reklama

Inwestowanie w spółki z sektora motoryzacyjnego

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Inwestowanie w spółki z sektora motoryzacyjnego - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraJednym z podstawowych instrumentów rynku kapitałowego są akcje spółek giełdowych. Inwestycje w papiery wartościowe firm cieszą się wciąż sporą popularnością. Dają możliwość nabycia akcji z danego sektora gospodarki. Możemy stać się współwłaścicielami spółki z branży motoryzacyjnej, paliwowej czy energetycznej. Wybór należy do nas.

Inwestowanie w spółki z sektora motoryzacyjnego cieszy się sporą popularnością. Na tym polu wybijają się akcje Tesli. To amerykańska firma technologiczna założona w 2003 roku, która skupiła się na produkcji samochodów elektrycznych. Za jej sukces finansowy odpowiada Elon Musk, który równocześnie stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Akcje Tesli na giełdzie

Akcje Tesli zadebiutowały na giełdzie NASDAQ w Nowym Jorku w 2010 roku. Za jedną akcję płacono wówczas 17 dolarów. Wzrost ich wartości doprowadził do tego, że już siedem lat później amerykańska marka była wyceniana na 50,84 mld dolarów. Pod tym względem Tesla przeskoczyła takich gigantów jak GM czy Ford. 

Po niespełna dekadzie od debiutu akcji Tesli na giełdzie, płacono za nie już 346 dolarów. Rekordowy poziom osiągnęły w 2021 roku, gdy za akcje Tesli płacono 895 dolarów, a jej kapitalizacja osiągnęła poziom 700 mld dolarów. Wtedy stała się też najcenniejszą firmą motoryzacyjną na świecie.

Obecnie, chociaż marka wciąż należy do najcenniejszych na świecie, akcje Tesli odbiegają od rekordowych poziomów z 2021 roku. Jednakże ostatnie pozytywne wyniki pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość spółki. Chociaż zagrożeń również jest wiele, m.in. duża konkurencja ze strony chińskich potentatów motoryzacyjnych.

Jak inwestować w spółki giełdowe?

Nabywając np. akcje Tesli, mamy prawo do dywidendy, czyli uczestniczymy w podziale zysków spółki. To ona sama decyduje o tym, czy wypłacić część zysku albo jego całość akcjonariuszom. W drugim kwartale 2024 roku w przypadku Tesli zysk ukształtował się na poziomie 1,48 mld dolarów netto przy przychodach w wysokości 25,5 mld dolarów.

Musimy pamiętać, że zarząd spółki realizuje określoną politykę, w związku z którą musi zgromadzić niezbędny kapitał. Widać to na przykładzie Tesli. Amerykańska marka potrzebuje dużych nakładów finansowych m.in. na rozwój koncepcji samochodów autonomicznych i humanoidalnych robotów. Dlatego jej wydatki w drugim kwartale 2024 roku wzrosły aż o 39 proc. Ma to wpływ na wygenerowany zysk, a co za tym idzie - wartość akcji Tesli. 

Zarząd spółki może pozyskać środki poprzez emisję akcji (kapitał własny) albo emisję obligacji lub zaciągnięcie kredytu (kapitał obcy). Jeśli zdecyduje się na pierwszy krok, może postawić na ofertę publiczną i wprowadzić akcje na rynek giełdowy.

Na giełdzie papierów wartościowych codziennie dochodzi do wyceny akcji. Wpływ na ich poziom ma liczba zawieranych transakcji, które z kolei kształtowane są przez prawo popytu i podaży. Im więcej jest chętnych na papiery wartościowe danej spółki, tym wyższą cenę osiągają.

Co wpływa na kurs spółek z sektora motoryzacyjnego?

Decydując się na handel akcjami musimy być świadomi ryzyka, jakie wiąże się z tego typu inwestycjami. Akcje Tesli są najlepszym tego przykładem. Obecna wycena daleka jest od rekordowej z 2021 roku, ale równocześnie znacznie wyższa niż przed dekadą. 

Firmy z sektora motoryzacyjnego działają w ściśle określonym środowisku, które podatne jest na wstrząsy. W czasach kryzysu finansowego najczęściej sprzedaż samochodów na całym świecie spada, co przekłada się na mniejsze zyski i spadek wartości akcji. Obecnie wyzwaniem dla koncernów motoryzacyjnych jest też konieczność dostosowania się do elektromobilności i przestawienie z produkcji aut spalinowych na elektryczne.

Osoby decydujące się na inwestowanie na giełdzie w spółki z sektora motoryzacyjnego powinny pamiętać o najważniejszej zasadzie - im większa jest oczekiwana stopa zwrotu, tym większe ryzyko wiąże się z daną inwestycją. 

Jeśli chcemy nabyć akcje spółki notowanej na giełdzie, musimy skorzystać z usług pośrednika. Jest nim chociażby XTB Dom Maklerski S.A. Zakładając w nim rachunek maklerski, otrzymujemy dostęp do akcji kilkunastu rynków, w tym również tych zagranicznych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE