Reklama

Jury oceniło 76 wykonawców. Kto był najlepszy na XIV Festiwalu Piosenki Młodzieżowej "Śpiewaj i walcz" Golina 2023? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Aż 76 zgłoszeń wpłynęło do organizatorów XIV Festiwalu Piosenki Młodzieżowej "Śpiewaj i walcz" Golina 2023. Koncert galowy odbył się wczoraj (sobota, 20 maja) w amfiteatrze w Jarocinie.

Reklama

Mimo że  Festiwal Piosenki Młodzieżowej "Śpiewaj i walcz" ma swoje korzenie w Golinie, to od wielu już lat odbywa się w Jarocinie. Tydzień temu w Jarocińskim Ośrodku Kultury odbyły się przesłuchania konkursowe. Występy solistów i zespołów oceniało jury pod przewodnictwem Dominika Bukowskiego, właściciela studia nagraniowego. Impreza mogła się odbyć dzięki dotacji z gminy Jarocin oraz samorządu województwa wielkopolskiego. Z kolei, występ gwiazdy, którą tym razem był Grubson, został zrealizowany w ramach projektu "Streetworking w Jarocinie". 

Koncert laureatów XIV Festiwalu Piosenki Młodzieżowej "Śpiewaj i walcz" Golina 2023

W sobotnie popołudnie w jarocińskim amfiteatrze zaprezentowali się wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni. Pierwsza zaśpiewała Marta Mąka, zdobywczyni Grand Prix w czasie zeszłorocznej, trzynastej edycji festiwalu. Wszyscy uczestnicy konkursu wykonywali po jednej piosence w języku polskim, ale laureat miał już dowolność w wyborze, dlatego na początek zabrzmiał znany przebój grupy "Queen" - "Bohemian Rapsody". 

Z roku na rok zwiększa się nie tylko liczba uczestników, ale i zasięg festiwalu. Wśród uczestników byli przedstawiciele różnych zakątków Wielkopolski. Od kilku już lat imprezie towarzyszy konkurs internetowy, w którym nie ma już ograniczeń co do wieku czy miejsca zamieszkania. Dlatego w tym roku nagroda w tej kategorii trafiła do reprezentantki województwa dolnośląskiego - Oliwii Stefanowskiej z Lubina.

Tomasz Jankowski - pomysłodawca i główny organizator festiwalu, który poprowadził również koncert galowy ubolewał nad tym, że coraz mniej zgłoszeń jest w kategorii zespołów. Zachęcał także młodych wykonawców do pisania własnych utworów, za które przyznawana jest oddzielna nagroda. W tym roku najlepiej oceniono piosenkę "Bezsenność" w wykonaniu zespołu "Parter" z Ostrowa Wielkopolskiego. Grupa wygrała również w swojej kategorii. Pozostałe miejsca wśród zespołów wokalno-instrumentalnych zdobyli uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha w Jarocinie. 

Co roku - oprócz nagród rzeczowych - laureaci mieli możliwość nagrania swoich piosenek w studio. W tegorocznej edycji Festiwalu Piosenki Młodzieżowej "Śpiewaj i walcz" wprowadzono zmianę. Zwycięzcy nagrają wspólnie jeden utwór - napisany specjalnie dla nich oraz nakręcą do niego teledysk. Premiera ma się odbyć 1 października z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. 

Grand Prix w tym roku zdobyła Zuzanna Płaczek ze Smolic, która uczy się w szkole średniej w Krotoszynie. Od Muzeum Regionalnego w Jarocinie, które jest partnerem projektu, otrzymała karnet na tegoroczny Jarocin Festiwal. 

Na finał festiwalu "Śpiewaj i walcz" koncert dał Grubson

Zanim na scenie pojawił się Grubson, po laureatach festiwalu wystąpili dwaj jarocińscy raperzy - Sigma i Stahoo, który podkreślił, że to jego pierwszy koncert w rodzinnym mieście po 13 latach przerwy. Obaj wykonawcy zachęcali do udziału w bezpłatnych warsztatach "Cztery elementy", które prowadzone są w Jarocińskim Ośrodku Kultury.

W przerwie zaprezentowali się również wolontariusze, biorący udział w przedsięwzięciu "Streetworking w Jarocinie". O ile na początku z amfiteatrze byli głównie przedstawiciele rodzin i przyjaciele młodych wykonawców, tak później, z każdą minutą, miejsca na widowni zapełniały się jarociniakami. Wielu młodych ludzi bawiło się pod sceną - rapując razem z Sigmą i Stahoo.

Kiedy jednak pojawił się Grubson, na widowni zapanowało prawdziwe szaleństwo. Wśród publiczności był cały przekrój wiekowy - od dzieci po seniorów. 

Laureaci XIV Festiwalu Piosenki Młodzieżowej "Śpiewaj i walcz" Golina 2023

Grand Prix
Zuzanna Płaczek

I kategoria (soliści kl. IV-VI szkoły podstawowej)
1. Dominika Kurzawa
2. Natasza Kubot
3. Marianna Piątkowska
wyróżnienia - Ignacy Stasierski, Szymon Tokarski

II kategoria (soliści kl. VII-VIII szkoły podstawowej)
1. Tymon Piosik
2. Zofia Wojtyczko
3. Pola Jezierska
wyróżnienia - Kalina Dranikowska, Pola Śledzińska

III kategoria (soliści szkoła ponadpodstawowa)
1. Norbert Życki
2. Amelia Ciesielska
3. Martyna Stawicka
wyróżnienia - Amelia Marcinów, Damian Woźniak, Karolina Kaczmarek

IV kategoria (zespoły wokalno-instrumentalne)
1. Parter
2. Wokal Trio
3. No Name
wyróżnienie - ZWANE

Najlepszy utwór autorski
Parter - "Bezsenność"

 #theVoiceGolina - konkurs internetowy
Oliwia Stefanowska

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.      

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy