Reklama

Liczba obcokrajowców w Wielkopolsce i w kraju znacznie wzrosła

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Liczba obcokrajowców w Wielkopolsce i w kraju znacznie wzrosła - Zdjęcie główne

Liczba obcokrajowców w Wielkopolsce i w kraju znacznie wzrosła | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Liczba obcokrajowców w Wielkopolsce i w kraju znacznie wzrosła.

Reklama

Okazuje się, że Polska jest bardzo chętnie wybierana przez obcokrajowców, którzy przejeżdżają do naszego kraju w celach zarobkowych.

W ostatnim czasie, po wybuchu wojny w Ukrainie, uchodźcy z tego kraju szukają nie tylko pracy, ale przede wszystkim domu, bezpieczeństwa.

Wśród cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS-ie większość to mężczyźni

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca to ponad 1 milion osób, w Wielkopolsce było ich prawie 113 tysięcy.

Większość z nich - ponad 590 tysięcy, to osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Dla porównania, w 2016 roku liczba zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS obcokrajowców w skali kraju przekraczała zaledwie 237 tysięcy.

Wśród cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zdecydowaną większość stanowią mężczyźni.

Zdecydowana większość cudzoziemców to Ukraińcy

Jak podaje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce, w naszym województwie ubezpieczonych jest 113 tysięcy obcokrajowców - w 2016 r. było ich 21,5 tysiąca.

Największą grupę wśród nich stanowią:

  • Ukraińcy - 87,4 tysiąca,
  • Białorusini - 8,2 tysiąca,
  • Gruzini - 4,2 tysiąca,
  • Mołdawianie - 2,3 tysiąca.

Ilu cudzoziemców przebywa i pracuje na terenie powiatu jarocińskiego?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć. ZUS nie dzieli ubezpieczonych cudzoziemców na powiaty.

Dane, którymi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w Jarocinie też mogą dawać tylko cząstkowy obraz, ponieważ sytuacja jest dynamiczna - jedni przyjeżdżają, inni wyjeżdżają, mają zgody tylko na czasowy pobyt.

W powiecie jarocińskim cudzoziemcy skupiają się głównie przy dużych zakładach pracy, takich jak Farmio czy Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki w Golinie.

To nie tylko przybysze zza wschodniej granicy. Są także obywatele znacznie bardziej oddalonych od naszego kraju państw - Włosi, Argentyńczycy, Turcy, Wietnamczycy czy Chińczycy.

A, że nasi pracodawcy mają coraz większe trudności ze znalezieniem solidnych pracowników na krajowym rynku pracy, coraz częściej decydują się na zatrudnienie obcokrajowców. Można ich spotkać w pracujących na budowach, w restauracjach czy sklepach.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy