Reklama

Cmentarze zamknięte na 1 listopada i Dzień Zaduszny. Kto będzie mógł wejść na nekropolie?

Opublikowano:
Autor:

Cmentarze zamknięte na 1 listopada i Dzień Zaduszny. Kto będzie mógł wejść na nekropolie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Cmentarze. Jest decyzja premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wejścia na cmentarze w 1 listopada i w Dzień Zaduszny. 

 

Jak powiedział szef rządu na konferencji prasowej - zdecydowano, że w dniach 31 października, 1 listopada i 2 listopada cmentarze zostaną zamknięte. 

 

Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób - wyjaśnił Morawiecki.

 

 

 

"To będzie też w naszym rozporządzeniu, a jak pandemia nie będzie się nasilała w drugiej połowie listopada, upewniwszy się, że nie ma dużych skupisk ludzkich będzie można odwiedzić pewnie groby" - dodał.

 

 

Kościoły nie zostaną zamknięte. Obowiązują jednak limity 1 osoby na 7 metrów kwadratowych, przy zachowaniu co najmniej 1,5-metrowych odstępów. Obowiązkowe jest również zakrywanie ust i nosa. Premier zachęcał jednak, aby zrezygnować z wychodzenia z domu, a we mszy świętej uczestniczyć za pośrednictwem środków masowego przekazu. Już wcześniej biskupi udzielili wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia we mszach świętych niedzielnych i świątecznych oraz zdecydowali, że we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny nie będą sprawowane, tak jak w latach poprzednich, msze św., procesje i nabożeństwa, 

 

W przypadku cmentarzy zakaz nie dotyczy jedynie uczestników pogrzebów. Zakład Usług Komunalnych apeluje o rozsądek i o to, aby nie korzystać z tej okazji i nie przychodzić na cmentarze. Tym bardziej, że porządku ma pilnować policja. W przypadku pogrzebów nie ma limitu uczestników, ale należy zachować dystans - co najmniej 1,5 metra oraz pamiętać o maseczkach. Organizacja wszystkich imprez, w tym również styp, w lokalach jest zakazana. 

 

Po ogłoszeniu decyzji w rejonach jarocińskich cmentarzy nasilił się ruch. Mimo brzydkiej pogody wiele osób zdecydowało się na zawiezienie na groby zniczy i wiązanek. 

 

 

 

Cmentarze parafialny i komunalnym w Jarocinie będzie dzisiaj otwarty do godz. 24.00. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE