- Rejestracja pojazdu nadal dostępna również w tradycyjny sposób
- Zniesienie obowiązku legalizacji dotychczasowych tablic rejestracyjnych
- Do wydziału komunikacji bez papierowego zaświadczenia?
- Uproszczenie rejestracji pojazdów sprzedanych przed upływem terminu obowiązkowej rejestracji
- Usługa AVI umożliwi elektroniczną wymianę danych o pojazdach
Nowelizacja przepisów zakłada, że złożenie wniosku o rejestrację pojazdu nie będzie wymagało wizyty w urzędzie. Dokument będzie można złożyć online za pośrednictwem usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji oraz poprzez aplikację mObywatel.
Rejestracja pojazdu nadal dostępna również w tradycyjny sposób
Rejestracji dokonywać będzie można również cały czas tradycyjnie w urzędzie, gdzie dane z wniosku wprowadzi pracownik wydziału komunikacji do elektronicznego formularza, co ułatwi stosowanie cyfrowej archiwizacji dokumentów przez urzędy.
Zniesienie obowiązku legalizacji dotychczasowych tablic rejestracyjnych
Kolejną zmianą, która ma zostać wprowadzona w życie w najbliższym czasie, jest zniesienie obowiązku legalizacji dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Ma to pozwolić na zachowanie numeru rejestracyjnego, a właściciel pojazdu nie będzie już musiał przynosić tablic do urzędu.
Zamiast tego, złoży oświadczenie, że tablice są czytelne i nieuszkodzone - informuje resort infrastruktury.
Do wydziału komunikacji bez papierowego zaświadczenia?
Nowe przepisy pozwolą również na zniesienie obowiązku przedstawiania w wydziale komunikacji papierowego zaświadczenia o badaniu technicznym, jeśli jego wynik, wprowadzony przez diagnostę w Stacji Kontroli Pojazdów, widnieje już w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Uproszczenie rejestracji pojazdów sprzedanych przed upływem terminu obowiązkowej rejestracji
Ministerstwo Infrastruktury zapowiada również zmiany mające na celu ograniczenie formalności związanych z rejestracją pojazdów. Dotyczą one przede wszystkim sytuacji, gdy pojazd zostaje sprzedany przed upływem ustawowego terminu na dokonanie jego rejestracji.
Nie będzie już konieczności składania wniosku o rejestrację pojazdu w sytuacji, gdy zostanie on zbyty (sprzedany) przed upływem terminu, w którym wniosek o rejestrację powinien zostać złożony - w przypadku sprowadzonego pojazdu - standardowo 30 dni i 90 dni dla przedsiębiorców zajmujących się obrotem pojazdami - tłumaczy Ministerstwo Infrastruktur.
Usługa AVI umożliwi elektroniczną wymianę danych o pojazdach
Kolejną nowością dla organów rejestrujących pojazdy będzie wdrożenie usługi AVI (Actual Vehicle Information) - narzędzia umożliwiającego elektroniczną wymianę danych o pojazdach przed ich rejestracją.Dzięki usłudze AVI, polskie organy rejestrujące będą mogły pobierać informacje o sprowadzonych z państw członkowskich UE pojazdach, zgromadzone w tamtejszych ewidencjach, za pośrednictwem Krajowego Punktu Kontaktowego.
Natomiast organy rejestrujące w innych krajach będą miały dostęp do danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów w Polsce.
Przepisy pozwalające na złożenie w pełni elektronicznego wniosku o rejestrację, mają zacząć obowiązywać od 18 stycznia 2027 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.