reklama

Konferencja naukowa w Nowym Mieście

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTrzy dekady badań historii Nowego Miasta nad Wartą: nowe odkrycia - nowe perspektywy badawcze" - konferencja pod tym tytułem odbyła się w Nowym Mieście. Przedsięwzięciu patronował m.in. Wydział Archeologiczny UAM. Były wykłady, pokazy, wystawy i koncerty
reklama

Konferencja odbyła się pod patronatem mi.in. Wydziału Archeologicznego UAM oraz Wydziału Nauk o Sztuce UAM, Gminy Nowe Miasto nad Wartą, Powiatu Średzkiego, Lokalnej Grupy Działania "Z nami warto", Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Muzeum Regionalnego w Pyzdrach.

Konferencja naukowa w Nowym Mieście

Sobotnia konferencja naukowa "Trzy dekady badań historii Nowego Miasta nad Wartą: nowe odkrycia - nowe perspektywy badawcze" zorganizowana została z okazji 30. rocznicy rozpoczęcia prac archeologicznych na nowomiejskim Kopcu.  Przeprowadzono je pod kierunkiem prof. Ryszarda Grygiela, który był też uczestnikiem sobotniego wydarzenia. Frekwencja dopisała, sala widowiskowa GOK-u była wypełniona po brzegi.

reklama

Podczas wydarzenia można było posłuchać o najnowszych odkryciach dotyczących historii Nowego Miasta i jego zabytków. Wyniki badań zaprezentowali specjaliści. Mówili zarówno o Kopcu jak i kościele pw. Świętej Trójcy w Nowym Mieście.

Premierę miał także film, który powstał na podstawie materiałów zgromadzonych w czasie badań archeologicznych przed 30 laty. W nowomiejskiej bibliotece uruchomiona została czasowa wystawa eksponatów odkrytych w czasie badań wykopaliskowych, a użyczonych z Muzeum Regionalnego w Jarocinie i Pleszewie. W okolicy Kopca odsłonięto tablicę pamiątkową.

reklama

Dodatkową gratką był koncert muzyki dawnej (gotycko-sarmackiej) w wykonaniu Jacka Kowalskiego i Klubu Świętego Ludwika. Szczególnie najmłodszym spodobała się grupa rekonstrukcyjna, która na skwerze przez biblioteką prezentowała jak w średniowieczu wyglądało życie, jakie były wtedy zawody, jak wyglądały walki i  m.in. strzelanie z łuku.

"Serdecznie dziękujemy zacnemu gronu prelegentów za tak bogatą i obszerną dawkę wiedzy oraz uczestnikom wydarzenia" – wspólnie budujemy naszą lokalną tożsamość i pamięć miejsc ważnych w naszym dziedzictwie historyczno-kulturowym - mówią przedstawiciele Biblioteki Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą.

reklama

Jak informuje Biblioteka, podejmie ona starania aby materiały konferencyjne zgromadzić w publikacji. Już wkrótce udostępniony zostanie zapis konferencji.

 

ZOBACZ TEŻ

Mieszkańcy powiatu bronili swoich domów w Warszawie [TUTAJ]

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama