reklama

Dzisiaj przypada Święto Policji. Komendant dziękuje funkcjonariuszom za służbę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości24 lipca to szczególna data dla policjantów i pracowników policji. Dokładnie tego dnia, w 1919 roku powołano Policję Państwową. Aby upamiętnić to wydarzenie, co roku obchodzone jest Święto Policji.
Reklama lokalna
reklama

Policja to największa formacja resortu spraw wewnętrznych i administracji. Dzisiaj funkcjonariusze mają swoje święto. W jarocińskiej jednostce pracuje 113 mundurowych, w tym 18 kobiet. Jarocińscy funkcjonariusze świętowali w środę. W czasie uroczystego apelu awanse na wyższe stopnie służbowe odebrało 48 osób.

Dzisiaj przypada Święto Policji

W Wielkopolsce policja powołana została w 1920 r. jako Policja Państwowa Okręgu XI. Do tego czasu funkcjonowała tu Żandarmeria Krajowa byłej Dzielnicy Pruskiej. Na terenie powiatu jarocińskiego funkcjonowało 8 posterunków policji
   

 - Pomimo iż Jarocin był miastem powiatowym, posterunki znajdujące się na jego terenie, podlegały w pierwszych powojennych latach Komendzie Powiatowej Policji w Krotoszynie. W 1923 roku na terenie powiatu jarocińskiego funkcjonowało 8 posterunków policji. Rozlokowane zostały one w takich miejscowościach jak: Jarocin, Kotlin, Robaków Żerków, Komorze, Mieszków, Nowe Miasto i Jaraczewo. Służbę na tych posterunkach pełniło łącznie 43 funkcjonariuszy, z czego 20 na posterunku w Jarocinie. W Jarocinie znajdowały się dwa posterunki: obwodowy – w budynku Starostwa Powiatowego przy Al. Niepodległości i miejski – w Ratuszu na Rynku. W piwnicach Ratusza były też cele, w których „przetrzymywano” drobnych przestępców - opowiada asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.    

W latach 20-tych policjanci z powiatu jarocińskiego mieli do patrolowania bardzo rozległy teren w związku z czym komisariaty powstawały nawet w małych miejscowościach. Większość służby w obchodzie pełnili pieszo. Innymi środkami lokomocji były rowery. W początkowej fazie były to dwuślady marki Inwentia.

W 1932 roku powołano Komendę Powiatową Policji w Jarocinie    

 
W 1932 roku, dokładnie 27 grudnia, powołana do życia została Komenda Powiatowa Policji Państwowej w Jarocinie. Jej siedziba znajdowała się na pierwszym piętrze Inspektoratu Szkolnego przy ul. Tadeusza Kościuszki. W tym samym czasie zlikwidowany został posterunek obwodowy, a pozostawiono tylko miejski. Do Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie włączono zostały następujące posterunki : Jarocin, Kotlin, Jaraczewo, Żerków, Nowe Miasto, Robaków, Pleszew, Gołuchów i Sobótka.

Z okazji Święta Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk skierował życzenia do funkcjonariuszy.   


 „Drogie Policjantki, Policjanci, Pracownicy Policji, stoicie na straży bezpieczeństwa naszego państwa niezależnie od pory dnia czy nocy. Codziennie docieracie do nawet najbardziej odległych zakątków Polski, aby chronić czyjeś życie, zdrowie lub mienie. Wykonujecie zadania nie tylko w kraju, lecz także za granicą. Jestem Wam za to niezmiernie wdzięczny
i dziękuję, że zawsze mogę na Was liczyć. Nie do przecenienia jest Wasza pełna empatii postawa oraz profesjonalizm” - napisał Komendant Główny Policji.
    

Policjantom, życzymy zdrowia, satysfakcji z wykonywanych obowiązków, a przede wszystkim spokojniej i bezpiecznej służby. Dziękujemy za codzienną współpracę.  

 Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama