reklama

Czy w Jarocinie brakuje wody - ciśnienie w kranach jest coraz słabsze. Jarociński PWiK znalazł przyczynę, ale czy to rozwiąże problem? [ZDJĘCIA, SONDA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy w Jarocinie brakuje wody - ciśnienie w kranach jest coraz słabsze. Jarociński PWiK znalazł przyczynę, ale czy to rozwiąże problem? [ZDJĘCIA, SONDA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościMieszkańcy Jarocina zgłaszają zupełny brak albo niskie ciśnienie wody w kranach - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Tłumaczy też jak unikać podobnych sytuacji w przyszłości.
reklama

Susza, która nam doskwiera od wielu lat, dosięga coraz głębszych pokładów wody. Jej poziom obniża się również w studniach głębinowych. Do tego dochodzą bardzo wysokie temperatury, które powodują, że zapotrzebowanie na wodę jest coraz większe.   

Prezes PWiK-u: „Bez modernizacji stacji uzdatniania wody, w Jarocinie może zabraknąć wody”

O tym, że w Jarocinie może zabraknąć wody ostrzegał prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji

- Bez modernizacji stacji uzdatniania wody przy ul Poznańskiej, w Jarocinie może zabraknąć wody. Musimy sobie z tego zdawać sprawę - stwierdził Piotr Kłosiński na ostatniej sesji. 

reklama

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje taką modernizację, plan muszą jednak jeszcze zatwierdzić do realizacji jarocińscy radni, a na ostatnim posiedzeniu się to nie udało - większość rajców zagłosowała przeciw. Zapowiadają jednak, że ponownie przeanalizują plan rozwoju PWiK-u i powtórzą głosowanie. 

Miejmy nadzieję, że, jeśli inwestycja dojdzie do skutku, to zapewni bezpieczeństwo Jarocinowi i mieszkańcom nie zabraknie wody.

Jeszcze raz taki pobór przyczyną problemów z dostępem do wody w Jarocinie

Póki co jednak jarociniacy alarmują i zgłaszają do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, że w kranach brakuje wody albo jej ciśnienie jest bardzo niskie. Taka sytuacja miała miejsce w środę wieczorem.  

- Czy to znaczy, że w końcu jej zabraknie? Powinniśmy się z tym liczyć? - pytają mieszkańcy. - Nie rozumiem tej sytuacji, bo w ostanich latach były takie wielomilionowe inwestycje, przebudowywano ujęcia w Stefanowie i Potarzycy jeśli dobrze pamiętam. Do tego olbrzymi zbiornik retencyjny pod rynkiem. Więc po co to wszystko?  

reklama

Brak wody albo jej niskie ciśnienie wystąpiło między innymi wczoraj wieczorem. Zostało to natychmiast zasygnalizowane PWiK-owi. W odpowiedzi na profilu gminy Jarocin w mediach społecznościowych pokazał się film, na którym spółka wyjaśnia przyczynę tego zjawiska i radzi, jak mu zapobiec.

- Wczoraj wieczorem wiele osób zgłaszało brak wody w kranach - mówi na nagraniu Elżbieta Kostka, dyrektor techniczna spółki, stojąc przed stacją uzdatniania wody przy ul Poznańskiej w Jarocinie. 

I wyjaśnia:

- Przyczyną nie była awaria sieci wodociągowej, lecz radykalny wzrost poboru wody, prawdopodobnie w celu podlewania przydomowych ogrodów i trawników. 

Przy ul. Poznańskiej znajdują się dwa zbiorniki na wodę o pojemności 500 m3 każdy. Z danych dyspozytora stacji wynika, że przy standardowym poborze do sieci podawanych jest ok. 140 m3 wody na godzinę. 

reklama

- Wczoraj w godzinach wieczornych odnotowaliśmy radykalny wzrost przepływu wody w sieci, który w pickach sięgnął ponad 300 m3 na godzinę - poinformował dyspozytor.  

W odpowiedzi na pytanie Elżbiety Kostki, co było tego przyczyną, sam zapytał:

- Ja podlewam swój ogródek w godzinach wczesno porannych, a ty?

Odpowiednie zasady podlewania obowiązują także na gminnych terenach zielonych

W dalszej części filmu na profilu gminy wypowiada się jarocińska pasjonatka ogrodu - Kinga Latecka.

- Pamiętajcie, że najlepszą porą na podlewanie roślin jest wczesny poranek, wieczór, a nawet noc, gdy już słońce nie świeci na nasze rośliny - stwierdziła. - Podlewanie w upalny dzień, przy temperaturach w okolicy 30 stopni, szkodzi roślinom i może poparzyć ich blaszkę liściową    

Już po publikacji filmu w mediach społecznościowych mieszkańcy zauważyli, że robot podlewający polanę przed Pałacem Radolińskich, działał w pełnym skwarze - wbrew temu, co radzą specjaliści. 

reklama

Jak poinformowano, w związku z środowymi brakami wody i spadkiem ciśnienia spowodowanym radykalnym wzrostem poboru między godz. 19.00 a 22.00, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, zwróciło się do urzędu miejskiego, aby w najbardziej newralgicznych godzinach nie były podlewane także gminne tereny zieleni. 

W odpowiedzi magistrat poinformował: 

„Dzisiaj, po godz. 18.00, zaprzestano podlewania polany w reprezentacyjnej części Parku Radolińskich. W tym miejscu trawnik wymaga nawadniania także w ciągu dnia, aby nie nastąpiło „spalenie” trawy”. Linie kroplujące nawadniające inne części parku, a także zieleń na rynku są uruchamiane o godzinie 6.00. Boiska Jarocin Sport są podlewane zwykle w godzinach od 21.00 do 7.00 z własnych ujęć wody, tak więc nie powodują poboru wody z miejskiego wodociągu.

Czy Waszym zdanie jest realne zagrożenie, że w gminie Jarocin może zabraknąć wody - zagłosujcie w naszj SONDZIE i piszcie w komentarzach, czekamy na Wasze merytoryczne opinie. 

ZOBACZ WIDEO

 

SONDA

Czy w okresie suszy i upałów podlewanie ogródków i trawników powinno być zakazane?

Zagłosowało 9 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 04.07.2025 od godz 10:54
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo