reklama

Jutro uroczystość Bożego Ciała. Zobacz, jak pójdą procesje w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJutro (czwartek 8 czerwca) w Kościele katolickim obchodzona będzie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana Bożym Ciałem. W tym dniu w Jarocinie odbędą się trzy procesje. Udział w nich jest okazją do publicznego wyznania wiary w to, że Chrystus jest obecny wśród nas, w naszym życiu.
reklama

Kapłani proszą parafian mieszkających przy trasach procesji o udekorowanie okien i domów. Prośba dotyczy również przynoszenia kwiatów z ogródków, aby zapewnić dziewczynkom płatki do sypania ich przed Najświętszym Sakramentem. W parafii św. Marcina w Jarocinie od kilku lat układane są przy ołtarzach kwiatowe dywany, dlatego potrzeba jeszcze więcej roślin. Kwiaty i liście można przynosić do godz. 8.00 rano w czwarek (8 czerwca). 

W tym roku główna procesja w Jarocinie rozpocznie się mszą św. w kościele św. Marcina o godz. 12.00, a później przejdzie z Rynku ulicami - Śródmiejską, Wolności, Wrocławską, Paderewskiego aż do kościoła Chrystusa Króla. 

reklama

W parafii Matki Bożej Fatimskiej kapłan z Najświętszym Sakramentem wyruszy z kościoła po mszy św. o godz. 9.30. Trasa będzie wiodła ul. Folwarczną do torów kolejowych i z powrotem do świątyni parafialnej.

U jarocińskich franciszkanów, w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie obchody Bożego Ciała odbywają się zawsze po południu. Wierni wyruszą do czterech ołtarzy po mszy św. o godz. 17.00. Trzy z nich będą się na znajdować na Tumidaju (ul. Podchorążych, Chrobrego i Batorego), a czwarty na schodach kościoła św. Antoniego Padewskiego, gdzie nastąpi zakończenie procesji. 

Katolicy mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu we mszy św. Nie wystarczy sama obecność na procesji eucharystycznej. Uroczystość Bożego Ciała należy bowiem do tzw. świąt nakazanych, w których obowiązuje również powstrzymywanie się od prac niekoniecznych. 

reklama

Na terytorium Polski świętami nakazanymi poza niedzielami są:

  • 1 stycznia, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi,
  • 6 stycznia, Uroczystość Objawienia Pańskiego (tzw. Trzech Króli)
  • czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (tzw. Boże Ciało)
  • 15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej)
  • 1 listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia, Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie).
Na zakończenie oktawy Bożego Ciała, w tym roku w czwartek 15 czerwca, przygotowywane zostaną znowu cztery ołtarze, ale tym razem już przy kościołach. W tym dniu księża poświęcą wianki z kwiatów i ziół. W polskiej tradycji wierzy się, że zarówno poświęcone ziele z wianków, jak i brzozowe gałązki, które ludzie zabierają z ołtarzy podczas Bożego Ciała, mają uchronić przed uderzeniami pioruna, burzą, pożarem, gradobiciem i szkodnikami w polach. Wianek przechowywany jest przez cały rok, nie wolno go wyrzucić, bo jest poświęcony, jedynie spalić (podobnie sprawa ma się z dewocjonaliami).

reklama

Skąd się wzięła uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej? 

Uroczystość Bożego Ciała jest uczczeniem Boskiego Ciała i Krwi Chrystusa.  Św. Julianna z Cornillion, przełożona sióstr augustianek w 1245 roku doznała objawień, w których Chrystus zapragnął, aby ustanowiono dzień, w którym cały Kościół obchodziłby Uroczystość Jego Ciała i Krwi. Zażyczył sobie także, aby był to czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej, ponieważ to właśnie podczas ostatniej wieczerzy, w Wielki Czwartek, Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii. Biskup Liege Robert po dokładniejszym zbadaniu objawień św. Julianny postanowił spełnić życzenie Jezusa. W 1246 roku odbyła się pierwsza procesja. Do rozpowszechnienia tego  święta na cały Kościół przyczynił się też cud eucharystyczny, który miał miejsce w 1263 roku w Bolsenie. W czasie odprawiania mszy św. hostia w rękach księdza Piotra z Pragi zaczęła krwawić. Święto Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało) zostało w 1264 roku. W Polsce pierwsze procesje odbywały się w XIV wieku w Płocku i Wrocławiu. Dwa wieki później przejęta zostaje z Niemiec tradycja budowania czterech ołtarzy, przy których są czytane cztery fragmenty Ewangelii. Do dzisiaj wiele osób zabiera gałązki brzózek, którymi udekorowana została trasa procesji, a na zakończenie oktawy Bożego Ciała święci się wianki z ziół i kwiatów.

reklama

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama