Planeta Energii to edukacyjny program Grupy Energa, który poprzez zabawę uczy najmłodszych, jak bezpiecznie i oszczędnie korzystać z prądu. Patronatem honorowym po raz kolejny konkurs objęli Minister Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Program Planeta Energii, czyli zaszczepić w maluchach miłość do przyrody
Od początku października dzieci z klas 0-3 z całej Polski, między innymi z Jarocina, uczyły się dzięki Planecie Energii, czym jest bioróżnorodność i poznawały znaczenie wody w przyrodzie.Nauczyciele, którzy zgłosili się do udziału w 12. edycji programu prowadzili z dziećmi zajęcia w oparciu o scenariusze z PlanetaEnergii.pl i rywalizowali o 1 ze 100 gwarantowanych pakietów do ochrony przyrody i 1 z 3 nagród głównych.
Na zwycięzców czekało po 10.000 zł na założenie własnych ogrodów oraz wizyty w ich placówkach ambasadorów projektu z atrakcjami od Energi.
- Wszyscy marzymy o życiu w świecie, gdzie powietrze i woda są czyste, a człowiek, otaczająca go fauna i flora, współtworzą harmonijną całość. Planeta Energii pokazuje, w jaki sposób powinniśmy i możemy troszczyć się o najbliższe przyrodnicze otoczenie, tak aby nie zmarnować jego piękna i bogactwa - mówi Aneta Chmielińska, ambasadorka Planety Energii.
Program Planeta Energii, czyli, co łosoś atlantycki robi w polskich rzekach
Tegoroczna edycja programu Planeta Energii dostarczyła ciekawe treści związane nie tylko z bioróżnorodnością, ale i zagadnieniami związanymi z ekosystemami wodnymi.Uczestnikom projektu na platformie PlanetaEnergii.pl udostępnione zostały nowe scenariusze lekcji oraz karty pracy. O wodzie, jako źródle różnorodności w przyrodzie, mówiły także filmy i materiały e-learningowe dla dzieci.
Dzięki animacjom i interaktywnym ćwiczeniom, dzieci mogły zdobyć informacje na temat polskiej przyrody, poznać ciekawe przyrodniczo i warte odwiedzenia miejsca, jak Dolina Baryczy, rozlewiska Biebrzy, torfowiska w dolinie rzeki Budkowiczanki, czy stacja morska w Helu. Dowiedzieli się także, co łosoś atlantycki robi w polskich rzekach.
W ramach programu odbyły się również warsztaty dla nauczycieli.
Szkoły z gminy Jarocin z pakietami bioróżnorodności
Kapituła konkursu Planety Energii podsumowała 12. edycję przedsięwzięcia i ogłosiła listę placówek oświatowych wyróżnionych pakietami bioróżnorodności.W gronie nagrodzonych z województwa wielkopolskiego znalazły się dwie placówki z gminy Jarocin:
- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Cielczy, klasa 2B,
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Jarocinie, klasa 3A.
- Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach. Rozmawialiśmy między innymi o rzece Lubieszce. Byliśmy u naszej uczennicy Emilii Andruszkiewicz z Radlina, której rodzice mają staw. Mogliśmy się dowiedzieć ciekawych rzeczy o bobrach i rybkach, które tam mieszkają. Mieliśmy też wycieczkę do Zdroju, gdzie w czasie spaceru po lesie dzieci miały różne zadania - wymienia wychowawczyni.
Jej zdaniem dzieci chętnie uczestniczą w lekcjach, które odbywają się w terenie.
- Dzieci lubią, kiedy coś się dzieje, kiedy mają możliwość wyjścia poza szkołę. To też nauka, ale inaczej przekazana i to dla nich jest czymś fajnym - uważa Joanna Borusiak.
CZYTAJ TAKKŻE
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.