Reklama

Kolejna nagroda dla Jarocina. Za co tym razem wyróżniono nasze miasto?

Opublikowano: 1 maja 2021 10:00
Autor: | Zdjęcie: Um Jarocin

Kolejna nagroda dla Jarocina. Za co tym razem wyróżniono nasze miasto? - Zdjęcie główne

Kolejna nagroda dla Jarocina. Za co tym razem wyróżniono nasze miasto? | foto Um Jarocin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejna nagroda dla Jarocina. Za co tym razem wyróżniono nasze miasto?

Reklama

Chodzi o konkurs „Innowacyjny samorząd 2021”, którego organizatorem był portal Serwis Samorządowy PAP. Tegoroczna edycja była wyjątkowa ze względu na to, że w całości odbywała się w stanie pandemii koronawirusa.

Duży ciężar walki z COVID-19 spoczywa na samorządach, To wójtom, burmistrzom, prezydentom miast i starostom przyszło rozwiązywać codzienne problemy szpitali, szkół i przedsiębiorców, a także mieszkańców.

Dla samorządów z jednej strony był to czas trudnej próby, ale z drugiej - okazja do wykazania się kreatywnością i wykorzystania niełatwych okoliczności do wprowadzenia różnego rodzaju innowacyjnych usprawnień technologicznych, społecznych, komunalnych i edukacyjnych.

Kolejna nagroda dla Jarocina. Za co tym razem wyróżniono nasze miasto i jakie były kryteria oceny?

I to właśnie nowatorskie w skali kraju rozwiązania i ich rezultaty oraz potencjał do zainspirowania innych samorządów do podejmowania podobnych działań był najważniejszym kryteriami oceny w konkursie portalu Serwis Samorządowy PAP

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazł się Jarocin, który został doceniony za stosowanie nowatorskich w skali kraju rozwiązań dzięki dwóm projektom: Energia Jarocin oraz Innowacyjne ZGO.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 226 samorządów z całego kraju. Zgłosiły one 396 projektów. Organizatorzy przyznali 17 nagród i 48 wyróżnień w pięciu kategoriach: miasta powyżej 200 tys. mieszkańców, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie oraz powiaty.

Kolejna nagroda dla Jarocina. Za co tym razem wyróżniono nasze miasto?

W gronie wyróżnionych znalazły się dwa projekty z Jarocina. Pierwszy - Energia Jarocin - realizowany był w ramach Klastra Energia Jarocin. Jego przeprowadzenie pozwoliło na zwiększenie produkcji energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.

W gminie Jarocin powstało kilkanaście nowych instalacji fotowoltaicznych, co przełożyło się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i poprawę jakości powietrza. Dzięki pomocy klastra zaoszczędzili też ci mieszkańcy, którzy skorzystali z programu dotacyjnego „Mój Prąd”.

Drugie wyróżnienie dla Jarocina przyznane zostało za projekt „Innowacyjne ZGO”. Dzięki nowoczesnym technologiom, modernizacji i doposażeniu istniejącej sortowni odpadów, gmina Jarocin odzyskuje 2-3 razy więcej surowca do ponownego wykorzystania.

Dodatkowo na terenie Wielkopolskiego Centrum Recyklingu, z odpadów odzyskiwany jest biogaz. Zakład inwestuje też w instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu w 2020 roku stał się samowystarczalny energetycznie.  

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

  K3

  Serio dostaliśmy nagrodę za bycie śmietnikiem południowo-wschodniej Wielkopolski

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -2

  Tadek K.

  Od dwóch lat miasto i gmina Jarocin nie sprząta liści na ich ulicy. Czy za to tez dostaną nagrodę????

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -3

  nina

  A myslalam .żeza wyciete piekne drzewa a szadzenie takiego badziewa