Na cmentarzu w Jarocinie mieszkańcy, byli pacjenci i delegacje wielu instytucji pożegnały doktor Marię Lisiecką. Lekarka zmarła 17 sierpnia w wieku 83 lat [więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ].
Wspomnienie o doktor Marii Lisieckiej prezesa jarocińskiego szpitala
Po pogrzebie prezes Szpitala Powiatowego w Jarocinie o niej napisał w mediach społecznościowych.
„Dzisiaj pożegnaliśmy na cmentarzu w Jarocinie, bardzo ciepłą, wrażliwą a przede wszystkim dobrą osobę. Po raz pierwszy spotkałem ją w latach 80- tych w Jaromie, gdzie była lekarzem zakładowym. W latach 90-tych razem współtworzyliśmy Klub Inteligencji Katolickiej przy Klasztorze Franciszkanów w Jarocinie. Spotkania pod przewodnictwem dr O. Grzegorza wywarły ogromny wpływ na naszą postawę w życiu. W utworzonym w 1998 r. nowym samorządzie powiatowym zasiadaliśmy w radzie. W ciągu trzech kadencji wspólnej pracy na pierwszym miejscu przyświecało nam dobro i rozwój szpitala. W rozmowach jakie prowadziliśmy była zawsze mowa o zadaniach i rozwiązaniach problemów , a nie o pieniądzach. Dr Maria Lisiecka była silna duchem i niezwykle skromna. W okresie Covid-19 dzielnie udzielała pomocy chorym na SOR-ze w szpitalu i taka zostanie w mojej pamięci” - zaznaczył Henryk Szymczak.
Czy doktor Marię Lisiecką upamiętnić poprzez nazwę ulicy?
Po śmierci doktor Lisieckiej pojawiła się społeczna inicjatywa, aby jej imieniem nazwać jedną z ulic w Jarocinie.Na profilu Gazety Jarocińskiej w mediach społecznościowych w grupie Wspieramjarocinskie opublikowany został post następującej treści:
Pani Anna Link-Oleksy napisała:
„Dwie godziny temu zadzwonił do mnie mój mega-super-kumpel z lat szkolnych (a nawet z lat wcześniejszych) i zapytał mnie, czy mogłabym na fb opublikować taki pomysł, a więc to czynię. Czy można by upamiętnić śp. Panią Doktor Marię Lisiecką i nazwać Jej imieniem którąś z ulic w naszym Jarocinie? Była piękną postacią, wspaniałym i oddanym pacjentom lekarzem. Tyle dobrych słów usłyszeliśmy i przeczytaliśmy o Niej po tym, jak odeszła. Pewnie na zawsze zostanie w pamięci tych, którzy Ją znali. Gdyby istniała ulica Jej imienia, dowiedzieliby się o Niej także ci, którzy Jej nie poznali. Jak myślicie? Może trzeba to podpowiedzieć naszym władzom?”
Pod tym wpisem zamieszczona została ankieta, w której zapytano: Co sądzicie o tym pomyśle?
Okazuje się, że:
- 68% głosujących było na tak,
- 25% nie widziało takiej potrzeby,
- 6% nie miało zdania.
Czy doktor Maria Lisiecka chciałaby, aby jej imieniem nazwać jedną z ulic w Jarocinie?
W komentarzach pod postem opinie na temat inicjatywy były podzielone. Pani Lidia na przykład napisała:
„Osobiście uważam, że Maria nie chciałaby tego. Była zbyt skromna. Ale ta decyzja niestety nie należy już do niej. Jeśli mieszkańcy tak sobie życzą, to jak najbardziej. Jedyny lekarz w naszym społeczeństwie, który wykazywał się człowieczeństwem dla wszystkich, niezależnie od statusu społecznego. Jeśli miałaby taka ulica powstać, to albo w okolicach szpitala, albo osiedla, gdzie mieszkała.”
A z kolei pan Michał zaproponował:
„A nie lepiej szpital nazwać Jej imieniem?”
Jeśli rodzina doktor Marii Lisieckiej wyrazi zgodę, magistrat znajdzie ulicę
Propozycję, aby jednej z ulic w Jarocinie patronowała doktor Maria Lisiecka, podchwycili miejscy radni z klubu Ziemi Jarocińskiej, którzy na dzisiejszym (25 sierpnia) posiedzeniu rady miejskiej złożyli interpelację w tej sprawie.Pomysł nie miał w radzie przeciwników. Po zasięgnięciu opinii na ten temat rodziny zmarłej lekarki - jeśli będzie ona pozytywna, wyznaczona zostanie ulica, której będzie patronowała doktor Maria Lisiecka.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.