reklama

Gmina Jarocin chce zmienić przeznaczenie gruntów rolnych w Golinie. Opinie są negatywne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Sołectwo Golina Stefanów

Gmina Jarocin chce zmienić przeznaczenie gruntów rolnych w Golinie. Opinie są negatywne - Zdjęcie główne

Gmina Jarocin chce sporządzić miejscowy plan dla gruntów rolnych w Golinie | foto Sołectwo Golina Stefanów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGmina Jarocin chce sporządzić miejscowy plan dla gruntów rolnych w Golinie, zmieniający ich przeznaczenie. Opinie Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz do Urzędu Marszałkowskiego są jednak negatywne. Ostateczną decyzję podejmie więc Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co, jeśli też będzie niekorzystna dla samorządu?
reklama

Gmina Jarocin przystąpiła do sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla 35,5 ha gruntów rolnych położonych w Golinie między ulicami Jarocińską i Dworcową, w okolicy torów kolejowych. Teren ma zmienić przeznaczenie. Żeby jednak do tego doszło, musi zostać odrolniony. Czy do tego dojdzie?   

Negatywna opinia Wielkopolskiej Izby Rolniczej o odrolnieniu gruntów w Golinie

W studium zagospodarowania przestrzennego grunty te są już zapisane jako przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną, usługi i produkcję oraz drogi. Teraz miejscowy plan zagospodarowania miałby to potwierdzić.

Aby mógł zostać opracowany, potrzebne jest jednak odrolnienie terenu. Decyzję w tego typu sprawach podejmuje - po zapoznaniu się z opiniami izby rolniczej i urzędu marszałkowskiego - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

reklama

Dlatego  burmistrz Adam Pawlicki zwrócił się do Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu o wydanie takich opinii. 

Po przeanalizowaniu wniosku, stanowisko powiatowego WIR-u jest jednak negatywne. Rada w uzasadnieniu zwróciła uwagę, że „zmiana przeznaczenia ponad 35 ha gruntów wysokich klas bonitacyjnych (teren w Golinie to ziemia klas IIIa i IIIb) jest w sprzeczności z polityką bezpieczeństwa żywnościowego państwa”. 

reklama

„Na cele inwestycyjne należy przeznaczać grunty niskich klas oraz nieużytki” - czytamy w piśmie sygnowanym przez Bartosza Banaszaka, przewodniczącego RP WIR

Poza tym rada uważa, że „bezpośrednie sąsiedztwo terenów mieszkalnych z działalnością usługowo-produkcyjną może doprowadzić do lokalnych konfliktów na linii mieszkańcy - przedsiębiorcy”.

Ponowny wniosek burmistrza Jarocina - rada powiatowa WIR podtrzymuje swoje stanowisko

Jakiś czas później burmistrz Jarocina zwrócił się jednak do rady o ponowne rozpatrzenie wniosku i wydanie pozytywnej opinii. 

reklama

- W związku z tym postanowiliśmy się spotkać z przedstawicielami gminy Jarocin, aby wysłuchać ich argumentów w tej sprawie - mówi Bartosz Banaszak, przewodniczący rady powiatowej WIR.       

Takie spotkanie odbyło się na początku czerwca w Starostwie Powiatowym w Jarocinie. 

- Wysłuchaliśmy informacji na temat tego odrolnienia i argumentacji przedstawicieli gminy Jarocin. To nas jednak nie przekonało i rada powiatowa WIR podtrzymała negatywną opinię na ten temat - stwierdza szef rady. 

Co, jeśli decyzja ministerstwa rolnictwa w sprawie odrolnienia gruntów Golinie, będzie negatywna?

Stanowisko Wielkopolskiej Izby Rolniczej nie jest jedną negatywną opinią w tej sprawie. 

reklama

„Urząd Marszałkowski w Poznaniu negatywnie zaopiniował zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze i nieleśne 35,5143 ha użytków rolnych klasy IIIa i IIIb w obrębie ewidencyjnym Golina, na terenie gminy Jarocin” - informuje Szymon Wdowczyk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. 

I dodaje:

„Tego samego dnia opinię przekazaliśmy do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych wyda decyzję w tej sprawie.” 

Postanowienia ministerstwa rolnictwa jeszcze nie ma. Resort - póki co - zwrócił się do gminy Jarocin o dodatkowe wyjaśnienia. 

Co, jeśli ostateczne rozstrzygnięcie będzie negatywne?

- Albo miejscowy plan dla tego terenu będziemy przygotowywać fragmentami, albo zrezygnujemy z jego opracowania. Trudno na przykład poprowadzić drogę, jeśli plan, który dopuszcza jej budowę, obowiązuje tylko we fragmentach - wyjaśnia Tomasz Ratajczak, dyrektor wydziału planowania strategicznego w jarocińskim magistracie. 

I zaznacza:

- Miejscowe plany są tak naprawdę najbardziej efektywnym narzędziem planistycznym, dlatego staramy się przygotowywać ich jak najwięcej.       

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama