Reklama

Z tym pomysłem w szkole nosili się już od dawna. Teraz wystąpili do rady miejskiej. Helena Moszczeńska będzie patronką

Opublikowano:
Autor:

Z tym pomysłem w szkole nosili się już od dawna. Teraz wystąpili do rady miejskiej. Helena Moszczeńska będzie patronką  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Szkoła Podstawowa w Golinie rozpoczęła przygotowania do nadania placówce imienia Heleny Moszczeńskiej - dawnej właścicielki majątku w Golinie, działaczki społecznej podczas Powstania Wielkopolskiego, czy wreszcie wielkiej miłośniczki i propagatorki nasnuwanego haftu zwanego inaczej snutkowym.

 

 

 

 

Wniosek Rady Pedagogicznej został przekazany mieszkańcom na zebraniu sołeckim, a następnie uzyskał pozytywną opinię Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. W piątek (31 stycznia), dokładnie w 70. rocznicę śmierci Heleny Moszczeńskiej wniosek wraz wymaganymi załącznikami został złożony do Rady Miejskiej w Jarocinie.

 

„Patron szkoły winien być po pierwsze - tożsamy z placówką, osobą z którą całe środowisko - nie tylko szkolne - będzie się identyfikować. Osobą dającą świadectwo ponadczasowych i uniwersalnych idei, które z jednej strony mogą być pielęgnowane oraz kontynuowane przez następne pokolenia. Wreszcie osobą inspirującą, pozwalającą tworzyć rzeczy nowe, odpowiadając zastanej rzeczywistości, dostosowując się do warunków i czasów. Powinien otwierać kolejny rozdział, pisać dalszą historię, z jednoczesnym poszanowaniem tradycji. Kierując się wyborem Heleny Moszczeńskiej na patrona szkoły, pod uwagę brany był przede wszystkim kulturalny (regionalny) oraz społeczny aspekt z jej bogatego życiorysu (…) W samej Golinie pamięć o Moszczeńskiej przetrwała dzięki snutce, która jest symbolem miejscowości. Snutka jest lokalną chlubą i dumą. Scala ludzi oraz skupia ich wokół siebie. W Golinie działa mnóstwo różnego rodzaju organizacji i stowarzyszeń. Każde ma swoje pole działania, ale wszystkie je łączy właśnie snutka” - czytamy w uzasadnieniu.

 

Teraz rajcy mają 60 dni, żeby się do tego wniosku ustosunkować i podjąć odpowiednią uchwałę.

- Z pomysłem nadania szkole imienia Heleny Moszczeńskiej nosiliśmy się już od dłuższego czasu. Przypadająca w tym roku okrągła rocznica jej śmierci, stała się idealną okazją, aby wreszcie podjąć inicjatywę i wokół tego zbudować szereg wielu działań przybliżających nie tylko postać samej Moszczeńskiej, ale odnoszących się do jej dziedzictwa, w tym przede wszystkim snutki – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Golinie - Tomasz Jankowski. - Zaczynamy zaraz po feriach od umieszczenia Krzyża Powstańczego na nagrobku Heleny Moszczeńskiej, znajdującym się na golińskim cmentarzu. W kolejnych tygodniach będzie wiele akcji promujących oraz przybliżających postać patronki. Happeningi, konkursy czy rożnego rodzaju warsztaty adresowane nie tylko dla uczniów, ale także całej społeczności.

Uroczystość nadania szkole imienia planowana jest na koniec września tego roku.

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE