Reklama

Masz kury na podwórku? Musisz je zgłosić. Nawet 1 sztukę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Masz kury na podwórku? Musisz je zgłosić. Nawet 1 sztukę - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Według przepisów osoby posiadające drób przyzagrodowy, m.in. kury czy kaczki, nawet jedną sztukę, mają obowiązek zgłaszania go do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Samorządy rolnicze domagają się zmiany.

Rejestracji podlega zgłoszenie miejsca, w którym trzymany jest drób, niezależnie od jego liczby.

Rejestracja dla dużych i małych

Zarówno duże fermy drobiu, jak i gospodyni, która posiada na własny użytek kilka niosek, czy kaczkę, zobowiązana jest zgłosić ten fakt do ARiMR. Tak wynika z obowiązującej od jesieni ubiegłego roku ustawy o Systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Upraszczając, w tym systemie musi zostać zarejestrowane każde zwierzę hodowlane, nawet pojedyncze kury, gęsi czy kaczki. Termin rejestracji mija w kwietniu.

Gdzie rolnicy mają ten przepis?

W praktyce drobni hodowcy drobiu niezbyt przejęli się absurdalnymi przepisami.
Jak dotąd do Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w powiecie jarocińskim nie zgłoszono ani jednego gospodarstwa, gdzie trzyma się drób na własne potrzeby.


-. Od chwili wejścia w życie ustawy o Systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt nie zarejestrowaliśmy żadnej hodowli – mówi Tomasz Kulka, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Jarocinie.

Samorządy rolnicze żądają zmiany 


Ustawa jako "zakłady drobiu" wymienia zarówno duże zakłady drobiarskie, fermy niosek, tuczarnie jak i gospodarstwa, które trzymają drób przydomowy na własne potrzeby.W sprawie uciążliwego obowiązku, który i tak nie jest respektowany interweniowała m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych. Jej prezes, Wiktor Szmulewicz zwrócił się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o pilną interwencję.

Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne - argumentuje prezes KRIR.


Ministerstwo "prowadzi prace"

Wszystko wskazuje na to, że przepis zostanie złagodzony.

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, kontrowersyny przepis ma zostać zmieniony.

    - Resort rolnictwa prowadzi prace związane ze zmianą przepisów dot. rejestracji zakładów drobiu w zakresie odstępstwa od rejestracji niektórych podmiotów utrzymujących ptactwo - czytamy w komunikacie biura prasowego ARiMR.

Co sądzicie o pomyśle rejestracji kur? Piszcie w komentarzach   

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy