Jarocin. Jarocin. Koronawirus. Maseczki. Obowiązek zakrywania twarzy. Gdzie kupić maseczkę. Przepisy dotyczące maseczek.
Od jutra wchodzi w życie obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Wiemy już, jak ten nakaz ma wyglądać w praktyce. Ministerstwo zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, które precyzuje zasady, jakie będą obowiązywały od czwartku.
Czym należy zasłaniać usta i nos?
Rozporządzenie precyzuje, że zasłaniać należy za pomocą: części odzieży, masek albo maseczek.
W jakich miejscach obowiązuje zasłanianie nosa i ust?
- w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz samochodach, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie
- w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach
- na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż
- na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania
Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
- w miejscach zamieszkania lub stałego pobytu
- w samochodach, w których podróżują osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące, przeznaczonych do przewozu nie więcej niż 9 osób
- w miejscach pracy (za wyjątkiem obiektów handlowych, obiektów kultu religijnego, i innych miejsc, gdzie jest taki obowiązek)
Kto nie musi zakrywać ust i nosa?
- dzieci poniżej 2 lat
- osoby, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.
W przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.
Zarządzenie nie rozszerza natomiast obowiązku noszenia rękawiczek ochronnych.
Tak jak dotychczas obowiązuje ich zakładanie podczas zakupu towarów lub usług.
Obowiązek zapewnienia tych środków ochrony indywidualnej lub środków do dezynfekcji spada na sklepy lub handlarzy.
Ponizej informacje dodatkowe ze strony rządowej
Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie Polski obowiązuje do odwołania. Dotyczy wszystkich, którzy znajdują się:
w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobusach, tramwajach, w metrze itp.),
w samochodach – dotyczy sytuacji, w których razem jadą osoby obce, to znaczy takie, które nie mieszkają ze sobą (np. koledzy z pracy, sąsiedzi itp.),
PRZYKŁAD: Jadę samochodem z mamą, z którą mieszkam na co dzień. W takiej sytuacji nie musimy zasłaniać ust i nosa.
PRZYKŁAD: Podwożę samochodem koleżankę, z którą nie mieszkam na co dzień. Dla bezpieczeństwa mamy obowiązek zasłaniania nosa i ust podczas przejazdu.
na drogach i placach (dotyczy również osób jeżdżących np. rowerem lub hulajnogą),
w zakładach pracy (dotyczy osób, które mają styczność z osobami z zewnątrz – interesantami, klientami, obywatelami itp.),
PRZYKŁAD: Nie mogę pracować zdalnie, ale wszystkie zadania realizuję w pracy w swoim pokoju. Nie mam styczności z osobami spoza pracy. W takiej sytuacji nie mam obowiązku zasłaniania ust i nosa.
PRZYKŁAD: Pracuję na recepcji i muszę odbierać dokumenty od kurierów i klientów. Mam styczność z osobami z zewnątrz. W takiej sytuacji muszę zasłaniać usta i nos.
Nie masz obowiązku zasłaniania ust i nosa w pracy, chyba że obsługujesz klientów zewnętrznych.
w budynkach użyteczności publicznej (np. w urzędach, szkołach, uczelniach, przychodniach i szpitalach, na poczcie, w bankach i restauracjach),
w sklepach i na targowiskach,
w punktach usługowych,
na klatkach schodowych, w windach, pralniach i innych miejscach wspólnych, z których korzystają mieszkańcy bloków.
Ważne! Policjanci, strażnicy graniczni, kasjerzy w banku czy sprzedawcy w sklepie mogą zażądać od nas odkrycia twarzy w celu identyfikacji. Mamy obowiązek uczynić to na ich prośbę.
Ważne! Pracownicy sklepów i punktów usługowych mogą zakrywać twarze przy pomocy przyłbicy, jeśli wszystkie kasy, punkty sprzedaży, okienka itd. są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.
Małe dzieci, osoby chore i rolnicy. Kogo jeszcze nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa?
Zakrywać usta i nos muszą co do zasady wszyscy. Wprowadzamy jednak kilka wyjątków. Wśród nich znajdują się:
dzieci do 4 lat,
osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
osoby poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!
kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
duchowni sprawujący obrzędy religijne,
rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie,
żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.
Czym się ochronić? Nie tylko maseczką!
Usta i nos możemy zasłonić za pomocą szalika, chusty, apaszki czy innym fragmentem odzieży. Nie ma nakazu korzystania wyłącznie z maseczek ochronnych.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na maseczki, warto wiedzieć, po które najlepiej sięgnąć. Na co zwrócić uwagę?
Maseczki mogą być wykonane z tkanin:
bawełnianych,
bawełnianych z domieszką elastanu,
bawełnianych z lnem,
lnianych,
poliestrowych,
wiskozowych z domieszką poliestru,
poliamidowych z poliestrem,
fizeliny.
Maseczka powinna przylegać ściśle do twarzy, ale pozostawać wygodę noszenia i oddychania. Maseczki wielorazowe powinniśmy prać po każdym użyciu.
Jak samemu zrobić maseczkę?
Możesz szybko i łatwo zrobić maseczkę własnoręcznie – skorzystaj z przykładowego wzoru wykrojnika, który znajdziesz na dole strony. Wystarczy kawałek materiału (tkaniny, z których powinna być wykonana maseczka znajdziesz powyżej) oraz dwie gumki, np. recepturki. Jeżeli używasz lekkiego materiału, zwielokrotnij liczbę warstw tkaniny.
Maseczka powinna być wiązana z tyłu na troki lub mieć gumki umożliwiające założenie jej za uszy.
W części środkowej powinna zawierać zakładki (harmonijkę), które pozwolą dopasować ją do kształtu twarzy (i zakryć tym samym nos, usta i brodę).
Górna krawędź powinna być wzmocniona, aby umożliwić szczelne dopasowanie maseczki do nosa.
Rozmiar mierzony „na płasko” to co najmniej 17,5 cm x 9,5 cm.