Reklama

Reklama

Pod Jarocinem chcą produkować surowce do nawozów

Opublikowano: wt, 22 wrz 2020 08:40
Autor:

Pod Jarocinem chcą produkować surowce do nawozów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Burmistrz Jarocina podkreśla, że jest to „pionierska inwestycja, pierwsza tego typu w Polsce oraz jedna z niewielu w Europie” [o tym przeczytasz TUTAJ]. Na oczyszczalni ścieków w Cielczy budowana jest instalacja do odzysku fosforu z wód pościekowych.

 

Jednym z elementów modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy jest instalacja, w której z wód poosadowych będą odzyskiwane surowce do produkcji nawozów.

 

Inwestycja rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku. Po ponad roku - w listopadzie 2019 r. wykonawca zerwał jednak umowę i przerwał prace [więcej na tren temat przeczytasz TUTAJ]. Sprawa trafiła do organów ścigania [szczegóły TUTAJ].

 

W tej sytuacji jarocińskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podzieliło inwestycje na kilka etapów. W lipcu tego roku zostały wznowione prace związane z dokończeniem montażu instalacji do odzysku fosforu z wód pościekowych [o tym więcej czytaj TUTAJ].

 

Wykonawcą jest firma Krevox z Piaseczna koło Warszawy. Termin realizacji to 12 miesięcy od podpisania umowy, czyli czerwiec 2021 r. Przez trzy miesiące od tej daty potrwa rozruch technologiczny, a kolejne dwanaście uzyskanie decyzji nawozowej.

 

W nowym obiekcie będzie się odbywał proces odzyskiwania surowców do produkcji nawozów z osadów ściekowych. Fosfor przekazywany będzie gminie Jarocin, która ma zamiar go wykorzystywać do nawożenia i utrzymania terenów zielonych.

 

Koszt inwestycji oszacowany został na blisko 9 milionów złotych. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Instalacja do odzyskiwania surowców do produkcji nawozów z osadów pościekowych jest tylko częścią modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy. Umowy na wykonanie dwóch następnych etapów tego przedsięwzięcia zostaną podpisane w najbliższym czasie.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -1

  Ab

  Można nie lubić burmistrza, ale trzeba przyznać, że jest mistrzem pozyskiwania zewnętrznych funduszy. To jak Jarocin się zmienił za jego rządów jest nieprawdopodobne.

 • rok temu | ocena +3 / -6

  123456789

  Czy ta pionierski inwestycja będzie bezsmrodowa, czy jednak jak wszystkie poprzednie ?

 • rok temu | ocena +11 / -4

  Arab

  Ciekawa i bardzo nowatorska inwestycja. Wystarczy tylko się rozejrzeć ile inwestycji prowadzi nasza gmina i jak to poprawi jakość życia mieszkańców. Hejterzy tylko plują bo nic sami nie są w stanie zaproponować

 • rok temu | ocena +3 / -15

  Żenada

  Ile razy jeszcze o tym napiszecie???

 • rok temu | ocena +3 / -14

  pja

  A jak tam rozwój, zgodnie z planem ?

 • rok temu | ocena +15 / -1

  Michu

  Witam. Dzisiaj będą rozdawane cukierki?