reklama

Czy w Żerkowie doszło do znieważenia miejsca pochówku i zwłok? Policja prowadzi dochodzenie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy w Żerkowie doszło do znieważenia miejsca pochówku i zwłok? Policja prowadzi dochodzenie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWojciech Gałązka, przewodniczący Rady Miejskiej w Żerkowie podczas sobotniego spaceru na terenie dawnego cmentarza żydowskiego zauważył, że w miejscach dawnych mogił widać ślady wykopów. Było to tym dziwniejsze, że w tym miejscu nie prowadzi się żadnych badań archeologicznych. Czy doszło do profanacji?
reklama

Po weekendzie Wojciech Gałązka podzielił się swoimi spostrzeżeniami i zdjęciami z burmistrzem Żerkowa, Michałem Surmą oraz sekretarzem Bartłomiejem Nowickim. Samorządowcy uznali, że należy powiadomić o tym administratora terenu.

Dawna nekropolia żydowska znajduje się na gruntach należących do Skarbu Państwa, którymi zarządza Nadleśnictwo Jarocin. Administracyjnie jest to już teren Brzóstkowa.  

"Potępiamy takie akty wandalizmu, które są nie tylko obraźliwe, ale także naruszają pamięć o zmarłych. Wspólnie z policją robimy wszystko, co w naszej mocy, aby sprawcy ponieśli odpowiedzialność. Pamięć o przeszłości powinna być szanowana przez nas wszystkich" - poinformowało w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Jarocin

reklama

Policja w Jarocinie prowadzi czynności pod kątem znieważenia miejsca pochówku i zwłok

Podejrzewania o profanacji miejsca pochówku zostały we wtorek zgłoszone na policję, która wspólnie z leśnikami zabezpieczyła ślady pozostawione w tym miejscu. 

Asp. sztab. Agnieszka Zaworska potwierdza, że funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie prowadzą czynności pod kątem znieważenia miejsca pochówku i zwłok. 

- Trudno określić, kiedy i w jaki sposób doszło do rozkopania grobów. O zdarzeniu poinformowana została także Gmina Żydowska w Poznaniu - wyjaśnia rzeczniczka prasowa KPP.  

reklama

Będziemy informować o postępach w tej sprawie. 

Kilka faktów z historii społeczności żydowskiej w Żerkowie 

Żydzi mieszkali w Żerkowie już w XIV wieku. W XIX wieku posiadali synagogę (wybudowaną w latach 80. XIX wieku), szkołę, cmentarz. W 1887 roku urodził się tu Jakub Steinhardt, ekspresjonista, wybitny malarz i grafik, który zmarł w 1968 roku w Izraelu. 

Jak można przeczytać na stronie internetowej Wirtualny Szetl, czyli na portalu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, cmentarz w Żerkowie, który znajdował się a wzniesieniu przy ul. Cmentarnej, za budynkiem sali gimnastycznej szkoły podstawowej, należał do najstarszych w Wielkopolsce. Powstał zapewne w XIII lub XIV w. na gruntach ofiarowanych przez monarchę. W średniowieczu Żydzi w Żerkowie zajmowali się handlem i płacili kasztelanom podatki, posiadali też własną szkołę. 

Z kalendarium opublikowanego na stronie poświęconej historii Żerkowa można dowiedzieć się, że w 1908 roku miejscowość zamieszkiwało 121 Żydów. W 1940 z polecenia okupacyjnych władz niemieckich bóżnica i cmentarz żydowski zostały rozebrane, a kamienie z macew i cegły z synagogi zostały zużyte jako materiał budowlany.

reklama

Bedziemy wracać do sprawy. 

 

 

 

 

 

 

SONDA

Czy Twoim zdaniem ceny za usługi na cmentarzu komunalnymw Jarocinie są za wysokie?

Zagłosowało 334 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 09.01.2025 od godz 13:27
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo