Jarocin. Sprawdzamy, czy informacja o tym, że w Jarocinie doszło do brutalnego gwałtu to fake news.
Na facebookowej grupie Ogłoszenia Jarocin Sprzedam/Kupię/Zamienie zamieszczono post o brutalnym przestępstwie, do którego miało dojść w Jarocinie.
W Jarocinie doszło do napadu i gwałtu na kobiecie?
W opisie postu czytamy: "Jarocin - w okolicy centrum zaatakowano młodą dziewczynę. Napastnik zgwałcił, a następnie ją okradł. Udostępniliśmy rysopis sprawcy. Na ten moment prowadzimy czynności mające na celu ustalenie tożsamości sprawcy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jest on najprawdopodobniej obywatel Ukrainy. Nagranie ze zdarzenie poniżej, wraz z rysopisem sprawcy."Informacja zawiera zdjęcie mężczyzny, który miał się dopuścić tego czynu. Po kliknięciu w link przekierowujemy się na stronę tomanw.pl., po czym ukazuje nam się post sugerujący, że jest on opublikowany przez policję. Aby obejrzeć zamieszczone tam nagranie musimy się zalogować. Post został już udostępniony ponad 300 razy i zawiera ponad 200 komentarzy.
Większość osób nie zastanawia się czy informacja jest prawdziwa.
- Masakra aż mnie ciarki przeszły po obejrzeniu tego nagrania - napisał pan Mirosław.
Co za bydlak, mam nadzieję, że szybko go złapią! – skomentowała pani Aldona.
Wprawne oko zauważy, że grafika udająca nagranie z kamery monitoringu, nie pochodzi z naszego miasta. Data na stopklatce to maj 2017 roku.
Czy jarocińska policja prowadzi czynności w sprawie napadu i gwałtu na kobiece?
Treść postu jest fałszywa. Jarocińska policja informuje, że nie ma żadnego zgłoszenia o zaatakowaniu młodej kobiety i gwałcie. Nie prowadzi takich czynności.
- Nie prowadzimy w tej sprawie żadnych czynności. Apelujemy, aby nie wchodzić w tego typu linki, bo mogą być one próbą włamania się na konto facebookowe - przestrzega st. asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.
Wczoraj informowaliśmy o włamaniach na konta w mediach społecznościowych. Oszuści podszywali się pod znajomych pokrzywdzonych i w ten sposób wyłudzili kody BLIK, po czym zrabowali pieniądze [ZOBACZ TUTAJ].
Policja: To nie pierwsza tego typu informacja
To nie pierwsza tego typu sytuacje, kiedy policja dementuje fake newsy. W ubiegłym miesiącu Komenda Główna Policji opublikowała informację po tym, jak w sieci pojawiły się posty o tym, że dwóch uchodźców w Kostrzynie nad Odrą próbowało zgwałcić dwóch małych chłopców.
- Fałszywa informacja, która nie odzwierciedla opisywanych zdarzeń, ma zawsze konkretny cel - wywołać strach i niepokój społeczny. Spowodować zmianę postawy i wzbudzić negatywne postrzeganie konkretnych osób, grup społecznych, czy też narodów. Nie wierzmy takim przekazom i zawsze weryfikujmy ich treść, bo często NIE SĄ PRAWDZIWE. Są to współczesne metody działania, które określone grupy osób wykorzystują niejednokrotnie do siania niepokoju społecznego - informuje Komenda Główna Policji.
Sporo fake news pojawiło się w sieci po ataku Rosji na Ukrainę. Jak fake news przeradza się w panikę [ZOBACZ TUATAJ].
Portal jarocinska.pl sprawdza i weryfikuje informacje dla Was.
ZOBACZ TAKŻE Zapatrzył się na psa wjechał pod pociąg. Kichnęła za kierowcą, doszło do tragedii. Zaskakujące przyczyny wypadków Otwarcie Gminnego Ośrodka Kultury w Jaraczewie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.