Reklama

Pod Jarocinem chcą produkować surowce do nawozów

Opublikowano:
Autor:

Pod Jarocinem chcą produkować surowce do nawozów  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Burmistrz Jarocina podkreśla, że jest to „pionierska inwestycja, pierwsza tego typu w Polsce oraz jedna z niewielu w Europie” [o tym przeczytasz TUTAJ]. Na oczyszczalni ścieków w Cielczy budowana jest instalacja do odzysku fosforu z wód pościekowych.

 

Jednym z elementów modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy jest instalacja, w której z wód poosadowych będą odzyskiwane surowce do produkcji nawozów.

 

Inwestycja rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku. Po ponad roku - w listopadzie 2019 r. wykonawca zerwał jednak umowę i przerwał prace [więcej na tren temat przeczytasz TUTAJ]. Sprawa trafiła do organów ścigania [szczegóły TUTAJ].

 

W tej sytuacji jarocińskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podzieliło inwestycje na kilka etapów. W lipcu tego roku zostały wznowione prace związane z dokończeniem montażu instalacji do odzysku fosforu z wód pościekowych [o tym więcej czytaj TUTAJ].

 

Wykonawcą jest firma Krevox z Piaseczna koło Warszawy. Termin realizacji to 12 miesięcy od podpisania umowy, czyli czerwiec 2021 r. Przez trzy miesiące od tej daty potrwa rozruch technologiczny, a kolejne dwanaście uzyskanie decyzji nawozowej.

 

W nowym obiekcie będzie się odbywał proces odzyskiwania surowców do produkcji nawozów z osadów ściekowych. Fosfor przekazywany będzie gminie Jarocin, która ma zamiar go wykorzystywać do nawożenia i utrzymania terenów zielonych.

 

Koszt inwestycji oszacowany został na blisko 9 milionów złotych. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Instalacja do odzyskiwania surowców do produkcji nawozów z osadów pościekowych jest tylko częścią modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy. Umowy na wykonanie dwóch następnych etapów tego przedsięwzięcia zostaną podpisane w najbliższym czasie.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE