reklama
reklama

Pijani kierowcy mogą stracić samochód

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pijani kierowcy mogą stracić samochód - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
25
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Ponad 70 pijanych kierowców zatrzymała w 2023 roku jarocińska policja. Batem dla amatorów jazdy na podwójnym gazie ma być konfiskata samochodów. Dzisiaj nowe przepisy wchodzą w życie. Czy będą wystarczającym straszakiem dla kompletnie nieodpowiedzialnych kierowców?
reklama

Ciągle nie brakuje osób, które wsiadają za kierownicę po alkoholu. Pod koniec grudnia ubiegłego roku służby ratunkowe zostały wezwanie do Sławoszewa (gm. Kotlin).

Pijany kierowca zakończył jazdę na dachu 

Tam jadący fordem focusem zakończył jazdę na dachu.

- 29-letni mieszkaniec powiatu pleszewskiego kierując fordem focusem w stanie nietrzeźwości, jadąc z pasażerem nie dostosował prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi stracił panowanie na pojazdem, po czym dachował. Mężczyzna oddalił się z miejsca zdarzenia - informuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowa KPP w Jarocinie.

Policjanci zatrzymali 29-latka w pobliżu miejsca kraksy. Kierujący fordem wydmuchał 1,8 promila alkoholu.

 

Miał 3,3 promila zginął na drodze  

Niestety nie brakuje również wypadków z udziałem pijanych kierowców, które kończą się tragicznie. Do śmiertelnego wypadku doszło we wrześniu ubiegłego roku na drodze wojewódzkiej nr 443 na łuku drogi za Tarcami, w kierunku Lubini Małej. Jak ustaliła jarocińska policja, kierowca peugeota, jadąc w kierunku Rychwału, na łuku - z nieustalonych przyczyn - przejechał na przeciwległy pas i uderzył w naczepę niskopodwoziową ciągniętą przez samochód ciężarowy, jadący w kierunku Jarocina. Ładunkiem była koparka. Po uderzeniu w nią, samochód wpadł do rowu. W wypadku życie stracił 49-letni mieszkaniec Bachorzewa. Ciało mężczyzny zostało zabezpieczone do sekcji zwłok, podczas której pobrano krew do badań. W organizmie kierowcy stwierdzono 3,3 promila alkoholu

Konfiskata samochodów pijanych kierowców  

Rocznie w Polsce policja zatrzymuje około 100 tys. nietrzeźwych kierowców. W 2023 jarocińska policja ujawniła ponad 70 amatorów jazdy na podwójnym gazie. Batem dla takich nieodpowiedzialnych osób ma być konfiskata samochodów. Pojazd stracą kierowcy, którzy będą mieć powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi. Nowe przepisy obowiązują od dzisiaj - 14 marca.

- Przypomnijmy, że pomysł wprowadzenia konfiskaty pojazdu pojawia się nie po raz pierwszy. W 2014 roku do Sejmu wpłynął projekt poselski w sprawie konfiskaty pojazdu sprawcy wypadku drogowego, którego wynikiem była śmierć innej osoby, a sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości. Ten projekt spotkał się z wieloma zarzutami. Wskazano na szereg problemów związanych z własnością samochodu, czy pogorszeniem warunków życia rodziny sprawcy. Obecny kształt przepisów rozwiązuje wskazywane wtedy problemy - mówi Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie.

Utrata samochodu ma być dotkliwą karą dla pijanych kierowców      

Jednocześnie zaznacza, że  konfiskata samochodów pijanych kierowców jest stosowana w innych krajach.

- Ustawodawca liczy na to, że konfiskata samochodu będzie stanowić dla kierowców na tyle drastyczną dolegliwość, że nie zdecydują się na prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Czy tak się stanie, może pokazać monitoring zachowań kierowców po wprowadzeniu stosowanych zmian – uważa Maria Dąbrowska-Loranc.

- Należy także podkreślić, że problem pijanych kierujących jest bardziej skomplikowany i niewątpliwie tylko karanie czy wysokość mandatów nie rozwiążą problemu. Trzeba pamiętać o systemie działań prewencyjnych obejmujących zarówno sankcje jak i działania edukacyjne czy skuteczny nadzór. Kierowcy muszą mieć przekonanie, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zatrzymania i ukarania za prowadzenie po spożyciu alkoholu - ocenia ekspertka. 


Sama procedura konfiskaty pojazdu polega na tym, że auto zostaje zatrzymane do 7 dni i w tym terminie prokurator ma obowiązek wydać postanowienie o zabezpieczeniu, po czym sąd po przeprowadzeniu postępowania orzeka w wyroku o przepadku pojazdu na rzecz Skarbu Państwa.

Pijany kierowca nie jechał swoim autem - co z konfiskatą pojazdu?

Celem zaostrzenia przepisów jest zniechęcenie do siadania za kierownicą po wypiciu alkoholu. Przeciwnicy konfiskaty aut zastanawiają się, co w przypadku, kiedy nietrzeźwy kierowca pojedzie nie swoim autem lub służbowym samochodem. Zaplanowane zmiany w przepisach obejmują również te sytuacje.

- Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy przypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami - przepadek równowartości pojazdu - jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd. Za jego równowartość uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy – średnia wartość rynkowa pojazdu - tłumaczy sędzia Edyta Janiszewska, rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Kaliszu.

 - Jeśli przestępstwa dopuści się zawodowy kierowca, który będzie poruszał się autem należącym do pracodawcy nie orzeka się przepadku pojazdu mechanicznego ani przepadku jego równowartości, ale nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, nawiązkę orzeka się do 100.000 zł - wyjaśnia sędzia.

Czy wprowadzenie przepisów o konfiskacie aut zmniejszy liczbę pijanych kierowców?

- Taka była intencja ustawodawcy. Statystyki są druzgocące, jeżeli chodzi o przestępstwa drogowe spowodowane przez kierowców w stanie nietrzeźwości i miejmy nadzieję, że zmiana przepisów odniesie skutek i liczba przestępstw się zmniejszy - liczy sędzia Edyta Janiszewska. 

W tym roku jarocińska policja zatrzymała 13 kierowców w stanie nietrzeźwości.

Czy Waszym zdaniem zaostrzenie przepisów ograniczy liczbę osób wsiadających za kierownicę po alkoholu?   

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama