Podczas wizyty minister w jarocińskim WCR-ze towarzyszyły posłanki Polski 2050 - Barbara Oliwiecka (inicjatorka wizyty - przyp. red.) i Ewa Schädler. Obecna była również burmistrz Jarocina Urszula Wyremblewska-Korzyniewska i sekretarz gminy odpowiedzialny za gminne spółki, Robert Kaźmierczak.
Elektrycznym meleksem po Wielkopolskim Centrum Recyklingu w Jarocinie
W trakcie spotkania omawiano najważniejsze zagadnienia związane z polityką odpadową i transformacją ekologiczną, z którą mamy do czynienia nie tylko w Jarocinie, ale całej Polsce.Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się z zarządem spółki, którym od niedawna kieruje Agnieszka Pachciarz. Miała też okazję zwiedzić zakład i zobaczyć omawiane wcześniej procesy i technologie.
- Szczególną uwagę pani minister chcieliśmy zwrócić na wprowadzone w ostatnim czasie rozwiązania w zakresie fermentacji bioodpadów i odzysku surowców wtórnych - wyjaśnia sekretarz gminy Robert Kaźmierczak.
A prezes WCR-u Agnieszka Pachciarz dodaje:
- Chcieliśmy pokazać, że nie tylko ubiegamy się o dofinansowania do naszych inwestycji, ale umiemy je wykorzystać. Chodziło przede wszystkim o dwie największe dotacje na łączną kwotę ponad 200 milionów złotych, które trafiły do WCR-u w ostatnim czasie. Pani minister była szczególnie zainteresowana nowoczesną, zhermetyzowaną instalacją do bioodpadów.
Żeby zaoszczędzić czas i usprawnić przemieszczanie się po terenie Wielkopolskiego Centrum Recyklingu, goście korzystali z transportu elektrycznym meleksem.
Prezes Agnieszka Pachciarz przedstawiła Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz kierunki rozwoju i potencjał, jaki ma spółka. WCR złożył wniosek na kolejną dotację, tym razem na biometanownię.
- Spotkanie z panią minister było okazją do tego, żeby pokazać, że nasz zakład może produkować biometan nie tylko na swoje potrzeby, ale i innych spółek gminnych, na przykład Jarocińskich Linii Autobusowych i Trans Pegaz, jako paliwo do autobusów - zaznacza Robert Kaźmierczak.
O problemach samorządowców na spotkaniu z minister funduszy i polityki regionalnej
Następnie minister funduszy i polityki regionalnej wzięła udział w Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników WCR Jarocin. Przypomnijmy, że tworzą go gminy wchodzące w skład porozumienia, na mocy którego do Wielkopolskiego Centrum Recyklingu przywożone są odpady z ich terenu. Obecnie w skład porozumienia wchodzi 25 gmin.Samorządowcy omówili z panią minister kierunki rozwoju WCR-u oraz możliwości dalszego wsparcia finansowego planowanych przez spółkę inwestycji.
Podczas spotkania poruszono między innymi temat wprowadzenia systemu kaucyjnego, który ma przyczynić się do zwiększenia poziomu selektywnej zbiórki i recyklingu opakowań po napojach. Rozmawiano również o konieczności wdrożenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta w tym zakresie.
Istotnym punktem dyskusji była też kwestia doprecyzowania przepisów dotyczących kwalifikacji biogazu wytwarzanego z bioodpadów do poziomów odzysku, które muszą osiągać gminy.
- Przepisy w tym zakresie są nieprecyzyjne. Niektórzy interpretują, że dopuszczają one zakwalifikowanie biogazu do poziomu odzysku, a inni nie. To ważne dla gmin, ponieważ nieosiągnięcie poziomu odzysku skutkuje poważnymi konsekwencjami finansowymi - tłumaczy sekretarz gminy Jarocin.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz nie jest pierwszym ministrem, który odwiedził w tym roku Wielkopolskie Centrum Recyklingu. W styczniu z wizytą w spółce był Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.