reklama

Jarocin. Kliknęła w link i straciła tysiące złotych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: uniwersalne jarocinska.pl

Jarocin. Kliknęła w link i straciła tysiące złotych  - Zdjęcie główne

Jarocin. Kliknęła w link i straciła tysiące złotych | foto uniwersalne jarocinska.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZnów ta sama metoda, a jednak ciągle skuteczna. Kolejna mieszkanka gminy Jarocin padła ofiarą oszustów. Straciła 10 tys. zł.
reklama

Cyberprzestępcy wykorzystają każdą okazję, by w łatwy sposób zarobić i pozbawić innych oszczędności. W środę  na Komendę Powiatową Policji w Jarocinie zgłosiła się mieszkanka gminy Jarocin. Kobieta wystawiła odzież do sprzedaży na jednym z portali internetowych. Skontaktował się z nią potencjalny nabywca, który, celem sfinalizowania transakcji, przesłał jej link.

- Otrzymała link, za pomocą którego miała się zalogować na stronę banku, aby pobrać sobie pieniądze za wystawiony towar. Niestety skutkowało to tym, że z konta wystawiającej zginęło 10 tys. zł - mówi st. asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. Niestety jest to znana i niezwykle popularna w ostatnim czasie metoda działania oszustów. Policja jak zwykle apeluje o ostrożność.

reklama

- Poprośmy o płatność za pobraniem jest to najbezpieczniejsza forma. Jeżeli towar chcemy wysłać po tym, jak otrzymamy pieniądze na konto, to poprośmy o płatność w tradycyjny sposób. Kupujący ma nam wpłacić pieniądze na konto, którego numer podajemy - informuje policjantka.

Oszuści bardzo często wystawiają również produkt do sprzedaży w internecie, zainteresowany kupnem informuje o zakupie, po czym sprzedający udostępnia link kupującemu, za pomocą którego ten ma dokonać zapłaty za produkt. W momencie kliknięcia w link kupujący zostaje przekierowany na stronę bankową, łudząco podobną do strony jego banku. Po podaniu danych logowania i zatwierdzeniu transakcji okazuje się, że z konta znikają pieniądze w kwocie znacznie przewyższającej wartość „zakupionego towaru”.    
 
Zanim dokonasz płatności:
- zwróć uwagę, jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę,
- miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów,
- nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2,
- oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej/banku. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce najeżdżając myszką i sprawdzając poprawność podświetlonego adresu,
- zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane. Fałszywe strony często zawierają błędy językowe, nie są napisane poprawną polszczyzną,
- każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, przez wiadomości e-mail, smsy i komunikatory, które zawierają link, powinno wzbudzić naszą czujność.
Jeśli podejrzewamy, że zostaliśmy oszukani, niezwłocznie skontaktujmy się ze swoim bankiem i poinformujmy policję.

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama


        

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama