Reklama lokalna
reklama

Ekstremalny Różaniec po raz siódmy. Początek i koniec w kościele św. Marcina w Jarocinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum/Lidia Sokowicz

Ekstremalny Różaniec po raz siódmy. Początek i koniec w kościele św. Marcina w Jarocinie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
46
zdjęć

w zeszłym roku ponad 20 osób zdecydowało się pójść na Ekstremalny Różaniec. O wiele więcej było uczestników procesji, w czasie której rozważano tajemnice różańcowe. Wierni przeszli z kościoła św. Marcina pod kapliczkę znajdującą się przy ul. Kasztanowej w Jarocinie | foto Archiwum/Lidia Sokowicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościAkcja Katolicka z parafii św. Marcina w Jarocinie organizuje w piątek 18 października „Ekstremalny Różaniec“. Siódme już wyjście na trasę poprzedzi msza św.
Reklama lokalna
reklama

Po raz pierwszy Ekstremalny Różaniec został zorganizowany w 2018 roku. Wtedy to - mimo że organizatorem była również Akcja Katolicka parafii św. Marcina - trasa rozpoczynała się i kończyła w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Pomysł stanowił nawiązanie do nabożeństwa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która powstała z inicjatywy księdza Jacka Stryczka, ówczesnego prezesa Stowarzyszenia "Wiosna" w Krakowie. 

Z Jarocina pójdą do kościołów w Witaszycach i Golinie 

Msza św. w kościele św. Marcina zostanie odprawiona o godz. 19.00. Uczestnicy wyruszą do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Witaszycach. Dalej trasa będzie prowadzić do Goliny, do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia oraz z powrotem do Jarocina, do kościoła Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Zakończenie nabożeństwa odbędzie się w kościele św. Marcina. Długość trasy to około 22 km. W takiej formie nabożeństwo zostanie zorganizowane już po raz siódmy. W zeszłym roku na trasę wyszło około 20 osób. Znacznie więcej parafian wzięło udział w procesji, która przeszła z kościoła św. Marcina przez park do kapliczki Matki Bożej znajdującej się przy ul. Kasztanowej. 

reklama

Zdaniem organizatorów trasa nie jest trudna, w większości odbywa się po drogach asfaltowych i szutrowych. Nie ma większych wzniesień, jednak trzeba się do niej dobrze przygotować. Pamiętać trzeba o tym, że marsz odbywa się już po zmroku, nocą, dlatego podstawową sprawą jest zapewnienie sobie i innym bezpieczeństwa na drodze. Niezbędne będą kamizelki odblaskowe oraz inne elementy ułatwiające dobrą widoczność, również lampki czołowe do oświetlenia drogi i oczywiście dobrze dobrany strój. Ważne są wygodne, sprawdzone buty. Poza tym termos z ciepłą herbatą też się przyda. Tempo marszu każdy określa sobie indywidualnie, według własnych możliwości. Ekstremalny Różaniec to nie wyścig, to czas na rozważania tajemnic różańcowych. 

Warto też zaistalować sobie specjalną nawigację i aplikację na telefon (Android/iPhone):
1. Zainstaluj aplikację „TRASEO”;
2. Wyszukaj „ER Jarocin” lub „160457”;
3. Kliknij „Podążaj trasą”.
 
Modlitwa różańcowa (Android/iPhone):
1. Zainstaluj aplikację „MODLITWA W DRODZE”;
2. Wybierz wersję w: menu > modlitewnik > różaniec;
3. Dostępne wersje do czytania i audio.

reklama

Przez cały miesiąc w parafiach odprawiane są nabożeństwa różańcowe. O której godzinie w Jarocinie? 

Październik to także miesiąc szczególnie poświęcony modlitwie różańcowej. We wszystkich kościołach odprawiane są nabożeństwa. W niektórych parafiach odbywają się one osobno dla dzieci i dla dorosłych. W poniedziałek (7 października) obchodzone było święto Matki Bożej Różańcowej, ustanowione przez papieża Piusa V jako dziękczynienie za zwycięstwo w bitwie morskiej, która miała miejsce w 1571 roku w okolicach Lepanto w Zatoce Korynckiej. Walczyła w niej flota chrześcijańska i turecka, a zwycięstwo zatrzymało inwazję muzułmanów na Europę. W roku 1885 papież Leon XIII polecił odmawiać Różaniec przez cały październik i wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo różańca świętego, módl się za nami”.  

reklama

Godziny nabożeństw różańcowych w jarocińskich parafiach:
Chrystusa Króla - nabożeństwa różańcowe dla dzieci od poniedziałku do piątku o 17.00, dla młodzieży i dorosłych codziennie o godz. 18.00
Matki Bożej Fatimskiej - od poniedziałku do piątku po mszy św. wieczornej o godz. 18.00, w soboty o godz. 17.30 i w niedziele o godz. 15.30 
św. Antoniego Padewskiego - w tygodniu o godz. 18.00, w niedziele o godz. 16.00
św. Marcina - różaniec dla dzieci o godz. 17.30, a dla młodzieży i starszych o godz. 18.00 w kościele św. Marcina 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama