Okazuje się, że gdy zużyte opony trafią do punktów odzysku, ich życie wcale się nie kończy. Dzięki recyklingowi surowce zawarte w nich, mogą zostać wykorzystane ponownie
Masz zużyte opony - możesz je przywieź na PSZOK. Co się z nimi dalej dzieje?
Recykling opon polega z reguły na oddzieleniu gumy od drutu i mechanicznym rozdrabnianiu. Powstały w ten sposób granulat to doskonały materiał używany do tworzenia nawierzchni boisk sportowych i placów zabaw oraz do produkcji dywaników samochodowych, wykładzin, materiałów izolacyjnych, uszczelek i wycieraczek samochodowych.Wykorzystywany jest także jako dodatek do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych. Dzięki temu drogi robione w technologii asfaltu gumowego mają doskonałą przyczepność, ograniczają drgania, nie pękają, tłumią hałas.
Masz zużyte opony - możesz je przywieź na PSZOK. Zrobią z nich paliwo
Część opon trafia do odzysku energetycznego. Oznacza to, że ze zużytych opon pozyskiwana jest energia. W Polsce opony - w całości lub rozdrobnione - są spalane w specjalnie do tego celu przystosowanych piecach, głównie w cementowniach, gdzie zużyte ogumienie stanowi wysokokaloryczne paliwo, zastępujące węgiel.Przepisy nałożyły obowiązek odzysku z rynku większości wyprodukowanych opon, a na przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej - prowadzenie ewidencji, składowania i przekazywania do odzysku zużytych opon.
Masz zużyte opony - możesz je przywieź na PSZOK. Odbiorą je na dwa sposoby
Każdy mieszkaniec gminy Jarocin może bezpłatnie oddać do Punktu Selektywnej Zbióki Odpadów Komunalnych, który działa na terenie Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Witaszyczkach (dawne ZGO), do 8 opon rocznie.Mogą one jednak pochodzić wyłącznie z rowerów, wózków, motorowerów i motocykli oraz pojazdów o całkowitej masie do 3,5 tony, które nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.
Inne rodzaje ogumienia, jak opony od samochodów ciężarowych czy maszyn rolniczych, przyjmowane są tu za stosowną opłatą. Zużyte opony są cennym surowcem wtórnym, który dzięki rozwijającym się technologiom recyklingu odpadów, znajduje coraz szersze zastosowanie.
W PSZOK-u przy Wielkopolskim Centrum Recyklingu można oddać opony na dwa sposoby:
BEZPŁATNIE
- o średnicy do 1 metra,
- od wózków,
- od rowerów,
- od motocykli,
- samochodowe,
- o średnicy powyżej 1 metra,
- od ciągników,
- od innych maszyn rolniczych,
- samochodów ciężarowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.