Reklama

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: djecie poglądowe

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina  - Zdjęcie główne

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina | foto djecie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina. Gdzie zostaną zlokalizowane?

Reklama

Starostowo Powiatowe w Jarocinie na początku kwietnia złożyło do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu 7 wniosków o przyznanie dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wartość inwestycji to ponad 1,1 mln zł.

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina. Nie więcej niż 200 tysięcy

W uzasadnieniu starostwo podkreśliło, że „powiat jarociński stawia na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności ruchu pieszych, a tym samym poprawę jakości życia mieszkańców wielu naszych miejscowości”.

Komisja przyznająca wsparcie uznała te argumenty i przyznała dofinansowanie na wszystkie 7 wniosków z Jarocina. Rządowe wsparcie pokrywa 80% poniesionych kosztów - nie więcej jednak niż 200.000 zł na jedno przejście.

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina. Będą „kocie oczka”

Wszystkie powiatowe przejścia będą wyniesione ponad poziom jezdni, doświetlone LED-ami i wyposażone w punktowe oświetlenia odblaskowego tak zwane „kocie oczka”.

Dodatkowo wykonany zostanie system fakturowych oznaczeń nawierzchni dla osób z dysfunkcjami wzroku. Poza tym zamontowane i wymienione zostanie oznakowanie pionowego na odblaskowe o parametrach spełniających odpowiednie normy (oznakowanie z folią odblaskową fluorescencyjną III generacji z lampami pulsującymi) oraz wykonane zostanie oznakowanie w technologii grubowarstwowej.

- Radość wielka, bo oprócz przejść zrobimy 3 chodniczki, ul. Siedlemińska, Prusy, Mieszków - stwierdziła starosta Lidia Czechak.

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina. Gdzie powstaną i ile dofinansowania na nie przyznano?

Przejścia zostaną pobudowane w następujących miejscach na terenie powiatu jarocińskiego z następującym dofinansowaniem:
- przy przystanku autobusowym na ul. Siedlemińskiej w Jarocinie wraz z chodnikiem - 194.916 zł,
- przy skrzyżowaniu ul. Siedlemińskiej z ul. Sadową w Jarocinie wraz z chodnikiem - 150.181 zł,
- na ul. Radlińskiej w Mieszkowie wraz z chodnikiem - 200.000 zł,
- przy przedszkolu na ul. Mickiewicza w Żerkowie - 46.856 zł,
- przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza z ul. Cmentarną w Żerkowie - 45.416 zł,
- przy szkole na ul. Powstańców Wlkp. w Wilkowyi - 42.963 zł,
- w Prusach wraz z chodnikiem - 189.280 zł.

Dziewięć nowych przejść dla pieszych pobudują powiat i gmina

O dodatkowe środki na przejścia postarał się także samorząd gminy Jarocin. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo pieszych w ciągu ul. św. Ducha przy skrzyżowaniach z ul Parkową oraz ul. Brandowskiego. W tych miejscach do końca czerwca 2022 roku powstaną aktywne przejścia dla pieszych.

Budowa będzie kosztowała 122 tys. zł, z czego 80% stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W ramach inwestycji powstaną 4-metrowe, przejścia, które będą ostrzegały kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu złożonego z kilku zsynchronizowanych ze sobą elementów: czujników ruchu, elementów odblaskowych, znaków drogowych z lampami LED.

Elementy bezpiecznego przejścia będą się aktywować się w momencie zbliżania się pieszego. Będzie to czytelny znak dla kierowcy, aby zdjąć nogę z gazu. Dodatkowo, aby spowolnić ruch, każde przejście będzie poprzedzone progiem wyspowym.  

 

Czy Waszym zdaniem na terenie powiat jarocińskiego są miejsca, gdzie takie bezpieczne przejścia dla pieszych byłyby potrzebne - piszcie w komentarzach.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy