Reklama

Masz chore dziecko? Jesteś niepełnosprawny? Otrzymujesz pomoc z 1%?

Opublikowano: pt, 8 lut 2019 12:28
Autor:

Masz chore dziecko? Jesteś niepełnosprawny? Otrzymujesz pomoc z 1%?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Rozpoczął się okres rozliczeń z urzędami skarbowymi, który potrwa do 30 kwietnia. Przy tej okazji możemy zdecydować, czy chcemy, żeby nasz 1% poodatku trafił np. do stowarzyszeń, fundacji czy na leczenie chorych dzieci i dorosłych z Ziemi Jarocińskiej. Przed dwoma tygodniami na łamach "Gazety Jarocińskiej" pojawiła się lista 45 osób, które można wspomóc przekazując 1%. Nowe zgloszenia przyjmujemy jeszcze przez tydzień, do 15 lutego.  

 

 

Lista z roku na rok jest coraz dłuższa. Bardzo często w życiu podopiecznych różnych fundacji, na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy pojawiły się nowe schorzenia, które wymagają jeszcze większej pomocy, szczególnie finansowej. Koszty rehabilitacji, lekarstw, zabiegów, wizyt u lekarzy specjalistów oraz konieczność zakupu sprzętu pozwalającego normalnie funkcjonować przekraczają znacznie możliwości rodziców chorych i niepełnosprawnych dzieci. Są i takie, które przeszły pomyślnie operacje i potrzebują jeszcze intensywniejszej rehabilitacji. Na naszej liście znajdują się też i takie, które zakwalifikowały się do programów badawczych nad nowymi lekami, prowadzone za granicą, ale to niestety oznacza ogromne koszty. Może się wydawać, że 1% przy niskich dochodach podatnika to niewiele, jednak jeśli tych osób będzie kilkaset lub kilka tysięcy, to te pojedyncze złotówki dadzą już konkretne kwoty. Rodzice są wdzięczni za każdą, choćby najmniejszą nawet, pomoc.

 

Od 2019 roku nie trzeba będzie już wypełniać formularzy PIT 37 i 38 (dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz dla podatników uzyskujących przychody kapitałowe). Zrobią to za nas urzędnicy. W praktyce oznacza to, że przygotowana przez skarbówkę deklaracja będzie dostępna na portalu podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia. Będzie ją można zaakceptować bez zmian, wprowadzić zmiany i zaakceptować (np. podając nr KRS organizacji, której chce się przekazać 1%) lub odrzucić, wypełnić i wysłać samodzielnie. Można będzie też nic nie robić, a PIT i tak będzie rozliczony.

Istnieje obawa, że osoby, które nie będą musiały wypełniać PIT-u, nie przekażą 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Krajowa Administracja Skarbowa ma automatycznie naliczyć 1% dla tej organizacji, która została wskazana w zeszłym roku, ale i tak dla pewności warto sprawdzić swoją deklarację. Warto też o tym pamiętać, jeśli chcemy odpisać ulgi, np. z tytułu przekazania darowizny organizacji pożytku publicznego.

 

Rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko zostało dopisane do już istniejącej listy, mogą się kontaktować mailowo - [email protected] lub telefonicznie pod nr. tel. 608/812-122. Możliwość opublikowania informacji mają również niepełnosprawne osoby dorosłe, na które można również przekazać pomoc w postaci 1% podatku dochodowego. Zgłoszenie powinno zawierać zdjęcie, numer KRS fundacji (a także dane szczegółowe z numerem indywidualnym subkonta w fundacji) dane osobowe, opis schorzenia oraz celu, na jaki potrzebne są pieniądze.  Informacja ukaże się na łamach "Gazety Jarocińskiej". Później wszystkie dane będą dostępne na stronie www.jarocinska.pl. Termin zgłoszeń upływa 15 lutego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.