Wybory parlamentarne 2023 za nami. Państwowa Komisja Wyborcza oficjalne wyniki podała we wtorek (17 października). Wówczas poznaliśmy też nazwiska nowych posłów, który będą reprezentować nasz region kalisko-leszczyński w Sejmie:
Prawo i Sprawiedliwość
- Marlena Maląg - 109.870 głosów
- Katarzyna Sójka - 18.138
- Jan Dziedziczak - 14.689
- Piotr Kaleta - 16.344
- Jan Mosiński - 7.321
Koalicja Obywatelska
- Jarosław Urbaniak - 50.724
- Karolina Pawliczak - 21.819
- Grzegorz Rusiecki - 22.410
- Mariusz Witczak - 12.754
Trzecia Droga
- Andrzej Grzyb - 29.391
- Barbara Oliwiecka - 12.214
Nowa Lewica
- Wiesław Szczepański - 13.668
Najwyższe poparcie dla Lidii Czechak. "Zabrakło tak niewiele do mandatu posła"
Niestety, żadnemu z ośmiorga kandydatów z powiatu jarocińskiego, mandatu zdobyć się nie udało. O włos była Lidia Czechak, starosta jarociński, która uzyskała 7.053 głosy i tylko nieznacznie przegrała z Janem Mosińskim z Kalisza. Polityk, jako piąty kandydat z listy PiS, wszedł do parlamentu. Warto jednak podkreślić, że Lidia Czechak zdeklasowała dotychczasowego parlamentarzystę partii rządzącej - Tomasza Ławniczaka z Nowych Skalmierzyc, który uzyskał tylko 4.457 głosów.Lidia Czechak o mandat polski ubiegała się nie po raz pierwszy. Obecna starosta, doktorantka prawa, wieloletnia radna i była dyrektor poznańskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa najlepszy wynik uzyskała w 2019 roku. W okręgu zagłosowało na nią wówczas 11.276 głosów, z czego aż 9.121 osób w samym powiecie jarocińskim.
Włodarz powiatu jest osobą rozpoznawaną nie tylko w Jarocinie. Swoją popularność na terenach wiejskich zawdzięcza zapewne pracy w ARiMR, ale także częstemu uczestnictwu w imprezach i spotkaniach organizowanych przez samorządy oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Część mieszkańców docenia Lidię Czechak za skuteczność w zdobywaniu pieniędzy z zewnątrz i ma to odzwierciedlenie w statystykach. Jak podaje jarocińskie starostwo, na przestrzeni ostatnich 5 lat samorządowi powiatowemu udało się pozyskać na inwestycje prawie 100 mln zł.
- Szkoda, że zabrakło tak niewiele do mandatu posła - komentuje Lidia Czechak - ale z wyniku wyborczego bardzo zadowolona. Dalej wspólnie działamy dla dobra mieszkańców naszego samorządu. Dziękuję za poparcie.
Czy w wyborach samorządowych, które powinny odbyć się już za kilka miesięcy, Lidia Czechak wystartuje na burmistrza Jarocina? Czy nadal będzie chciała szefować powiatowi? Póki co - nie wiadomo.
Czy Urszula Wyremblewska-Korzyniewska wystartuje na radną?
Po wynikach lokalnych kandydatów do sejmu widać, że mieszkańcy powiatu jarocińskiego postawili przede wszystkim na kobiety. Poza Lidią Czechak, najwięcej głosów dostały Urszula Wyremblewska-Korzyniewska - 3.759 (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni) oraz Agnieszka Rybacka - 1.980 ( KKW Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni, PSL).Jakie rezultaty uzyskali pozostali kandydaci?
- Dawid Śmigielski - 1.151, (KW Nowa Lewica),
- Dorota Wieczorek - 888 (KW Nowa Lewica),
- Paweł Goździaszek - 320 (KW Prawo i Sprawiedliwość),
- Karol Wardeński - 308 (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni).
Wśród jarociniaków na listach byli tacy, którzy pierwszy raz startowali w wyborach - jak choćby Urszula Wyremblewska-Korzyniewska (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni). Nauczycielce i działaczce społecznej zaufało sporo mieszkańców gminy Jarocin - zdobyła tu 2.942 głosy. Dla porównania - powszechnie znaną minister rodziny i polityki społecznej - Marlenę Maląg - poparciem obdarzyło 3.851 osób, zaś Lidię Czechak - 3.703. Niektórzy już dziś widzą Urszulę Wyremblewską-Korzyniewską w gronie radnych Rady Miejskiej Jarocina.
- Trudno mi dzisiaj ustosunkować się do pytania w zakresie kandydowania do rady miejskiej. Sprawy mieszkańców nie są mi obce, często w nich uczestniczę i nie trzeba być do tego radną - mówi Urszula Wyremblewska-Korzyniewska. - Kandydowanie do Sejmu było konsekwencją tych działań. Na pewno będąc w radzie miejskiej mamy większą możliwość wpływu na to, co się dzieje w gminie, a to jest bardzo ważne, żeby decydowali w niej ludzie, którzy są empatyczni i kierują się interesem mieszkańców, a nie własnym. Człowiekiem się jest, a radną się bywa. Dlatego podchodzę do tego tematu ze spokojem - dopowiada.
Z uzyskanego wyniku zadowolona jest także kolejna debiutantka - Dorota Wieczorek.
- Rekordowa frekwencja mówi nam, że chcemy natychmiastowych zmian i te zmiany właśnie nadchodzą. Cieszę się ogromnie, że Lewica również będzie tworzyć ten rząd, że mogę być częścią tej historii. To nasz wspólny sukces, nasza wspólna droga, nasz wspólny cel, żebyśmy żyli w wolnej Polsce. Polsce, która dba o nas wszystkich, bez podziałów - ocenia kandydatka Nowej Lewicy, właścicielka salonu kosmetycznego w Jarocinie.
W przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe. Zapewne nazwiska części kandydatów znajdą się na listach do rad gmin, powiatu czy też do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Co sądzicie o wynikach jarociniaków w wyborach do sejmu? Czy kogoś z nich widzicie w fotelu burmistrza Jarocina? Piszcie w komentarzach
Czytaj również: Pijany kierowca BMW uderzył w zaparkowanego mercedesa w Witaszycach
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gmina Jaraczewo z milionami na drogi i stację uzdatniania wody
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.