Na terenie miasta i gminy Jarocin są już miejsca, w których stoją ogólnodostępne kosze na przeterminowane, niezużyte leki. Problem nadal jest z igłami, strzykawkami, szklanymi ampułkami.
Mieszkańcy mogą wyrzucać przeterminowane leki lub niezużyte ich resztki w ośmiu punktach na terenie gminy Jarocin. Do kosza można wrzucać leki w postaci tabletek, drażetek, ampułek w opakowaniach lub luzem, syropów, kropli, roztworów w zamkniętych opakowaniach oraz maści.
Przeterminowane leki są uznawane za odpady szczególnie groźne dla środowiska. Zbudowane z szeregu związków chemicznych, po terminie ich przydatności stanowią potencjalne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia ludzi, szczególnie dzieci. Pomimo upływu czasu zachowują dużą aktywność. Akcja zbiórki przeterminowanych leków jest realizowana przez gminę Jaroicn. Jej celem jest zapobieganie niekontrolowanemu pozbywaniu się przeterminowanych i niepotrzebnych już lekarstw. Wrzucenie leków do pojemników gwarantuje, że zostaną one unieszkodliwione w sposób bezpieczny dla środowiska.
Białe pojemniki ze specjalnym oznaczeniem znajdziesz w:
MIEJSKO- GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W JAROCINIE - ul. Wrocławska 39
AQUAPARKU W JAROCINIE - ul. Sportowa 6
BIBILIOTECE PUBLICZNEJ MIASTA I GMINY JAROCIN, FILIA W WITASZYCACH - pawilon GS Al. Wolności 37
BIBILIOTECE PUBLICZNEJ MIASTA I GMINY JAROCIN, FILIA W GOLINIE - ul. Jarocińska 32
HALI TARGOWEJ KASZTANOWA - ul. Kasztanowa 18
OŚRODKU ZDROWIA W MIESZKOWIE - ul. Dworcowa 22
BIURZE OBSŁUGI KLIENTA URZĘDU MIEJSKIEGO W JAROCINIE – ul. T.Kościuszki 15 B, budynek JAR sp. z o.o.
RATUSZU w Jarocinie – Rynek 1
Do pojemników nie można natomiast wrzucać np. termometrów, aerozoli, używanych igieł i strzykawek.
Jeden z naszych czytelników zadzwonił do naszej redakcji z zapytaniem, co w takim razie zrobić ze zużytymi strzykawkami, igłami? Z informacji, które można znaleźć na stronie ZGO, tego typu odpady nie są przyjmowane również do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Mężczyzna jest diabetykiem i musi podawać sobie stale insulinę. Używa do tego jednorazowych strzykawek. Podobny problem mają też osoby chore na cukrzycę, które używają tzw. wstrzykiwaczy, w których co jakiś czas trzeba wymienić igłę. Takie osoby używają też nakłuwaczy przy pobieraniu krwi do badania poziomu cukru. Nie jest to jednak problem tylko chorych na cukrzycę. Niektóre leki można również kupić w formie jednorazowych dawek w strzykawkach do samodzielnego podania. Co mają zrobić osoby potrzebujące tego typu leczenia ze zużytym sprzętem medycznym? Nie wolno go wrzucić również do pojemnika ze śmieciami zmieszanymi, niesegregowanymi. Czytelnik wnioskował o ustawienie dodatkowych pojemników na tego typu odpady, np. przy poradni diabetologicznej lub obok koszy na niezużyte lekarstwa.
Odpowiedź ZGO:
"Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), który jest zlokalizowany przy naszym zakładzie w Witaszyczkach nie może w chwili obecnej przyjmować selektywnie zbieranych zużytych strzykawek i igieł. Obecne podstawy prawne i posiadane decyzje nie pozwalają na przyjęcie tego typu odpadu.
Trwają prace nad nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.), które zakładają zbieranie w PSZOK odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym, w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek. Taki zapis umożliwi dostosowanie posiadanych przez nas decyzji do potrzeb mieszkańców i możliwość odbioru ww. odpadów.
Osoby, które w gospodarstwie domowym z powodów zdrowotnych używają strzykawek i igieł, mogą do czasu uregulowania sytuacji prawnej zbierać ww. odpady w domach. Poinformujemy Państwa, gdy odbiór igieł i strzykawek będzie możliwy w PSZOK."