reklama

Niesamowity zachód słońca nad Jarocinem. Mieszkańcy złapali to na zdjęciach. Co oznacza?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niesamowity zachód słońca nad Jarocinem. Mieszkańcy złapali to na zdjęciach. Co oznacza? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
28
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Dali znaćNiesamowicie malowniczo zachodziło wczoraj słońce nad Jarocinem i Ziemią Jarocińską. Na naszym profilu w mediach społecznościowych otrzymaliśmy od Was mnóstwo komentarzy ze zdjęciami. Skąd się wzięło takie zjawisko?
reklama

Wczoraj (wtorek, 4 lutego) przed zachodem słońca warto było spojrzeć na niebo nad Jarocinem i okolicą. Na nieboskłonie utworzyła się niesamowita feeria wspaniałych kolorów. Kiedy po 17.00 wrzuciliśmy zdjęcie nieba na nasz profil w mediach społecznościowych, to zaledwie po chwili było jasne, że nie brakuje zachwytów. 

W komentarzach nasi Czytelnicy i obserwatorzy udostępnili mnóstwo wspaniałych ujęć z Jarocina i okolic. 

- Piękny jest ten luty. Niesamowity, zachwycający - pisaliście. 

Choć były i ostrożniejsze komentarze

- Nie ma się czym zachwycać. 

Pojawiły się też pytania i dociekania - skąd wzięło się takie zjawisko i co może zwiastować. Jedni twierdzili, że wiatr inni, że nadejście ochłodzenia. 

reklama

Niesamowity zachód nad Jarocinem. Skąd się wziął? 

Wielu z nas mogło już zapomnieć tę lekcję fizyki, ale światło, które widzimy, składa się z fal różnej długości. Każda fala, to inny kolor. Najkrótsze fale tworzą światło fioletowe, nieco dłuższe niebieskie, jeszcze dłuższe - zielone, a potem żółte i pomarańczowe. Najdłuższe fale to światło czerwone.

Fale rozszczepiają się na naturalnych cząsteczkach zawartych w powietrzu. Mogą to być cząsteczki lodu albo pyłu.

- A im powietrze jest suchsze, tym więcej zawiera ono tych cząsteczek. Zgodnie zaś z prawem rozproszenie Rayleigha, im krótsza fala światła, tym łatwiej się rozprasza, a im dłuższa, tym trudniej - mówi fizyk dr Bartosz Strzelczyk, cytowany przez miejski portal Wrocławia.

reklama

O zachodzie słońca nie widzimy niebieskich kolorów, bo fale, które ją tworzą, rozproszyły się. Widzimy za to dużo koloru czerwonego i żółtego, a czasami nawet zielonego.

Naukowiec tłumaczy też, co oznacza czerwone niebo o zachodzie. Generalnie: ładną pogodę dnia następnego. Prądy atmosferyczne nad Polską najczęściej napływają z zachodu i przemieszczają się na wschód.

- Czerwone niebo podczas zachodu słońca świadczy o tym, że napływa do nas suche powietrze – tłumaczy dr Bartosz Strzelczyk. - To zapowiedź słonecznego i suchego dnia.

I tak rzeczywiście było dzisiaj, czyli w środę 5 lutego. A potem się zachmurzyło. Zapraszamy więc do galerii stworzonej przez naszych mieszkańców, a przy okazji bardzo dziękujemy. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Jarocina, gminy i powiatu jarocińska w jednym miejscu. Wszystko o Jarocin Festiwal. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Jarocinie. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama