Reklama

Reklama

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina

Opublikowano: wt, 17 sie 2021 11:24
Autor: | Zdjęcie: djecie poglądowe

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina - Zdjęcie główne

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina | foto djecie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina. Gdzie zostaną zlokalizowane?

Reklama

Starostowo Powiatowe w Jarocinie na początku kwietnia złożyło do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu 7 wniosków o przyznanie dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wartość inwestycji to ponad 1,1 mln zł.

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina. Nie więcej niż 200 tysięcy

W uzasadnieniu starostwo podkreśliło, że „powiat jarociński stawia na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności ruchu pieszych, a tym samym poprawę jakości życia mieszkańców wielu naszych miejscowości”.

Komisja przyznająca wsparcie uznała te argumenty i przyznała dofinansowanie na wszystkie 7 wniosków z Jarocina. Rządowe wsparcie pokrywa 80% poniesionych kosztów - nie więcej jednak niż 200.000 zł na jedno przejście.

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina. Będą „kocie oczka”

Wszystkie powiatowe przejścia będą wyniesione ponad poziom jezdni, doświetlone LED-ami i wyposażone w punktowe oświetlenia odblaskowego tak zwane „kocie oczka”.

Dodatkowo wykonany zostanie system fakturowych oznaczeń nawierzchni dla osób z dysfunkcjami wzroku. Poza tym zamontowane i wymienione zostanie oznakowanie pionowego na odblaskowe o parametrach spełniających odpowiednie normy (oznakowanie z folią odblaskową fluorescencyjną III generacji z lampami pulsującymi) oraz wykonane zostanie oznakowanie w technologii grubowarstwowej.

- Radość wielka, bo oprócz przejść zrobimy 3 chodniczki, ul. Siedlemińska, Prusy, Mieszków - stwierdziła starosta Lidia Czechak.

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina. Gdzie powstaną i ile dofinansowania na nie przyznano?

Przejścia zostaną pobudowane w następujących miejscach na terenie powiatu jarocińskiego z następującym dofinansowaniem:
- przy przystanku autobusowym na ul. Siedlemińskiej w Jarocinie wraz z chodnikiem - 194.916 zł,
- przy skrzyżowaniu ul. Siedlemińskiej z ul. Sadową w Jarocinie wraz z chodnikiem - 150.181 zł,
- na ul. Radlińskiej w Mieszkowie wraz z chodnikiem - 200.000 zł,
- przy przedszkolu na ul. Mickiewicza w Żerkowie - 46.856 zł,
- przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza z ul. Cmentarną w Żerkowie - 45.416 zł,
- przy szkole na ul. Powstańców Wlkp. w Wilkowyi - 42.963 zł,
- w Prusach wraz z chodnikiem - 189.280 zł.

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina

O dodatkowe środki na przejścia postarał się także samorząd gminy Jarocin. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo pieszych w ciągu ul. św. Ducha przy skrzyżowaniach z ul Parkową oraz ul. Brandowskiego. W tych miejscach do końca czerwca 2022 roku powstaną aktywne przejścia dla pieszych.

Budowa będzie kosztowała 122 tys. zł, z czego 80% stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W ramach inwestycji powstaną 4-metrowe, przejścia, które będą ostrzegały kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu złożonego z kilku zsynchronizowanych ze sobą elementów: czujników ruchu, elementów odblaskowych, znaków drogowych z lampami LED.

Elementy bezpiecznego przejścia będą się aktywować się w momencie zbliżania się pieszego. Będzie to czytelny znak dla kierowcy, aby zdjąć nogę z gazu. Dodatkowo, aby spowolnić ruch, każde przejście będzie poprzedzone progiem wyspowym.  

 

Czy Waszym zdaniem na terenie powiat jarocińskiego są miejsca, gdzie takie bezpieczne przejścia dla pieszych byłyby potrzebne - piszcie w komentarzach.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Anna

  Tak bardzo by się przydało przejscie przy os. RZECZYPOSPOLITEJ 6 od centrum Ara na drugą strone ulicy czesto chodza tam piesi dzieci do szkoły dorosli do apteki itp z osiedla RZECZYPOSPOLITEJ zeby przejść na druga strone trzeba iść na około od swiateł lub w strone bricomarche

  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Werka

   O tak przydało by sie przejście od centrum ary prawie na wysokosci apteki eidac jak co dzien piesi ryzykuja zeby przejsc tam tedy malo tego rodzice ucza dzieci przechodzic w tym miejscu

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Adi

  Zapraszam na ul.Warcianą gdzie przejscie na drugą stronę jezdni nieraz graniczy z cudem.Czy tu kiedys pojawi się patrol drogówki ? Czy musi stac sie jakieś nieszczęscie?Tu nie ma zasad 50/h.Horror.

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

   PR

   Na Warcianej jest gorzej niż było na Poznańskiej przed wybudowaniem obwodnicy. Niewielka, wąska droga przy której stało kilkanaście domów, została obudowana wielkimi osiedlami, które ciągle się rozrastają. Nie tylko przejście przez Warcianą jest ciężkie, również jazda rowerem jest jak rosyjska ruletka, samochody wyprzedzają dosłownie na centymetry.... Rozwiń

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Xxx

  Chodniki chodnikami,a co z oświetleniem na ul.Siedlemińskiej, które od 4 miesięcy jeszcze nie świeca,a nie wspominając o ul.Handlowej, gdzie lampy od roku nie świecą.