Reklama

Jarocińska policja rozwiesiła klepsydry. Dlaczego?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na tablicach pojawiły się ogłoszenia przypominające klepsydry. Wieszają je funkcjonariusze policji.

Reklama

Akcja jest skierowana do seniorów. Ma zwrócić uwagę ludzi na sposób działania oszustów.

Na terenie województwa pojawiały się przypadki oszustw na szkodę seniorów metodami „na policjanta", „na wnuczka", „na pocztę polską" itp.

 - Policja apeluje do seniorów o zachowanie ostrożności! Nigdy nie przekazujcie swoich oszczędności osobom, których nie znacie - ostrzega Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.


Ulotki w formie nekrologów są częścią akcji informacyjnej, która ma ostrzegać przed oszustami i przypominać o podstawowych zasadach ostrożności.

Policja apeluje – nigdy nie ufajcie nieznanym rozmówcom, nie podawajcie haseł do kont bankowych, pod żadnym pozorem nie pobierajcie gotówki z banku i nie przekazujcie ich nieznanym osobom. To przestępcy czyhający na wasze pieniądze! - można przeczytać w komunikacie.

 - Oszuści chcąc wykorzystać Waszą dobroć, podszywają się pod różne osoby. Mogą udawać Waszych najbliższych, którzy szybko potrzebują pieniędzy, żeby nie iść do więzienia gdyż spowodowali wypadek, w którym ktoś ucierpiał. Podszywają się pod funkcjonariuszy policji, Centralnego Biura Śledczego udając, że chcą uchronić wasze pieniądze bo ktoś właśnie włamuje się na Wasze konto bankowe - przypomina policja.

Metody działania sprawców

„NA WNUCZKA” lub innego członka rodziny - to jedna z najpopularniejszych metod. Starsza osoba odbiera telefon od „wnuka” lub innego „członka rodziny”. Pilnie są potrzebne pieniądze, bo ktoś miał wypadek. Po pieniądze przyjeżdżają przyjaciele „wnuka” i zabierają czasami oszczędności całego życia  
    
"NA KUFEREK LUB KASETKĘ” - oszuści pukają do mieszkania lub starszą osobę zaczepiają na ulicy. Twierdzą, że zdarzył się wypadek, a osoba bliska przebywa w szpitalu i potrzebują pieniędzy. Utrzymują, że przy sobie mają tylko obcą walutę i dodatkowo mówią łamaną polszczyzną. Proszą o pożyczkę, a w zamian  zostawiają kuferek np. z dolarami. Gdy wychodzą, okazuje się, że kuferek jest pusty lub są w nim gazety.

NA INSTYTUCJĘ”  Narodowy Fundusz Zdrowia, Polski Czerwony Krzyż, pomoc społeczną - oszuści proponują dodatek do emerytury. Proszą starsze osoby o wypełnienie wniosku za opłatą i tym samym wskazują, gdzie trzymają pieniądze.
  

„NA PIENIĄŻKA” Emeryt dowiaduje się, że wygrał nagrodę, ale trzeba opłacić przesyłkę. Osoba szuka pieniędzy, wskazuje miejsce, gdzie ma oszczędności. Wtedy oszust prosi o szklankę wody, gdy lokator udaje się do kuchni złodziej kradnie pieniądze.

 „NA POLICJANTA” Dzwoni mężczyzna podający się za policjanta i mówi, że  syn czy córka spowodowali wypadek i są potrzebne pieniądze na leczenie, uniknięcie kary więzienia itp. Po czym przyjeżdża po gotówkę. Policja odnotowała przypadki, że nieznany mężczyzna przedstawiał się jako policjant prowadzący sprawę oszustw na starszych ludziach. Informował, że być może po nim zadzwoni przestępca i będzie próbował dokonać oszustwa, a że jest prowadzone śledztwo, to należy mu wydać pieniądze, a on w tym czasie zostanie zatrzymany. Cała kwota ma być oczywiście zwrócona tuż po akcji. - Policjant nie przychodzi nigdy do domu po pieniądze - dodaje  st. asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy jarocińskiej policji.     

NA AMERYKAŃSKIEGO ŻOŁNIERZA” Oszuści wyszukują w internecie samotne kobiety. Korespondują z nimi. Najczęściej mężczyźni podają się za amerykańskiego żołnierza przebywającego na misji w Afganistanie. Na dowód tego przesyłają zdjęcia z sieci. Naciągacz poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową na zakup biletu lotniczego do Polski lub bardzo drogie leczenie. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy