Reklama

Chcą walczyć z lokalnym hejtem i nienawiścią. Czekają na pomysły

Opublikowano: wt, 9 mar 2021 09:47
Autor: | Zdjęcie: Profil Stop Lokalnemu Hejtowi

Chcą walczyć z lokalnym hejtem i nienawiścią. Czekają na pomysły - Zdjęcie główne

Członkowie grupy Stop Lokalnemu Hejtowi i Nienawiści w Jarocinie | foto Profil Stop Lokalnemu Hejtowi

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z inicjatywy społeczników Waldemara Krzyżaniaka i Jacka Zawodnego na facebooku powstała grupa "Stop z lokalnym hejtem i nienawiścią". Obecnie liczy ona 600 osób.

Reklama

Grupa została utworzona na Facebooku 4 marca. Jest otwarta. Każdy może do niej przystąpić. Obecnie liczy już ponad 600 osób. Swoją przynależność można podkreślić specjalną nakładką na zdjęcie profilowe. Zawiera ona hasło akcji: "Stop lokalnemu hejtowi i nienawiści". 
 
 
GRUPA jest przeznaczona DLA KAŻDEGO CZŁOWIEKA bez względu na jego poglądy polityczne i wyznanie religijne lub jego brak. ZAWSZE KAŻDY CZŁOWIEK JEST NAJWAŻNIEJSZY, a nie to jakie ma spojrzenie i postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości! Nasze lokalne ojczyzny to powiaty, gminy, miasta, wsie, ulice, domy i WARTO dla teraźniejszości jak i przyszłości ZADBAĆ O NASZE LUDZKIE MIŁOWANIE. Mieszkamy razem w naszych lokalnych ojczyznach i mieszkać będziemy i dlatego SZANUJMY NASZE INNOŚCI oraz #STOP Z LOKALNYM HEJTEM I NIENAWIŚCIĄ! - czytamy w opisie grupy. 
 
 
 

Hejt to pełne nienawiści działania, które przede wszystkim odnoszą się do Internetu. Hejt może być skierowany ku jednej osobie, przedstawicielom konkretnego narodu czy osobom o innym światopoglądzie niż hejter. Dosłownie każdy może stać się obiektem hejtu. To nie tylko zgryźliwe i agresywne komentarze, które oczerniają osobę o odmiennym zdaniu, to także obraźliwe memy, grafiki i filmy. Treści publikowane przez hejterów mają na celu sprawienie przykrości danej osobie.

 

Wielu ludzi od miesięcy żyje tematem koronawirusa i kwarantanny. Wiem, że często to trudne do zrozumienia i nielogiczne. Są osoby, które to krytykują, negują i wyśmiewają. Wirus na pewno jest niebezpieczny. I tego nie można kwestionować. Ale bardziej niebezpieczny jest "WIRUS" ciągłego stresu, strachu, agresji, pomówień, hejtu i braku odpowiedzialności za słowa mówione i pisane. Zachować spokój i być sobą w tych zwariowanych czasach jest bardzo trudne, ale odpowiedzialne - napisał Jacek Zawodny, absolwent jarocińskiego liceum ogólnokształcącego, dyrektor szkoły w Koźminie i radny miejski w Krotoszynie. 

 

Hejt można znaleźć też na forach dyskusyjnych, dotyczących polityki, światopoglądu, czy problemów społecznych. Bardzo rzadko jest widoczny na forach hobbystycznych czy specjalistycznych. Oblicza się, że hejtowana jest co czwarta osoba w Internecie, a 11 procent internautów przyznaje, że zdarza im się hejtować w sieci. Nierzadko zdarza się, że hejt staje się powodem do prób samobójczych wśród młodzieży.

 

Waldemar Krzyżaniak i Jacek Zawodny liczą na pomysły na walkę z hejtem. Ich współpraca zaczęła się w grudniu zeszłego roku od akcji charytatywnej dla 7-letniej Madzi Namysł. Akcja ma być skierowana przede wszystkim do młodzieży i dzieci, aby uświadomić im, jak bardzo szkodliwym zjawiskiem jest hejt. Dlatego liczą na to, że do projektu przyłączą się również nauczyciele. 
 
Gazeta Jarocińska już od dawna apeluje o kulturę dyskusji i niehejtowanie. 
 

Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się, również w sieci.

 
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (19)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Społecznik

  Brawo Adzi masz racje

 • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  pja

  To prawda, różne komentarze można przeczytać na tym forum. Też je piszę. Nigdy nie używam złych wyrazów, nawet niejednokrotnie zwracam uwagę na wypowiedzi obrażające drugą osobę. Staram się pisać na temat i wyrażać swoją opinię nikogo nie obrażając tylko przedstawiać swoje zdanie, bo mam takie prawo. A moje komentarze są usuwane. Ja nikogo nie hejtuję, tylko nie zgadzam się z niektórymi sprawami, bo też mam takie prawo, mam prawo inaczej myśleć, mam prawo inaczej rozumować czy pisać prawdę. Uważam, że gazeta nie ocenia obiektywnie, tylko na żądanie usuwa uwagi niewygodne szczególnie dla dla Ziemi Jarocińskiej. Taka prawda. Nie każda wypowiedź skierowana do danej osoby jest hejtem, jest tylko niewygodna, bo mówi prawdę.

 • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Czy Redakcja......

  Gazeta Jarocińska 1.Zwoływała ludzi na wiece w czasie pandemii podając czas i miejsce zbiórki. 2. Zamieszczała relacje z tych wydarzeń w sposób aprobujący przekazywała używane tam hasła i zachowania. 3.Nie jest jasne, czy akcja "Gazety" i jej uczestnicy chcą apelować do ludzi, którzy na ulicy krzyczą ****** pis", czy "Wypierdalać", czy do tych, którym to się nie podoba i wyrażają w różny sposób swoje oburzenie. 4. Czy według Redakcji hejtem i mową nienawiści są zachowania i hasła OSK, czy zachowania obrońców kościołów przed profanacją, zwolenników tradycji kulturowych, rodziny i wolności wyznaniowych. 5. Czy Polak o poglądach tradycyjnych ma prawo wyrażać swoje poglądy. Jeżeli tak, to co mu wolno, a czego nie może mówić/robić. 6. Czy Redakcji jest znany przypadek potępienia przez Redakcję publicznych zachowań chamskich, wulgarnych i agresywnych, których świadkami byliśmy na naszych ulicach w listopadzie. Lekarzu, lecz się sam........ Szkoda słów.

  • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Bartosz Nawrocki

   Do "Czy Redakcja" "Gazeta Jarocińska 1.Zwoływała ludzi na wiece w czasie pandemii podając czas i miejsce zbiórki." - Nie zwoływaliśmy ludzi - informowaliśmy tak, jak zwykle w takich przypadkach o wydarzeniu - podobnie było w przypadku protestów rolniczych, spotkań kulturalnych czy społecznych akcji. 2. Zamieszczała relacje z tych wydarzeń w sposób aprobujący przekazywała używane tam hasła i zachowania. - Rzetelnie i obiektywnie informowaliśmy o wydarzeniach i ich przebiegu tak, jak staramy się to robić każdorazowo w tego typu i innych przypadkach. Staramy się pokazywać rzeczywistość taką, jaka ona jest. "3.Nie jest jasne, czy akcja "Gazety" i jej uczestnicy chcą apelować do ludzi, którzy na ulicy krzyczą ****** pis", czy "Wypierdalać", czy do tych, którym to się nie podoba i wyrażają w różny sposób swoje oburzenie." To nie jest akcja Gazety, choć popieramy pomysł, jest to oddolna inicjatywa grupy mieszkańców - ze szczegółami można zapoznać się powyżej. 4. Czy według Redakcji hejtem i mową nienawiści są zachowania i hasła OSK, czy zachowania obrońców kościołów przed profanacją, zwolenników tradycji kulturowych, rodziny i wolności wyznaniowych. Nie chcemy tego oceniać. Hejt, czyli tzw. "mowa nienawiści - jest charakterystyczna dla sieci internetowej, osoby, które dopuszczają się "hejtu" robią to zwykle anonimowo. Protesty społeczne nie są anonimowe, dzieją się w otwartej przestrzeni. "5. Czy Polak o poglądach tradycyjnych ma prawo wyrażać swoje poglądy. Jeżeli tak, to co mu wolno, a czego nie może mówić/robić. " Prawa i obowiązki obywatelki w tym względzie określa między innymi konstytucja. "6. Czy Redakcji jest znany przypadek potępienia przez Redakcję publicznych zachowań chamskich, wulgarnych i agresywnych, których świadkami byliśmy na naszych ulicach w listopadzie." Nie wiem o jakich konkretnie zrachowaniach pan pisze. My relacjonowaliśmy pewne wydarzenia - podobnie jak setki innych - bez ocen. Każdy ma prawo ocenić.

   • 7 miesięcy temu | ocena +2 / -0

    Do Redakcji

    Do Bartosz Nawrocki. Panie redaktorze, ani ja nie jestem czteroletnim dzieckiem, ani Pan nie jest taki inteligentny jak się Panu wydaje. A to, że odpowiada Pan ogólnikami i frazesami nie zajmując konkretnego stanowiska świadczy tylko o tym, że jest Pan manipulatorem, chociaż do mistrzostwa droga daleka.

    • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

     Bartosz Nawrocki

     Cechą ludzi inteligentnych jest też odwaga w prezentowaniu własnych poglądów i opinii. Proszę się nie ukrywać pod nickiem - skoro chce pan/pani jawności, zapraszam do pisania i oceniania z otwartą przyłbicą. Pozdrawiam

     • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -0

      Do Redakcji

      "Cechą ludzi inteligentnych jest też odwaga w prezentowaniu własnych poglądów i opinii. " Do tego wzywam Pana od pierwszego wpisu. Niech Pan zaprezentuje SWOJE WLASNE poglądy i opinie. Rozmowa z Panem to bezsensowna strata czasu. Pan nie jest głupi, Pan po prostu błądzi. Życzę dużo zdrowia.

 • 7 miesięcy temu | ocena +3 / -1

  Janek

  Dobre sobie, przecież to własnie wasze forum jest miejscem gdzie można znaleźć najwięcej hejtu, kłamstw i pomówień wszelkiego rodzaju.

  • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Bartosz Nawrocki

   Szanowny Panie. Jesteśmy za wolnością słowa, swobodą wypowiedzi i wyrażania swoich opinii. Nikomu nie odbieramy takiego prawa. Prócz jasnego regulaminu portalu, każdorazowo apelujemy do użytkowników między innymi o merytoryczną dyskusję i rezygnację z wzajemnego pomawiania i obrażania, a także wpisów, które mogą być uznawane za tzw. mowę nienawiści (taki apel jest również w tej notatce). Dodatkowo każdy użytkownik/komentujący ma możliwość zgłoszenia kontrowersyjnego wpisu do moderatora. Jeśli ten uzna, że komentarz narusza zasady, jest on wyłączany. Reagujemy również na zgłoszenia telefoniczne w tym zakresie, czy za pośrednictwem naszych profili społecznościowych. Oczywiście nie zawsze to dzieje się z minuty na minutę, staramy się jednak robić to na bieżąco. Jednocześnie nadmieniam, że wydawca portalu w sytuacji, kiedy wpis jest przedmiotem policyjnego/prokuratorskiego dochodzenia - a są takie przypadki - na wniosek sądu (decyzję) niezwłocznie przekazuje dane, które pozostawia w naszym systemie internauta. Uznajemy bowiem, że nikt korzystając ze swojego prawa, nie jest jednocześnie uprawniony do naruszania praw innych.

   • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    Zibi

    Poza ta notką która pojawiła się nieco ponad rok temu bodajże po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza, którą i tak wszyscy ignorują, a dla was to po prostu alibi. Gdyby faktycznie wam zależało na walce z hejtem to na forum byłaby możliwość komentowania chociażby poprzez profil na FB - jak ma to miejsce na wielu portalach i serwisach, co na pewno w dużym stopniu by ograniczyło dodawanie nienawistnych komentarzy i wpłynęło na poprawę jakości dyskusji na tym forum bez jednoczesnego ograniczania wolności słowo. Portal został odświeżony jakiś miesiąc temu więc okazja ku temu była. Ale w związku z tym zapewne spadłby w dużej mierz poziom aktywności pod postami i liczba odświeżeń poszczególnych artykułów co by się przełożyło na spadek dochodów z reklam.

    • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

     Beata Frąckowiak_Piotrowicz

     Drogi Zibi, pozwolę się z Tobą nie zgodzi. Na Facebooku jest bardzo wiele obraźliwych i nienawistnych komentarzy. Wpuszczanie tutaj komentarzy z Facebooka nie sprawi, że hejtu będzie mniej, to nie jest żadne rozwiązanie (można założyć fałszywy profil i tak wiele osób robi). Powinniśmy zacząć rozmawiać o tym, jak sprawić, by między nami było mniej nienawiści i złych emocji. Wspólnie zastanowić się, jak to zmienić. Tymczasem dyskusja tutaj przerodziła się w atak na "Gazetę". A przecież atak słowny, to rodzaj hejtu. Co gorsza, nikt nie ma odwagi "atakować" pod swoim imieniem i nazwiskiem. Ty również, drogi Zibi. Przykre to jest bardzo, że brakuje odwagi. Zachęcam do rzeczowej rozmowy. Nie bójmy się rozmawiać pod swoim imieniem i nazwiskiem - może od tego zacznijmy swoją walkę z hejtem. Na pewno, jak "Gazeta" popełniamy błędy, bo kto ich nie popełnia . Będziemy się starać je naprawiać i zachęcamy do współpracy wszystkich. Może na początek zorganizujemy wirtualną debatę. Co o tym sądzicie?

    • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

     Bartosz Nawrocki

     Nie ma żadnych danych dotyczących tego, że rejestrowanie, czy powiazanie forum z profilem na FB - wyklucza lub nawet zmniejsza zjawisko mowy nienawiści. Czytam wypowiedzi różnych osób w MS i niestety nierzadko są one przepełnione właśnie agresją słowną w stosunku do innych komentujących. Co więcej - znany jest przypadek portalu, który dawał możliwość komentowania jedynie po zalogowaniu z FB, co jak się okazało - wcale nie chroniło przez tzw. hejtem, ze strony komentujących, wobec czego medium to wycofało się tej możliwości. Reasumując - wszystko zależy od nas, czy będziemy się wzajemnie spierać na argumenty, wymieniać opiniami, czy skupimy się na pomawianiu.

   • 7 miesięcy temu | ocena +3 / -0

    andrzej

    Panie redaktorze, trzeba oceniać sprawy z wielką sotrożnością i obiektywizmem. To co Pan napisał jest słuszne, ale kiedy zdarzają się sytuacje, gdzie internauta zamieszcza komentarz, nikogo nie obrazajacy ale nie podoba się komuś kto dzierzy jakąś władze w gminie lub w powiecie i jemu sie ten komentarz nie podoba bo uwaza się za osobę nietykalna bo jest na stanowisku zgłasza na policję, Gazeta mu pomaga bo udostępnia dane autora komentarza, ten jest wzywany na policje po czym z tego nic nie ma bo nie ma przestępstwa a Gazeta po tym milczy bo co? bo nie musi nikt przeprosić autora komentarza? a jego ciaganie na poklicje, przesłuchiwania, udostępnianie danych bo tak chciał jakiś "pan" co ma pstro w głowie i uwaza się za niewiadomo kogo to co? wszystko jest w porzadku? tak pan uwaza panie redaktorze? a myślę ze takich przykładów jest więcej, więc prosze ostrozniej z tym mentorskim pouczajacym tonem. pozdrawiam

 • 7 miesięcy temu | ocena +2 / -1

  Homer

  Dobre sobie, gazeta namawia do akcji pod tytułem Hejt Stop, gdzie to właśnie jej forum jest epicentrum na którym lokalni frustraci obrzucają wszystkich dookoła błotem i od lat nic z tym nie robi. To jak złodziej krzyczący łapać złodzieja.

  • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -0

   andrzej

   no własnie Homer, w mojej ocenie jak pisałem ponizej jezeli Gazeta utrzymuje na swoim portalu komentarze, które w jaskrawy sposób naruszają dobra innych, to tez staje sie platforma hejtu. Z drugiej strony, jezeli np. ja pisząc kto moim zdaniem zajmuje się hejtowaniem w sposób przemyślany czyli zamierzony albo nie zamierzony to nie uwazam abym był autorem hejtu, bo jezeli nie bedziemy wskazywać osób czy instytucji które uprawiaja hejt, to opowiadanie że walczymy z jetem będzie zwykłą bajką

  • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Bartosz Nawrocki

   Szanowny Panie. Jesteśmy za wolnością słowa, swobodą wypowiedzi i wyrażania swoich opinii. Nikomu nie odbieramy takiego prawa. Prócz jasnego regulaminu portalu, każdorazowo apelujemy do użytkowników między innymi o merytoryczną dyskusję i rezygnację z wzajemnego pomawiania i obrażania, a także wpisów, które mogą być uznawane za tzw. mowę nienawiści (taki apel jest również w tej notatce). Dodatkowo każdy użytkownik/komentujący ma możliwość zgłoszenia kontrowersyjnego wpisu do moderatora. Jeśli ten uzna, że komentarz narusza zasady, jest on wyłączany. Reagujemy również na zgłoszenia telefoniczne w tym zakresie, czy za pośrednictwem naszych profili społecznościowych. Oczywiście nie zawsze to dzieje się z minuty na minutę, staramy się jednak robić to na bieżąco. Jednocześnie nadmieniam, że wydawca portalu w sytuacji, kiedy wpis jest przedmiotem policyjnego/prokuratorskiego dochodzenia - a są takie przypadki - na wniosek sądu (decyzję) niezwłocznie przekazuje dane, które pozostawia w naszym systemie internauta. Uznajemy bowiem, że nikt korzystając ze swojego prawa, nie jest jednocześnie uprawniony do naruszania praw innych.

 • 7 miesięcy temu | ocena +8 / -5

  Waldemar

  Proszę nie zaczynamy dyskusji w komentarzach od tego z czym walczymy... Jest ogromny problem z HEJTEM I NIENAWIŚCIĄ... Proszę niech każdy z nas uderzy się w pierś gdyż trzeba zacząć od siebie. JA UDERZAM SIĘ WE WŁASNĄ PIERŚ bo nikt z nas nie jest idealny. Dobrego dnia

  • 7 miesięcy temu | ocena +8 / -9

   andrzej

   Waldemar, popieram ! kiedy mówimy : kazdy powinien się uderzyć we własna pierś, rozumiem, że dotyczy to również dziennikarzy wszystkich maści, wszystkich redakcji, także G. Jarocińskiej, też nie są w tym temacie bez skazy! Ale moim zdaniem należy palmę pierwszeństwa w w hejtowaniu przyznać telewizji publicznej zwanej przez niektórych "reżimówką", w mojej ocenie hejt uprawia także pan dyrektor Rydzyk i jego otoczenie i wielu posłów i działaczy pisu, to oni sa na czele w uprawianiu hejtu, ale też opozycja, jednak dopuki pisowcy nie zaczną zachowywać się przyzwoicie i traktować z szacunkiem całe społeczeństwo to nie widzę szans aby zniknął hejt w obszarze polityki, która co raz bardziej obejmuje wszystkie dziedziny życia jak za czasów stalinowskich i ubeckich. Takie jest moje zdanie. Musi się więc zatrzymać maszyna zwana pisem, wtedy zacznie sie normalność. Mam prawo do własnego zdania i wypowiadania myśli więc to zrobiłem. Pozdrawiam rozsadnie myślących nie fanatyków partyjnych

   • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -2

    Adzi

    Troszkę masz racji hejt moim zdaniem rozpoczął się w TVP za Tomasza lisa pierwsze pomyje wylano na PiS i Rydzyka .