Reklama

Matura 2019. Ponad 500 zdających jeden z najważniejszych egzaminów [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: 6 maja 2019 08:40
Autor:

Matura 2019. Ponad 500 zdających jeden z najważniejszych egzaminów [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Dzisiaj - 6 maja ruszają tegoroczne matury. W salach pięciu szkół średnich naszego powiatu punktualnie o 9.00 zasiadzie ponad 500 absolwentów, żeby rozpocząć trwający prawie miesiąc maraton egzaminacyjny. Będziemy go relacjonować na naszym portalu na bieżąco.

 

 

To, czy tegoroczne matury się odbędą, jeszcze dwa tygodnie temu nie było wcale takie pewne. Ten najważniejszy egzamin dla absolwentów szkół średnich stanął pod znakiem zapytania z powodu strajku nauczycieli, którzy nie prowadzili lekcji i nie wykonywali żadnych innych obowiązków.

 

 

Dyrektorzy placówek mieli spore kłopoty ze skompletowaniem komisji, które nadzorowały egzaminy - najpierw gimnazjalne, a potem ośmioklasistów [przeczytaj szczegóły TUTAJ].

 

 

W przypadku matur to nie składy komisji były największych problemem, ale - najpierw wystawienie ocen końcowych maturzystów, którzy kończyli naukę w szkole średniej 26 kwietnia [więcej na ten temat - TUTAJ], a później zatwierdzenie tych ocen, czyli klasyfikacja końcowa. Był to warunek, bez spełnienia którego matury nie mogły zostać przeprowadzone.

 

 

Początkowo nikt oficjalnie i wprost nie mówił, że tegoroczne matury mogą się nie odbyć. Ale dyrektorzy szkół przyznawali, że sytuacja jest trudna, ponieważ, aby klasyfikacja końcowa była ważna na posiedzenie rady pedagogicznej musi się stawić 50% plus jeden nauczyciel [szczegóły TUTAJ].

 

 

[o nietypowym spotkaniu strajkujacych nauczycieli i tych, którzy ich wspierali - przeczytasz TUTAJ]

 

 

Wszystko zatem zależało od strajkujących pedagogów.

 

 

- Mogę tylko liczyć na sumienie i poczucie odpowiedzialności każdego nauczyciela - mówił Marek Tyrakowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie.

 

 

 

Te apele dyrektorów przyniosły skutek – we wszystkich szkołach średnich powiatu jarocińskiego oceny końcowe zostały zatwierdzone przez nauczycieli. Tym samym młodzież miała otwartą drogę do matury [więcej czytaj TUTAJ].

 

 

W międzyczasie szef ogólnopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego ogłosił zawieszenie strajku w szkołach w całym kraju. Nauczyciele – w poniedziałek 29 kwietnia wrócili do pracy [więcej TUTAJ].

 

 

Minął tydzień i egzaminy maturalne ruszają. Tradycyjnie na pierwszy ogień pójdzie język polski pisemny. Dzień później - we wtorek 7 maja - matematyka a w środę - 8 maja język angielski.

 

 

Ten pierwszy tydzień zakończy - w piątek 10 maja - egzamin z biologii i wiedzy o społeczeństwie. Przystąpią do niego ci, którzy wybrali te przedmioty, jako dodatkowe.

 

 

Czas trwania egzaminów pisemnych zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, i od poziomu. Na przykład egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, na rozszerzonym - 180 minut. Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godzinie 9.00 i potrwa do 14.00.

 

 

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej. Egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w dwu pierwszych tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 25 maja.

 

 

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

 

 

Wszyscy, którym nie uda się zdać egzaminu z jednego przedmiotu w części ustnej lub pisemnej, mogą przystąpić do matury poprawkowej, która obędzie się we wtorek 20 sierpnia.

 

 

Z kolei zdający, którzy uzyskali zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w dodatkowym terminie - mogą to zrobić od 3 do 8 czerwca - matura ustna i od 3 do 19 czerwca - część pisemną.

 

 

[AKTUALIZACJA 10.30]

 

Mamy tematy z języka polskiego na poziomie podstawowym. Młodzież miała za zadanie zinterpretoiwać wiersz "Samotność" Anny Świrszczyńskiej i napisać czym dla czlowieka może być wolność na podstawie fragmentu z "Dziadów" Adama Mickiewicza. Na egzaminie pojawiły się również pytania z dzieł Henryka Sienkiewicza.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +5 / -3

    Arkadiusz Makarewicz

    Hmm... Matura... Dla mnie najgorszy czas w życiu - załamanie nerwowe prawie przypłacone utratą życia... Ale mimo wszystko powodzenia! :)