Reklama

Jaka choinka bożonarodzeniowa? Jaką choinkę warto kupić? Co robić, żeby długo wytrzymała?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jaka choinka bożonarodzeniowa? Jaką choinkę warto kupić? Co robić, żeby długo wytrzymała? - Zdjęcie główne

Jaka choinka bożonarodzeniowa? Jaką choinkę warto kupić? Co robić, żeby długo wytrzymała?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jaką choinkę wybrać: żywą czy sztuczną? A jak żywą, to czy z korzeniami, czy bez? Po czym poznać, czy drzewko jest świeże? Na czym polega tzw. hartowanie drzewek? Czy jest coś takiego jak choinka ekologiczna?

Reklama

Jaka choinka bożonarodzeniowa? Jaką choinkę warto kupić? Co robić, żeby długo wytrzymała?

Żywa czy sztuczna?

Dylematy dotyczące wyboru choinki - żywej lub sztucznej - powracają co roku. Zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania mają swoje argumenty m.in. że uprawa drzewek świątecznych jest znacznie bardziej ekologiczna niż produkcja plastikowych. Łatwiejsza jest również utylizacja naturalnego surowca. Dla wielu osób znaczenie mają kwestie finansowe. Choinka sztuczna to jednorazowy, wyższy wydatek. W przypadku żywych drzewek jest to kwota, którą trzeba wydać co roku. Ale i tu jest duża rozpiętość, jeśli chodzi o ceny - od najtańszego świerku pospolitego po jodłę kaukaską. Szkółki, które sprzedają drzewka, najczęściej oferują drzewka niekształtowane, które są oczywiście tańsze w uprawie. Warto też postawić sobie pytanie, na czym nam zależy: na wyglądzie czy naturalnym, leśnym zapachu, którego nie da się zastąpić sztucznym aromatem, czy ubieranie kłującej choinki jest problemem i jak bardzo zależy nam na tym, żeby drzewko świąteczne stało w mieszkaniu. Kupując żywą choinkę możemy co roku zdecydować się na inny gatunek, wielkość.

Cięta czy w doniczce?

Choć wciąż najchętniej kupowanym na Boże Narodzenie drzewkiem świątecznym jest świerk, to jednak wiele osób eksperymentuje z innymi odmianami drzew iglastych. O ile za liczący 1,5 metra świerk zapłacimy około 20 zł, o tyle za znacznie szlachetniejszą jodłę cena jest kilkukrotnie wyższa. Kupując prawdziwą choinkę mamy też dwie możliwości. Możemy wybrać drzewko ścięte albo w donicy lub pojemniku, które w nowym roku wzbogaci nasze ogrody lub będzie nadal rosło w donicy. W obu przypadkach należy uważnie przyjrzeć się kondycji drzewka. Soczysty zielony kolor i giętkość igliwia świadczy o tym, że drzewko jest świeże i istnieje duże prawdopodobieństwo, że przetrzyma święta. Gęstość igieł i brak przebarwień na pniu również świadczy o tym, że drzewko jest świeże. W przypadku drzewek w doniczkach warto też zwrócić uwagę na bryłę korzeniową. Choinka w donicy nabywana w celu późniejszego jej przesadzenia do ogrodu, powinna być w niej hodowana od początku. Może się zdarzyć z uszkodzonymi korzeniami nie będzie chciała przyjąć się w nowym miejscu. Ceny drzewek w doniczkach są też różne. Najtańsze będą gatunki rodzime - świerk czy sosna. Warto wziąć pod uwagę ilość miejsca, jakie mamy w domu czy w mieszkaniu np. sosna pospolita ze względu na długie, rzadkie i dość ciemne igły lepiej będzie się prezentować w przestronnych, jasnych wnętrzach, a małe pomieszczenia może przytłoczyć.

Trzymanie jodły w optymalnych warunkach sprawia, że może ona wytrzymać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Obok popularnej od lat odmiany kaukaskiej pojawiają się też nowe np. koreańska, frasera. Wśród drzewek wybieranych jako świąteczne najkrótszą żywotność ma świerk pospolity, ale jego intensywny zapach rekompensuje krótkotrwałość. Dłużej postoi świerk srebrzysty, choć sprawia większe trudności przy dekorowaniu go, ponieważ ma kłujące igły.

Gdzi i jak ustawić choinkę?

Najlepsze warunki do trzymania drzewka to pokój, w którym temperatura nie powinna przekraczać 20-22 stopni. Nie ustawiajmy również choinek blisko źródeł ciepła, przy grzejniku czy piecu, nie sprzyja im również ogrzewanie podłogowe. Kiedy zdecydujemy się na drzewko cięte warto je umieścić w pojemniku z wodą (to przedłuży jego żywotność). Kupione drzewko najlepiej zahartować, trzymając je przez dobę na balkonie. Podobne zasady dotyczą drzewek w doniczkach. W tym wypadku wyższa niż 20 stopni temperatura wybudzi roślinę ze „snu”, co uniemożliwi po świętach wystawienie rośliny na balkon.

W czasie świąt roślinę podlewamy umiarkowanie tak, aby podłoże w pojemniku było lekko wilgotne. Część nadziemną można spryskać preparatem zawierającym żywicę, który naniesiony na igły ograniczy odparowanie wody z rośliny, poprawiając jednocześnie jej estetykę. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża oraz wody w roślinie zwiększa jej odporność na mróz. Choinka w doniczce powinna być wystawiona na zewnątrz maksymalnie po pięciu dniach. Dłuższe w przebywanie w suchym i ciepłym mieszkaniu nie będzie dla niej korzystne. Aby jednak zabezpieczyć ją również przed mrozem, górę drzewka warto okryć włókniną. Tak ochroniona, podlewana jedynie w dni, w których temperatura jest na plusie, powinna przetrzymać do wiosny.

Drzewko warto kupić bezpośrednio przed świętami. Nie warto ulegać presji reklam, które zaczynają „atakować” nas już od początku grudnia. Nie należy też wspierać zakupem nieuczciwych sprzedawców, którzy kradną drzewka z miejsc nie przeznaczonych do wycinki. Sprzedawca ma obowiązek udokumentować nam, że drzewko pochodzi z legalnego źródła - szkółki czy nadleśnictwa. Można je też nabyć bezpośrednio w każdym z tych źródeł. Każdy kto kupi drzewko u leśniczego otrzyma dowód sprzedaży czyli asygnatę, dzięki której można być pewnym, że przy wycince nie zdewastowano lasu. Wiele szkółek oferuje także możliwość wybrania choinki na plantacjach i wycięcia konkretnego egzemplarza. Uprawy zwykle usytuowane są w miejscach, w których i tak nie mogłyby rosnąć na dłuższą metę np. po liniami wysokiego napięcia. Sztuczne drzewko rozkłada się w środowisku nawet do 400 lat. Przez ten okres kilka pokoleń leśników zdąży wyhodować wiele drzewek, które rozkładają dwutlenek węgla oraz emitują do środowiska niezbędny do naszego życia tlen.

Gatunki są najczęściej wybierane jako drzewko świąteczne

Sosna pospolita

Zalety

 • - niewielkie wymagania pielęgnacyjne
 • - duże, silne i nieosypujące się gałęzie, które z łatwością utrzymają ciężkie ozdoby
 • - przyjemny, żywiczny zapach
 • - dość niska cena (rozpoczynające się od 20-30 zł)
Wady

 • - zwykle niesymetryczny kształt i rzadkie igły
 • - gęsty dół korony sosny i ażurowa góra
 • - pod ciężarem ozdób gałęzie mocno się rozkładają
 • - żywica sosny pozostawia trwałe plamy
Świerk pospolity

Zalety

 • - piękny zapach najbardziej kojarzący się ze świętami
 • - regularny, klasyczny kształt stożka
 • - dość niska cena (rozpoczynające się od 20-30 zł)
Wady

 • - igły łatwo się osypują
 • - krótkotrwałe - bardzo szybko wysycha
Świerk kłujący

Zalety

 • - większa wytrzymałość i mniej osypujące się gałązki niż w przypadku świerku pospolitego
 • - oryginalny srebrny kolor igieł
Wady

 • - kłujące igły
 • - nieco wyższa cena (około 20-30 zł więcej niż za podobny świerk pospolity)
Jodła kaukaska

Zalety

 • - duża wytrzymałość, nawet do 2 miesięcy
 • - igły zostają na drzewku przez długi czas
 • - regularny, stożkowy kształt
 • - oryginalne, błyszczące i niekłujące igły
Wady

 • - wyższa cena w porównaniu do innych gatunków (70-150 zł)
 • - ledwo wyczuwalny zapach
 

Kwiaciarnie oferują tzw. choinki układane na pniu. Są dostępne zarówno w wersji żywej, jak i sztucznej. Ceny są zdecydowanie wyższe. Za metrową choinkę trzeba zapłacić około 100 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy