reklama

Mur parku Radolińskich leży i się sypie. Kto lub co niszczy obiekt - zastanawiają się mieszkańcy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mur parku Radolińskich leży i się sypie. Kto lub co niszczy obiekt - zastanawiają się mieszkańcy [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościCzęść zabytkowego muru ogradzającego park Radolińskich przewróciła się. Kolejne cegły wypadają. - Dlaczego nikt z tym nic nie zrobi - dopytują ludzie. Sprawdziliśmy, co się dzieje w tej sprawie.
reklama

Największy w Jarocinie park Radolińskich został w ostatnim czasie poddany gruntownej rewitalizacji. Generalny remont został też przeprowadzony w znajdującym się na jego terenie pałacu. Nie oznacza to jednak, że infrastruktura znajdująca się na tym terenie nie będzie wymagała napraw i zabiegów pielęgnacyjnych.   

Zniszczone ogrodzenie parku w Jarocinie niepokoi mieszkańców

Takiej naprawy wymaga z pewnością zabytkowy mur ogradzający park. Okazało się bowiem, że jego część - od strony ulicy Waryńskiego - przewróciła się. 

reklama

Nie uszło to uwadze okolicznych mieszkańców, którzy zrobili zdjęcia i przesłali je do naszej redakcji z pytaniem, czy możemy ustalić, kiedy uszkodzone ogrodzenie zostanie naprawione. 

- Ten mur jest w takim stanie od dłuższego czasu. Obawiamy się, że, jak tak dalej będzie, to parkan rozleci się cały - stwierdzają zaniepokojeni jarociniacy.        

Zgodę na rozbiórkę uszkodzonego ogrodzenia musi wydać konserwator zabytków

Ich obawy i pytania przekazaliśmy do Urzędu Miejskiego w Jarocinie. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że przyczyną uszkodzenia zabytkowego muru są... rosnące w pobliżu duże drzewa, które wrastają w ogrodzenie. 

reklama

„Pod koniec marca gmina zwróciła się do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu z prośbą o wydanie zezwolenia na rozbiórkę uszkodzonego przęsła ogrodzenia” - czytamy w mailowej korespondencji z urzędu.  

Naprawa ogrodzenia parku Radolińskich uzależniona od dofinansowania

Konserwator poinformował jarociński magistrat, że „po zapoznaniu się ze sprawą oraz dołączoną do niej dokumentacją fotograficzną, istnieje możliwość rozbiórki przęsła w miejscu wrastania drzew, ale wyłącznie na czas przeprowadzenia wycinki kolidującego drzewostanu”. 

reklama

„Po wykonaniu niezbędnych prac należy odbudować wcześniej rozebrane przęsło poprzez przywrócenie jego oryginalnego wyglądu z użyciem materiałów budowlanych historycznie uzasadnionych tj. obowiązuje zasada kontynuacji tradycyjnych materiałów i technologii” - wskazał konserwator.  

I zaznaczył:

„Ceglany mur jest istotnym elementem zabytkowego parku w Jarocinie. Wszelkie prace budowlane i konserwatorskie na terenie zabytkowego parku, wymagają uzyskania stosownych pozwoleń konserwatorskich”

Na przeprowadzenie prac związanych z odbudową zniszczonego muru gmina Jarocin złożyła wniosek do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. 

„Przeprowadzenie niezbędnych prac będzie możliwe po uzyskaniu dofinansowania” - informuje Urząd Miejski w Jarocinie. 

reklama

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama