reklama

Masz nieskazitelny charakter - możesz pracować w sądzie

Opublikowano:
Autor:

Masz nieskazitelny charakter - możesz pracować w sądzie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Interesuje cię praca wymiaru sprawiedliwości, nie masz jednak wymaganych kwalifikacji - teraz możesz uczestniczyć w procesach a nawet mieć wpływ na sądowe wyroki. Jak to możliwe?

 

 

Jesteś obywatelem Polski i masz nie mniej niż 30. i nie więcej niż 70. lat, korzystasz z pełni praw cywilnych i obywatelskich, posiadasz co najmniej wykształcenie średnie, pracujesz lub prowadzisz działalność gospodarczą - i co ważne - masz nieskazitelny charakter - możesz zacząć pracę w Sądzie Rejonowym w Jarocinie lub Sądzie Pracy w Kaliszu.

 

 

Jest to możliwe, ponieważ kończy się kadencja osób, które obecnie pełnią funkcję ławników. Jesienią zostaną wybrani nowi. Jednak zgłoszenia będą przyjmowane są do końca czerwca.

 

 

 

Nowych ławników w październiku wybiorą radni. Będą oni pełnili funkcję od 2010 roku do 2023. Kandydatów z kolei mogą zgłaszać: prezesi sądów, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne oraz zawodowe z wyłączeniem partii politycznych. To jednak nie wszystkie możliwości.

 

 

Może to także zrobić grupa co najmniej pięćdziesięciu osób mających czynne prawo wyborcze i zamieszkujących stale na terenie gminy, w której dokonywany jest wybór.

 

 

Ławnikiem może być: obywatel Polski, który ukończył 30 lat, a nie przekroczył 70 lat i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe, nieskazitelny charakter, pracuje, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w Jarocinie od co najmniej roku.

 

 

 

Do orzekania w Sądach Pracy powinny być wybrane osoby, które wykazują się „szczególną znajomość spraw pracowniczych”.

 

 

Jakie prawa mają ławnicy?

- pracodawca jest zobowiązany zwolnić go na czas wykonywania czynności w sądzie.

- za czas takiego zwolnienia ławnik zachowuje prawo do świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

- otrzymuje rekompensatę pieniężną za czas wykonywania czynności w sądzie, którymi są: udział w rozprawie lub posiedzeniu, uczestnictwo w naradzie nad wyrokiem, sporządzenie uzasadnienia lub uczestnictwo w posiedzeniu rady ławniczej, jeżeli został do niej wybrany.

- wysokość rekompensaty dla ławników biorących udział w rozpoznawaniu spraw w sądach powszechnych, za jeden dzień pełnienia obowiązków ławnika, wynosi 2,64% podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego.

- ławnikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu do sądu w celu wykonywania czynności w sądzie środkami komunikacji miejscowej w wysokości 0,25% podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego.

- poza tym ławnicy zamieszkali poza siedzibą sądu otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegu według zasad ustalonych w tym zakresie dla sędziów.

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE