Wiem, czym oddycham” to konkurs skierowany do lokalnych społeczności i ich mieszkańców, którzy chcą monitorować stan jakości powietrza w swojej okolicy. W ramach akcji zainstalujemy 150 czujników w całej Polsce, abyś wiedział, czym oddychasz – informuje pomysłodawca akcji Aviva.
O taki czujnik walczą mieszkańcy sołectwa Łuszczanów (gm. Jarocin). Mają już (21 listopada) ponad 40 głosów. Pomóc może każdy, podobnie jak inne lokalne społeczności - osiedla, sołectwa - mogą walczyć o montaż urządzenia na ich terenie.Zewnętrzny czujnik pomiaru jakości powietrza – co to właściwie jest?
To niewielkie i proste w montażu urządzenie o wymiarach około 8x16 cm i wadze około 360 gramów. Poprzez czujniki możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza w miejscu czujnika. Czujnik musi być zamontowany na zewnątrz, a do funkcjonowania potrzebuje jedynie dostępu do prądu oraz zasięgu działania telefonii komórkowej.
Jak zagłosować?:
1.) klikamy u góry strony "Głosuj na czujnik" - https://wiemczymoddycham.pl/
2.) powiększamy mapę do obszaru Łuszczanowa (można wpisać kod pocztowy 63-200 - na mapie pojawi się Jarocin i następnie narzędziami powiększania i pomniejszania w lewym dolnym rogu mapy i kursorem przesuwamy zasięg mapy na północny - wschód od Jarocina, szukając Łuszczanowa),
3.) przy ul. Mostowej 10 znajduje się niebieska pinezka z liczbą oddanych głosów - klikamy w nią,
4.) klikamy w "Głosuj na lokalizację",
5.) podajemy swoje dane i mail,
6.) koniecznie potwierdzamy oddany głos, klikając w link, który dostaliśmy mailem.
Głosujemy! Pomiary jakości powietrza na obszarach wiejskich w tym kraju praktycznie nie istnieją, pokażmy że można! "
https://wiemczymoddycham.pl/
Głosowanie potrwa do 10 grudnia
W trzech punktach Jarocina - na ul. Węglowej, Kasprzaka i Gołębiej - działają sensory powietrza, które montuje firma Airly.
- Dzięki naszemu rozwiązaniu możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online - czytamy na stronie firmy.
Niewielkie urządzenia odczytują w czasie rzeczywistym serię parametrów dotyczącycj aktualnego powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone.
- Naszym celem jest zbudowanie gęstej sieci sensorów w całej Polsce, co wpłynie na zwiększenie świadomości tego, czym oddychamy na co dzień. Pozwoli to także zidentyfikowanie źródeł problemów i ich dokładnej lokalizacji – precyzuje pomysłodawca. Partnerem akcji w Jarocinie jest Veolia – która dostarcza ciepło do budynków wielorodzinnych na terenie miasta.
Bieżące odczyty są już dostępne w internecie [ZOBACZ TUTAJ]. Co ciekawe - na początku jesieni - czujnik zlokalizowany na ul. Węglowej pokazywał, że mamy w mieście „Wspaniałe powietrze” - idealny dzień do aktywności na świeżym powietrzu - zachęca Airly.
W tym samym momencie na ul. Kasprzaka powietrze było tylko i aż „dobre”. Ale „Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz i cieszyć się dniem” - przekonują badacze.
Trzeci sensor trafił na ul. Gołębią. Na razie jednak odczyty z tego urządzenia są niedostępne. Spodziewaliście się, że mamy aż tak dobre powietrze?
- Poczekajcie, jak zacznie się sezon grzewczy i palenie byleczym. Wtedy czujki mogą zwariować - komentuje mieszkanka osiedla 700-lecia. Zgadzacie się?