Reklama

Kolizje ze zwierzętami na jarocińskich drogach. Ile trafiło do policyjnych statystyk? [ZDJECIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Skala wypadków i kolizji z udziałem zwierząt jest ogromna. Jak wygląda statystyka w powiecie jarocińskim?

Reklama

Dwa zdarzenia z udziałem zwierząt odnotowała w miniony weekend jarocińska policja.

Jednego dnia dwie kolizje z udziałem zwierząt  

W sobotę, 26 listopada, na ul. Wrocławskiej kierująca oplem zderzyła się ze sarną. Zwierzę nie przeżyło kolizji. Kierująca miała uszkodzony pojazd. Tego samego dnia w Wilkowyi, na osiedlu Zdrój, kierujący fordem - chcąc zderzenia - wjechał do rowu. Na szczęście, kierowca auta nie odniósł obrażeń.

Policja wskazuje, że coraz częściej na drogę wychodzą dzikie zwierzęta i dochodzi do zdarzeń z ich udziałem. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność i o ograniczenie prędkości jazdy - zwłaszcza w rejonach lasów, a także pól, gdzie niebezpieczeństwo nagłego pojawienia się dzikich zwierząt na drodze jest bardzo duże.

 - Gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze lub w jej pobliżu, przede wszystkim należy zwolnić i uważnie obserwować jej otoczenie. Często zwierzęta takie jak sarny nie przemieszczają się samotnie. Odczekajmy, aby „nieproszony gość” sam przemieścił się na drugą stronę drogi lub w głąb lasu. Nawet, jeśli zwierzę stoi w pewnej odległości od jezdni, zawsze istnieje ryzyko, że nagle może wbiec pod koła - mówi asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Dlaczego zwierzęta wychodzą na drogi?  

Aktywiści wskazują, że lasów jest z każdym rokiem coraz mniej. Inwestycje deweloperskie i drogowe przyczyniają się do zmniejszenia terytoriów, na których zwierzęta mogłyby zdobywać pożywienie. Plany budowy wielu dróg nie uwzględniają korytarzy migracyjnych zwierząt. Dzika zwierzyna dostaje się więc nawet na drogi szybkiego ruchu. Taka sytuacja była choćby na obwodnicy Jarocina - w Radlinie między barierkami wiaduktu zaklinowała się sarna. Pomogli jej strażacy.           

Aż 41 zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt

W tym roku jarocińska policja odnotowała aż 41 zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Na szczęście, ludzie w nich nie ucierpieli. Najczęściej takie zdarzenia kończą się na uszkodzeniu pojazdów i - niestety - śmiercią zwierzęcia. Tak było na początku października na drodze pomiędzy Klęką a Wolicą Nową (powiat średzki). Ciężarówka po zderzeniu z jeleniem przewróciła się na pobocze, zwierzę (jeleń) nie przeżyło kraksy.      

Co zrobić kiedy potrącimy zwierzę?     

Częściej jednak spotkania z dzikiem, sarną czy jeleniem okazują się znacznie bardziej niebezpieczne. Wielu kierowców zapomina, że o potrąceniu zwierzęcia trzeba zawiadomić odpowiednie służby. Osoba, która nie zgłosi zdarzenia, naraża się na karę aresztu lub grzywny (do 5 tysięcy złotych). Ponadto, jeśli sprawa trafi do sądu, może zostać orzeczona również nawiązka w wysokości do tysiąca złotych na cel związany z ochroną zwierząt.

Na miejsce wypadku najlepiej jest wezwać policję. Funkcjonariusze nie tylko sporządzą odpowiednią notatkę, która może okazać się przydatna przy staraniu się o odszkodowanie, ale powiadomią również odpowiednie jednostki. Chodzi o problem uprzątnięcia zabitej zwierzyny lub skrócenie cierpień zwierzęcia jeszcze żyjącego.

Kwestia dobicia stwarza jednak wiele problemów, ponieważ przepisy dotyczące dzikich zwierząt są nieprecyzyjne i „rozrzucone” po kilku ustawach. Uśmiercanie zwierząt w przypadkach szczególnych nie stanowi czynności związanych z wykonywaniem polowania i w związku z powyższym, nie podlega uregulowaniom ustawy Prawo Łowieckie. Zagadnienia związane z koniecznością uśmiercania zwierząt (nie tylko łownych lub dziko żyjących) zawarte są w ustawie o ochronie zwierząt. Ustawodawca w art. 33 stwierdza, iż uśmiercanie zwierząt może być uzasadnione wyłącznie: potrzebą gospodarczą, względami humanitarnymi - koniecznością sanitarną, nadmierną agresywnością, powodującą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego, a także dla zwierząt hodowlanych lub dziko żyjących, potrzebami nauki, wykonywaniem zadań związanych z ochroną przyrody.

W przypadku potrąconego zwierzęcia dziko żyjącego, problem stanowi obowiązek uzyskania orzeczenia lekarza weterynarii (art. 33 ust. 2). Według ustawy konieczność bezzwłocznego uśmiercenia zwierzęcia mogą stwierdzić: lekarz weterynarii, członek Polskiego Związku Łowieckiego, inspektor organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusz policji, straży miejskiej lub gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej. Ryzyko popełnienia błędu w ocenie sytuacji powoduje, że wielu myśliwych uchyla się od udziału w dobijaniu rannej zwierzyny.

Kto powinien uprzątnąć z jezdni nieżyjące zwierzę?  

Obowiązek uprzątnięcia i utylizacji zwłok zwierzyny należy do zarządcy drogi, który powinien mieć podpisaną umowę z odpowiednimi służbami. Jeżeli w wyniku zderzenia ze zwierzęciem leśnym, właściciel pojazdu poniesie znaczne straty, może ubiegać się o odszkodowanie. Sprawa jest dość prosta - jeżeli ma się wykupione ubezpieczenie autocasco.

Można też próbować ubiegać się o odszkodowanie od zarządców dróg, ale tylko wtedy, gdy trasa nie była oznaczona znakiem A 18b, czyli „uwaga na zwierzęta leśne”. Gdyby do potrącenia zwierzęcia doszło w czasie polowania, można próbować wystąpić z roszczeniami do koła łowieckiego, któremu podlega dany obwód łowiecki. Jednak, w każdym z tych przypadków należy zastanowić się, czy jako kierowcy, zachowaliśmy należytą ostrożność

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wypadek na drodze Potarzyca-Siedlemin. Jedna osoba trafiła do szpitala

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy