Reklama

Dzisiaj uroczyste nadanie imienia szkole w Golinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Jarocin

Dzisiaj uroczyste nadanie imienia szkole w Golinie - Zdjęcie główne

Dzisiaj uroczyste nadanie imienia szkole w Golinie | foto UM Jarocin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szkoła Podstawowa w Golinie posługuje się pełną nazwą od stycznia, ale dopiero dzisiaj (piątek 18 czerwca) nastąpi uroczyste nadanie patrona., którym będzie Helena Moszczeńska.

Reklama

Wniosek o nadanie szkole imienia byłej właścicielce majątku w Golinie, propagatorce ludowego haftu nasnuwanego oraz przewodniczącej jarocińskiemu oddziałowi PCK podczas Powstania Wielkopolskiego został złożony do jarocińskiej rady miejskiej przez społeczność Szkoły Podstawowej w Golinie w dniu 31 stycznia 2020 r., czyli dokładnie w 70. rocznicę śmierci Heleny Moszczeńskiej. Propozycja została zaakceptowana przez radnych. Tym samym rozpoczął się formalny proces prowadzący do uroczystości nadania szkole imienia. Początkowo uroczystość była planowana na 25 września 2020 r. Pandemia pokrzyżowała jednak plany. 

 

Na dzisiejszą uroczystość oprócz części oficjalnej złoży się również wyjątkowe widowisko "Biały obrus nasnuwany historiami", przygotowany pod okiem Tomasza Jankowskiego,  dyrektora Szkoły Podstawowej w Golinie i prezesa Stowarzyszenia Edukacyjnego "Gimnazjum 2000", które jest głównym organizatorem wydarzenia. Już wcześniej tworzył on scenariusze do dwóch widowisk - biesiady patriotycznej w formie wiejskiego wesela oraz obchodów 150. rocznicy urodzin Zbigniewa hrabiego Gorzeńskiego. Widowisko zostanie zaprezentowane przed budynkiem podstawówki, na tle muralu. Początek o godz. 20.30. Widzów obowiązuje przestrzeganie obostrzeń związanych z pandemią. Ci, którzy nie mogą wybrać się dzisiaj do Goli, też będą mieli okazję zobaczyć ten wyjątkowy spektakl. Zostanie on zarejestrowany i udostępniony w internecie. Patronat nad tym wydarzeniem objęła "Gazeta Jarocińska". Helena Moszczeńska zostanie pokazana przez pryzmat historii, które się wydarzyły, opowieści zasłyszanych i nimi inspirowanych. Scenariusz powstał w oparciu nie tylko o dostępne publikacje historyczne, ale również - a może nawet przede wszystkim o wspomnienia ludzi - obecnych i dawnych mieszkańców Goliny - świadków tamtych wydarzeń. 

 

Jesienią zeszłego roku na budynku szkoły został wykonany mural, na którym znalazł się motyw snutki. Inspiracją było jedno z oryginalnych rękodzieł Pelagii Pietrzak, uhonorowanej za swoje osiągniecia nagrodą im. Oskara Kolberga. To najważniejsze wyróżnienie przyznawane twórcom ludowym. Ponadto na muralu umieszczono postać Heleny Moszczeńskiej, zasłużonego dla miejscowości ks. Szczepana Toboły oraz budynek sanktuarium Maryjnego i krzyż powstańczy

 

Z historii szkoły w Golinie:

Po uwłaszczeniu włościan w 1834 roku wybudowano szkołę dla mieszkańców Goliny, Patoki, Bielaw i Stefanowa. Dyrektorem placówki był Jan Ogrodowski, który pracował na tym stanowisku 45 lat, tj. do roku 1889. Jego następca to pan Molski z Rozdrażewa. W 1904 roku kierownikiem jej został Władysław Łuszczyński . Przez okres wojenny szkoła nie działała. Uroczyste otwarcie po wojnie nastąpiło 15 lutego 1945 roku. Od grudnia 1964r. rozpoczęto prace przy rozbudowie budynku szkolnego. Dnia 8 maja 1966r. wmurowano akt erekcyjny. Funkcję dyrektora pełnił wówczas od 1963r. Edmund Pautrzak. Szkole dobudowano część frontową oraz pawilon. Otwarcie nastąpiło 27 listopada 1967r. Kolejnym dyrektorem w okresie od 1990 do 1999 r. był Hieronim Gabrysiak, a od 1999 do 2007r. Krystyna Kaczmarek, od 2007 do końca roku 2019 Urszula Kowalczyk. Od 1 stycznia 2020 dyrektorem jest Tomasz Jankowski.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy