Gmina Nowe Miasto

Opublikowano:
Autor:

Gmina Nowe Miasto - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Historia wsi:

 

GMINA NOWE MIASTO

Położenie wsi:
52° 05" N ; 17° 24" E 
Województwo;
Wielkopolskie
Powiat:
Średzki
Prawa miejskie:
utracone w 1934 roku
Wójt:
Aleksander Podemski
Strona urzędu:
www.nowe.miasto-wie.bazagmin.pl
Powierzchnia:
119 km2
Ilość sołectw:
20
Liczba mieszkańców wsi:
1543 osób
Liczba mieszkańców gminy:
9170 osób
Adres i kod pocztowy:
Urząd Gminy w Nowym Mieście nad Wartą
ul. Poznańska 14
63-040 Nowe Miasto nad Wartą
Telefon / Fax:
061 287 40 06
061 287 40 14
061 287 40 82
0605/322 447
Adres e-mail:
urzad@gmina-nowe-miasto.pl
Miasta partnerskie:
Ferwerderadiel (Holandia)
Vestenbergsgreuth (Niemcy)



    Pierwszą wzmiankę o Nowym Mieście zawiera dokument Przemysła II z 1283 roku, który wymienia je jako miasto mające stosować wzorce sądowe Kalisza. W średniowieczu miasto prywatne, którego pierwszym właścicielem był komes Mikołaj z rodu Doliwów. Położone przy drodze łączącej Wielkopolskę z Małopolską, w pobliżu brodu na Warcie, należało do miast średniej wielkości. Dzięki korzystnemu położeniu Nowe Miasto miało odpowiednie warunki rozwoju. W 1458 roku na wojnę z Zakonem Krzyżackim wystawiło 10 zbrojnych – taką samą ilość żołnierzy wystawił Jarocin. W mieście odbywały się cotygodniowe targi, zaś trzy razy w roku jarmarki. W XV wieku wybudowano murowany kościół, w XIV wieku powstała wieża obronna na wzgórzu położonym na północ od miasta, tzw. Kopcu. W średniowiecznym Nowym Mieście istniała także szkoła parafialna. Miasto podupadło w XVII wieku na skutek zniszczeń spowodowanych wojnami i spadku znaczenia wiodącego przez nie szlaku. Prawdopodobnie częściowo spłonęło, ogień strawił również siedzibę właścicieli na Kopcu. Do upadku Nowego Miasta przyczyniła się też zaraza z 1709 roku. W okresie panowania pruskiego zbudowano kościół ewangelicki, a w związku z podjętymi po 1819 roku działaniami w kierunku uczynienia spławnym środkowego biegu Warty powstała przystań wraz ze spichrzami. Nowe Miasto ominęła jednak linia kolejowa.
    Wraz z zaostrzaniem się polityki germanizacyjnej zwiększała się liczba ludności niemieckiej, z drugiej strony wzrastał opór ludności polskiej. Jego przejawem był strajk szkolny, do którego doszło w Nowym Mieście w latach 1906-1907.
    W okresie II Rzeczpospolitej Nowe Miasto nie zdołało wydźwignąć się z upadku. Skutkiem tego było pozbawienie go praw miejskich rozporządzeniem Rady Ministrów z 1934 roku.
    Okupacja hitlerowska wiązała się z terrorem, prześladowaniem polskości, wywózkami mieszkańców. Zakończenie okupacji hitlerowskiej otwarło nowy rozdział w historii Nowego Miasta.




Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE