Reklama

Reklama

ERIF - najważniejsze informacje dla konsumenta i przedsiębiorcy

Opublikowano: czw, 6 cze 2019 13:03
Autor:

ERIF - najważniejsze informacje dla konsumenta i przedsiębiorcy   - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej to jedna z baz służąca między innymi weryfikowaniu klientów branży pozabankowej. Ponieważ od wpisów w niej zawartych zależy często udzielenie nam pożyczki, warto wiedzieć jak działa, które informacje gromadzi i jaki mamy wpływ na jej zapisy. Sprawdźmy więc, czym dokładnie zajmuje się ERIF i czy może nam pomóc nie tylko w pożyczaniu, ale i codziennych zakupach.

 

Czym jest ERIF? Jakie informacje gromadzi? I czy mamy wpływ na zapisy tego rejestru?  Sprawdźmy!

 

ERIF to jedna z baz, o której możemy usłyszeć, gdy szukamy pożyczki. Sprawdza ją część firm pożyczkowych, więc rejestr ten ma bezpośredni wpływ na naszą zdolność kredytową. Co powinien o niej wiedzieć świadomy konsument?

 

Czym jest ERIF BIG?

ERIF BIG SA. to Biuro Informacji Gospodarczej (BIG). Do jej głównych zadań należy przyjmowanie, przechowywanie i udostępnianie informacji o dłużnikach oraz podmiotach gospodarczych, które są rzetelnymi płatnikami. Z danych rejestru mogą korzystać zarówno firmy, jak i konsumenci. Podobnie jest z wpisami do samego rejestru. Może znaleźć się w nim każdy dłużnik. Warto jednak pamiętać, że ERIF może również pomóc w budowaniu pozytywnej historii kredytowej.

W związku z szerokim zakresem zastosowań dla informacji gromadzonych przez ERIF z tej bazy korzystają zarówno firmy, jak i banki czy zwykli konsumenci. Omawiany rejestr zbiera bowiem dane z branż takich jak bankowość, telekomunikacja, multimedia czy finanse. W związku z tym aktywnie przyczynia się do podniesienia bezpieczeństwa transakcji na tych właśnie rynkach.

 

Rejestr ERIF dla konsumentów

Klienci indywidualni (osoby fizyczne) mogą korzystać z usług ERIF BIG za pomocą stworzonego dla nich serwisu InfoKonsument.pl. Bezpłatna rejestracja i prowadzenie konta daje dostęp do swojej historii, ale pozwala również sprawdzić wiarygodność podmiotów, z którymi chcemy wejść we współpracę.

Co ważne raz na pół roku możemy otrzymać bezpłatnie raport o nas samych. Częstsze sprawdzanie własnej historii pożyczkowej to niewielki koszt rzędu 3 złotych.  Mamy też opcję monitorowania siebie przez 12 miesięcy za mniej niż 15 zł.

Z opłatami wiąże się też pobranie raportu o firmie. Za sprawdzenie interesującego nas podmiotu zapłacimy niecałe 35 zł. Zyskujemy za to pełen raport o regulowaniu zobowiązań przez daną firmę. Na tle takich baz jak BIG czy KRD ERIF wyróżnia się nowoczesnymi platformami informacyjnymi i niskimi kosztami usług. Są to sumy tak niewielkie, że na stałą kontrolę w tej bazie może pozwolić sobie zdecydowana większość konsumentów.

 

Baza ERIF dla firm i instytucji

Z zasobów bazy korzystają też przedsiębiorcy, korporacje i podmioty finansowe. Dla niektórych z nich sprawdzanie historii pożyczkowej klientów to obowiązkowy element pracy. Jest tak na pewno w sektorze usług pożyczkowych. Do zapisów ERIF chętnie zaglądają nie tylko banki, ale i firmy pożyczkowe jak chociażby https://ofin.pl czy ubezpieczeniowe.

Ponieważ ważnym zadaniem omawianego podmiotu jest również pomoc w ściąganiu długów i działalność informacyjna, ERIF okazuje się nieocenionym wsparciem na każdym etapie transakcji w wielu wymienionych wcześniej branżach. Możliwość zgłaszania nierzetelnych płatników przez konsumentów i firmy jest ważnym etapem podnoszenia bezpieczeństwa codziennych działań finansowych.

Jak wspomnieliśmy do zadań instytucji należy wsparcie w odzyskiwaniu zobowiązań. Usługi ERIF są w tym przypadku płatne, a dopisanie dłużnika do rejestru to koszt około 40 złotych. Zapis taki jest wyraźnym sygnałem dla innych i może działać mobilizująco na opieszałego dłużnika.

Co ważne dzięki szerokiemu dostępowi do rzetelnej informacji gospodarczej firmy i duże podmioty prawne mogą bardziej świadomie negocjować warunki współpracy z przyszłymi kontrahentami. Z drugiej strony dobrze poinformowany klient to świadomy konsument, który wie, jak ważna jest dobra historia pożyczkowa i umie ją kształtować.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.