Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski odbywa się w kościołach i kaplicach wojskowych w ramach Roku Jubileuszowego i będzie kontynuowana w roku 2026. Jutro nawiedzi parafię św. Zygmunta w Jarocinie, którą utworzono w styczniu 1993 roku.
Uroczystości odbędą się we wtorek (18 marca) nie na terenie koszar, ale w sąsiadującym z jednostką kościele św. Antoniego Padewskiego (franciszkanie). W południe odprawiona zostanie msza św., podczas której kazanie wygłosi ks. płk. kan. Marek Kwieciński, kapelan Garnizonu Śrem.
Po zakończeniu Eucharystii przewidziano prelekcję na temat historii obrazu, którą wygłosi Aneta Ciężarek - koordynatorka peregrynacji. Przy tej okazji można też będzie nabyć pamiątki związane z nawiedzeniem. W tym miesiącu wizerunek Maryi był uroczyście podejmowany m.in. w Brzegu, Żaganiu i Krośnie Odrzańskim, a w sobotę (15 marca) w parafii wojskowej w Śremie.
W jutrzejszym wydarzeniu wezmą udział żołnierze z 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie. Jak zapowiada ojciec Sofroniusz Rempuszewski, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, będzie okazja do spowiedzi i czas szczególnej łaski dla nas wszystkich. Zachęca do skorzystania z tej możliwości modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej.
Obraz Matki Bożej Łaskawej. Jaka jest historia tego wizerunku Maryi?
Obraz Matki Bożej Łaskawej to słynący łaskami wizerunek Maryi, która została na nim przedstawiona w różowej sukni i niebieskim płaszczu, z rozłożonymi szeroko rękoma i połamanymi strzałami w dłoniach. Oryginał znajduje się w kościele jezuitów na Starym Mieście w Warszawie. Namalowany został przez nieznanego warszawskiego artystę na zamówienie rektora pierwszego konwentu pijarów na ziemiach polskich. Wzorowany był na wizerunku Matki Bożej Łaskawej z Faenzy we Włoszech, który został wykonany zgodnie z wizją Joanny a Costumis. Uroczyste wniesienie do świątyni odbyło się 24 marca 1651 roku. Jednocześnie papież Innocenty X ustanowił święto Mater Gratiarum Varsaviensis, obchodzone w drugą niedzielę maja (obecnie przeniesione na drugą sobotę maja). Było to pierwsze na terenach polskich papieskie poświęcenie obrazu z Matką Bożą w koronie.W 1652 r. w podzięce za uratowanie Warszawy i jej mieszkańców przed zarazą koronowano obraz w obecności pary królewskiej i licznie zgromadzonych mieszkańców stolicy oraz odczytano akt zawierzenia - "Śluby Warszawy". Łacińską wersję tekstu tzw. "Votum Varsaviae" wysłano jako chorągiew do Faenzy. Wtedy też obwołano Maryję nie tylko Patronką Warszawy, ale również Strażniczką Polski - Custos Poloniae. Oficjalne nazwanie Matki Bożej Królową Polski nastąpiło w roku 1656.
Obraz otaczany był niezwykłą czcią wiernych w kościele pijarów do powstania listopadowego. Po jego upadku został przeniesiony do pojezuickiego kościoła na ul. Świętojańską. Po upadku powstania styczniowego, przeszedł z kolei w ręce księży diecezjalnych. Po I wojnie światowej pieczę nad nim przejęli jezuici. Podczas powstania warszawskiego obraz Matki Bożej Łaskawej ukrywany był w kościele św. Andrzeja Boboli na Rakowieckiej.
Na mocy papieskiego dekretu z 1968 ustanowiono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy, a w 1970 Stolica Apostolska zatwierdziła uroczyście tytuł Matki Bożej Łaskawej - Patronki Warszawy. Dla ożywienia i upowszechnienia kultu 7 października 1973 kard. Stefan Wyszyński dokonał uroczystej koronacji obrazu papieskimi koronami. Papież Jan Paweł II dwukrotnie - w 1979 i 1983 roku - modlił się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej.
W dowód wdzięczności za zwycięstwo Polaków, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, 14 sierpnia 2020 r. w czasie uroczystości z udziałem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abpa Stanisława Gądeckiego symbolicznie wręczono Matce Bożej buławę hetmańską. Dwa dni później bp Romuald Kamiński poświęcił w Radzyminie spiżową figurę Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy i Strażniczki Polski, która stanęła przy trasie S8, obok wznoszonego sanktuarium świętego Jana Pawła II.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.