Rozpoczął się okres rozliczeń z urzędami skarbowymi, który potrwa do 30 kwietnia. Przy tej okazji możemy zdecydować, czy chcemy, żeby nasz 1% poodatku trafił np. do stowarzyszeń, fundacji czy na leczenie chorych dzieci i dorosłych z Ziemi Jarocińskiej. Przed dwoma tygodniami na łamach "Gazety Jarocińskiej" pojawiła się lista 45 osób, które można wspomóc przekazując 1%. Nowe zgloszenia przyjmujemy jeszcze przez tydzień, do 15 lutego.
Lista z roku na rok jest coraz dłuższa. Bardzo często w życiu podopiecznych różnych fundacji, na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy pojawiły się nowe schorzenia, które wymagają jeszcze większej pomocy, szczególnie finansowej. Koszty rehabilitacji, lekarstw, zabiegów, wizyt u lekarzy specjalistów oraz konieczność zakupu sprzętu pozwalającego normalnie funkcjonować przekraczają znacznie możliwości rodziców chorych i niepełnosprawnych dzieci. Są i takie, które przeszły pomyślnie operacje i potrzebują jeszcze intensywniejszej rehabilitacji. Na naszej liście znajdują się też i takie, które zakwalifikowały się do programów badawczych nad nowymi lekami, prowadzone za granicą, ale to niestety oznacza ogromne koszty. Może się wydawać, że 1% przy niskich dochodach podatnika to niewiele, jednak jeśli tych osób będzie kilkaset lub kilka tysięcy, to te pojedyncze złotówki dadzą już konkretne kwoty. Rodzice są wdzięczni za każdą, choćby najmniejszą nawet, pomoc.
Od 2019 roku nie trzeba będzie już wypełniać formularzy PIT 37 i 38 (dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz dla podatników uzyskujących przychody kapitałowe). Zrobią to za nas urzędnicy. W praktyce oznacza to, że przygotowana przez skarbówkę deklaracja będzie dostępna na portalu podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia. Będzie ją można zaakceptować bez zmian, wprowadzić zmiany i zaakceptować (np. podając nr KRS organizacji, której chce się przekazać 1%) lub odrzucić, wypełnić i wysłać samodzielnie. Można będzie też nic nie robić, a PIT i tak będzie rozliczony.
Istnieje obawa, że osoby, które nie będą musiały wypełniać PIT-u, nie przekażą 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Krajowa Administracja Skarbowa ma automatycznie naliczyć 1% dla tej organizacji, która została wskazana w zeszłym roku, ale i tak dla pewności warto sprawdzić swoją deklarację. Warto też o tym pamiętać, jeśli chcemy odpisać ulgi, np. z tytułu przekazania darowizny organizacji pożytku publicznego.