Reklama

Czy będzie w tym roku rekord na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Jarocinie? Mamy wyniki [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w niedzielę wieczorem wiadomo było, że wynik tegorocznego 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na naszym terenie będzie zdecydowanie wyższy niż w 2022 roku. Jaka jest kwota końcowa? Będziecie zaskoczeni...

W zeszłym roku na Ziemi Jarocińskiej udało się zebrać 243.003,35 zł. W tym roku pogoda nie była łaskawa dla wolontariuszy. Ale mimo tego w sztabach panowała bardzo radosna atmosfera. Wszyscy byli przekonani, że uda im się poprawić zeszłoroczne wyniki. Czy nadzieje przełożyły się na konkretne kwoty?

JAROCIN

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie zakończono liczenie datków już w niedzielę po godz. 20.00. Okazało się wtedy, że uczniom udało się zebrać więcej niż podczas ubiegłorocznego finału. W tym roku ich wynik to 49.204,26 zł. W jednej z puszek stacjonarnych znajdowało się 2.098,45 zł. Najlepszy wynik uzyskał wolontariusz Bartosz Kucharski - 2.584,61 zł.

W sztabie, który działał w Jarocińskim Ośrodku Kultury byli również przekonani, że uda się poprawić zeszłoroczny rekord. Taką realną nadzieję dawał wynik po przeliczeniu 3/4 zebranych pieniędzy.  Rekordowa puszka należała ponownie do Nikodema Kowalskiego. Chłopcu udało się zebrać 5.476,20 zł. W tym roku podobnie jak w poprzednich latach za większą wrzutkę do nikodemowej puszki można było otrzymać w podziękowaniu niecodzienny piernik z wylukrowanym logo WOŚP, które wykonała jego mama - Katarzyna Kowalska. 

W Jarocińskim Ośrodku Kultury odbywały się m.in. pokazy pierwszej pomocy medycznej w wykonaniu strażaków, WOŚP-owe warsztaty dla dużych i małych, licytacje WOŚP-owych gadżetów. Na aukcje burmistrz Adam Pawlicki zaoferował oprowadzanie po backstage'u tegorocznego Jarocin Festiwalu a wiceburmistrz Bartosz Walczak zaprosił na wspólny trening na siłowni i 12 spotkań z trenerem personalnym. Tę ostatnią licytację wygrał Stanisław Zaniewski, który jest zawodnikiem MMA. Za tę przyjemność licytujący zapłacił 4,5 tys. zł. To tym bardziej imponujący wynik, ponieważ spacer po festiwalu z burmistrzem został nabyty za kwotę 2 tys. zł.   

Wstęp na to wydarzenie zapewniała dowolna kwota wrzucona do puszki. Na scenie wystąpiły zespoły: Czajniki, Pure Desire oraz Michał Stawiński Oberschlesien. Na zakończenie zorganizowano Światełko do nieba.

Jazda drezynami zorganizowana przez Stowarzyszenie Szerokim Torem zakończyła się kwotą 704,68 zł, a rajd RoweLOVE Jarocin wraz z kwestą prowadzoną przez członków stowarzyszenia dał 2.018,38 i 31 eurocentów. W sumie w sztabie, który łączy pod szyldem Zespołu Szkół w Wilkowyi najwięcej organizacji i stowarzyszeń, zakończył akcję z wynikiem 55 tys. zł. 

O 20 tys. zł więcej zebrali również członkowie Organizacji Harcerskiej "Rodło", którzy grają z Orkiestrą Jurka Owsiaka niemal od samego początku. Warto zauważyć, że komendant Robert Wencek był zaangażowany w 1992 roku w zbiórkę prowadzoną w czasie Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Wielu nazywa to wydarzenie "półfinałem WOŚP".   

Końcowa kwota zebrana w Jarocinie jeszcze się trochę zmieni, ponieważ do 12 lutego trwają internetowe aukcje Zespołu Szkół Społecznych w Jarocinie. Z kolei pieniądze do wirtualnych skarbonek można wpłacać w poniedziałek do godz. 23.59. 

KOTLIN

Najmniejszy ze sztabów działa od 23 lat w Kotlinie. Tworzy go Czesław Nawrot - prezes oddziału terenowego Towarzystwa Walki z Kalectwem, który z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy kwestował już po raz 30. Organizacja miała 10 wolontariuszy, którzy kwestowali tylko w jednym punkcie - przy markecie "Biedronka" w Kotlinie. Udało im się zebrać aż 2.815,52 zł. To kwota większa o blisko 1.500 zł od zeszłorocznej. 

- Jestem bardzo zbudowany postawą sprzedawczyń, ponieważ panie pozwoliły nam stać z puszkami przy wejściu w środku. To jest tym bardziej piękny gest biorąc pod uwagę warunki pogodowe, jakie panowały w niedzielę. Przynajmniej nasze maluchy nie marzły na mrozie - podkreśla Czesław Nawrot. 

Drugi z kotlińskich sztabów działał w Szkole Podstawowej w Kotlinie. Jego szefową od lat jest nauczycielka Honorata Kurzawa, która pracuje również w Szkole Podstawowej w Witaszycach. Nic więc dziwnego, że w akcję włączają się uczniowie obu placówek. Po przerwie spowodowanej pandemią powrócono również do organizacji imprezy wspólnie z Domem Kultury w Kotlinie. W ramach 31. Finału WOŚP były występy dzieci z miejscowego przedszkola "Słoneczko" oraz członków poszczególnych sekcji działających w ramach DK, a także licytacje przedmiotów przekazanych przez Fundację Jurka Owsiaka oraz tych, które przekazali darczyńcy. 

- Niedzielny koncert znacznie się nam przedłużył. Światełko do nieba robiliśmy dopiero po godz. 21.00. Przedmiotów na licytacje było tak dużo, a jeszcze ludzie w niedzielę nam donosili. Dzięki temu zebraliśmy 9,5 tys. zł. Występy trwały również długo, chociaż mogły się pokazać tylko reprezentacje poszczególnych sekcji. To było wspaniałe spotkanie mieszkańców i przykład wspólnego działania. Zaangażowała się nie tylko szkoła, dom kultury, ale również strażacy i Koło Gospodyń Wiejskich. Panie napiekły ciast, nagotowały zupy. Zebrały dzięki temu ponad 1.000 zł. Jesteśmy bardzo zadowoleni i to nie tylko z tego powodu, że udało nam się zebrać rekordową kwotę 46 tys. zł - podkreśla Janusz Barański, dyrektor Domu Kultury w Kotlinie.   

NOWE MIASTO

30 wolontariuszy działało w sztabie zarejestrowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Mieście. Kwota, jaką zebrali - ponad 38.000 zł - jest mniejsza niż w zeszłym roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że połowa z 52 tys. zł, jakie zostały wówczas przkazane na WOŚP stanowiły środki pozyskane przez uczestników rajdu terenowego.

W tym roku impreza również się odbywała, ale uczestnicy wsparli inny sztab WOŚP, ponieważ zakończenie tego wydarzenia dla miłośników ekstremalnej jazdy odbywa się za każdym razem w innym miejscu.

Podsumowując kwota zebrana samodzielnie w tym roku - 38.241,50 zł - jest wyższa od wyników uzyskanych podczas 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas licytacji rekordową kwotę uzyskał tort, za który zapłacono aż 500 zł. 

ŻERKÓW

W tym roku bardzo zadowoleni mogą być mieszkańcy gminy Żerków. Zbiórka Fundacji "Zerknij tu" połączona z Marszem Nordic Walking oraz licytacjami zakończyła się wynikiem wyższym o prawie 4 tysiące w porównaniu z 30. finałem WOŚP. Tegoroczny wynik to 38.404,59 zł.

Rekordową kwotę udało się zebrać w Szkole Podstawowej w Dobieszczyźnie. Jest ona pięciokrotnie większa niż ta uzyskana w 2022 roku. Lokalna społeczność jak zwykle nie zawiodła. Dyrektor Danuta Wilak jest bardzo zadowolona. Nie kryje radości i podkreśla, że to przede wszystkim zasługa rodziców. 

- Bez nich nie dalibyśmy rady. No i bez sponsorów. Należą się im wielkie podziękowania - mówi dyrektorka podstawówki. 

Podczas licytacji największe kwoty - 400 zł - osiągnęły zabawki - duży miś i wóz strażacki oraz... paleta cementu.   

AKTUALIZACJA:

Wiadomo już, że pobiliśmy kolejny rekord. Mieszkańcy powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto okazali się bardzo hojni. Dziewięciu sztabom udało się w sumie zebrać 313.646,29 zł. To wynik lepszy o 70 tys. zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. 

 

WOSP 2023. Ile zebrano na terenie Jarocina i Ziemi Jarocińskiej? 

Gmina Jarocin:

  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie (172 wolonatariuszy) -  49.204,26 zł, e-skarbonka - 2.765 zł (2022 - 34.328 zł, e-skarbonka 745 zł)  
  • Zespół Szkół Zaradni Odważni Oryginalni w Wilkowyi (we współpracy z gminą Jarocin, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, JOK-iem, Hufcem ZHP Jarocin im. Lotnictwa Polskiego oraz RoweLOVE Jarocin, Atlas Fitness Club - 82 wolontariuszy) - 55.806,88 zł (2022 - 45.700 zł, e-skarbonka - 75 zł)
  • Zespół Szkół Społecznych w Jarocinie (68 wolontariuszy) - 33.363 zł (2022 - 26.786,68 zł)
  • Organizacja Harcerska „Rodło” (65 wolontariuszy) - 34.439,18 zł (2022 - 14.750,34 zł)
Gmina Kotlin:

  • Szkoła Podstawowa w Kotlinie (36 wolontariuszy) - 46.060 zł  (2022 - 28.870 zł)
  • oddział Towarzystwa Walki z Kalectwem (10 wolontariuszy) - 2.815,52 zł (2022 - 1.372 zł)
Gmina Nowe Miasto:

  • Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Mieście (30 wolontariuszy) - 38.241,50 zł (2022 - 52.774,58 zł)
Gmina Żerków

  • Szkoła Podstawowa w Dobieszczyźnie (20 wolontariuszy) - 15.311,36 zł (2022 - 3.000 zł)
  • Fundacja Zerknij Tu w Żerkowie (17 wolontariuszy) - 38.404,59 zł (2022 - 34.601,75 złotych oraz 41,2 euro)
500 wolontariuszy zebrało w sumie 313.646,79 zł.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zdjęcia ze wszystkich sztabów ZNAJDZIECIE TUTAJ

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy