Reklama

Masz zużyte opony - możesz je przywieźć na PSZOK. Odbiorą je na dwa sposoby

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Masz zużyte opony - możesz je przywieźć na PSZOK. Odbiorą je na dwa sposoby - Zdjęcie główne

foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Masz zużyte opony - możesz je przywieź na PSZOK. Każda rzecz po jakimś czasie eksploatacji zużywa się i staje się niepotrzebna. Nie inaczej jest z oponami. Co z nimi w tej sytuacji zrobić? Można przywieź na PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na jakich zasadach są tam przyjmowane?

Reklama

Okazuje się, że gdy zużyte opony trafią do punktów odzysku, ich życie wcale się nie kończy. Dzięki recyklingowi surowce zawarte w nich, mogą zostać wykorzystane ponownie

Masz zużyte opony - możesz je przywieź na PSZOK. Co się z nimi dalej dzieje?

Recykling opon polega z reguły na oddzieleniu gumy od drutu i mechanicznym rozdrabnianiu. Powstały w ten sposób granulat to doskonały materiał używany do tworzenia nawierzchni boisk sportowych i placów zabaw oraz do produkcji dywaników samochodowych, wykładzin, materiałów izolacyjnych, uszczelek i wycieraczek samochodowych.

Wykorzystywany jest także jako dodatek do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych. Dzięki temu drogi robione w technologii asfaltu gumowego mają doskonałą przyczepność, ograniczają drgania, nie pękają, tłumią hałas. 

Masz zużyte opony - możesz je przywieź na PSZOK. Zrobią z nich paliwo

Część opon trafia do odzysku energetycznego. Oznacza to, że ze zużytych opon pozyskiwana jest energia. W Polsce opony - w całości lub rozdrobnione - są spalane w specjalnie do tego celu przystosowanych piecach, głównie w cementowniach, gdzie zużyte ogumienie stanowi wysokokaloryczne paliwo, zastępujące węgiel. 

Przepisy nałożyły obowiązek odzysku z rynku większości wyprodukowanych opon, a na przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej - prowadzenie ewidencji, składowania i przekazywania do odzysku zużytych opon.

Masz zużyte opony - możesz je przywieź na PSZOK. Odbiorą je na dwa sposoby

Każdy mieszkaniec gminy  Jarocin może bezpłatnie oddać do Punktu Selektywnej Zbióki Odpadów Komunalnych, który działa na terenie Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Witaszyczkach (dawne ZGO), do 8 opon rocznie.

Mogą one jednak pochodzić wyłącznie z rowerów, wózków, motorowerów i motocykli oraz pojazdów  o całkowitej  masie  do  3,5  tony,  które  nie  są wykorzystywane  do prowadzenia  działalności gospodarczej.

Inne rodzaje ogumienia, jak opony od samochodów ciężarowych czy maszyn rolniczych, przyjmowane są tu za stosowną opłatą. Zużyte opony są cennym surowcem wtórnym, który dzięki rozwijającym się technologiom recyklingu odpadów, znajduje coraz szersze zastosowanie. 

W PSZOK-u przy Wielkopolskim Centrum Recyklingu można oddać opony na dwa sposoby:

BEZPŁATNIE

  • o średnicy do 1 metra,
  • od wózków,
  • od rowerów,
  • od motocykli,
  • samochodowe,
PŁATNIE

  • o średnicy powyżej 1 metra,
  • od ciągników,
  • od innych maszyn rolniczych,
  • samochodów ciężarowych.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy