Reklama

Chcą monitorować powietrze w swojej miejscowości. Walczą o czujnik. Możesz pomóc

Opublikowano: wt, 21 lis 2017 14:10
Autor:

Chcą monitorować powietrze w swojej miejscowości. Walczą o czujnik. Możesz pomóc - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wiem, czym oddycham” to konkurs skierowany do lokalnych społeczności i ich mieszkańców, którzy chcą monitorować stan jakości powietrza w swojej okolicy. W ramach akcji zainstalujemy 150 czujników w całej Polsce, abyś wiedział, czym oddychasz – informuje pomysłodawca akcji Aviva.

O taki czujnik walczą mieszkańcy sołectwa Łuszczanów (gm. Jarocin). Mają już (21 listopada) ponad 40 głosów. Pomóc może każdy, podobnie jak inne lokalne społeczności - osiedla, sołectwa - mogą walczyć o montaż urządzenia na ich terenie.

Zewnętrzny czujnik pomiaru jakości powietrza – co to właściwie jest?

To niewielkie i proste w montażu urządzenie o wymiarach około 8x16 cm i wadze około 360 gramów. Poprzez czujniki możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza w miejscu czujnika. Czujnik musi być zamontowany na zewnątrz, a do funkcjonowania potrzebuje jedynie dostępu do prądu oraz zasięgu działania telefonii komórkowej.

Jak zagłosować?:

1.) klikamy u góry strony "Głosuj na czujnik" - https://wiemczymoddycham.pl/
2.) powiększamy mapę do obszaru Łuszczanowa (można wpisać kod pocztowy 63-200 - na mapie pojawi się Jarocin i następnie narzędziami powiększania i pomniejszania w lewym dolnym rogu mapy i kursorem przesuwamy zasięg mapy na północny - wschód od Jarocina, szukając Łuszczanowa),
3.) przy ul. Mostowej 10 znajduje się niebieska pinezka z liczbą oddanych głosów - klikamy w nią,
4.) klikamy w "Głosuj na lokalizację",
5.) podajemy swoje dane i mail,
6.) koniecznie potwierdzamy oddany głos, klikając w link, który dostaliśmy mailem.

Głosujemy! Pomiary jakości powietrza na obszarach wiejskich w tym kraju praktycznie nie istnieją, pokażmy że można! "

https://wiemczymoddycham.pl/

Głosowanie potrwa do 10 grudnia

 

 

W trzech punktach Jarocina - na ul. Węglowej, Kasprzaka i Gołębiej - działają sensory powietrza, które montuje firma Airly.

 

- Dzięki naszemu rozwiązaniu możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online - czytamy na stronie firmy.  

 

Niewielkie urządzenia odczytują w czasie rzeczywistym serię parametrów dotyczącycj aktualnego powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone.

 

- Naszym celem jest zbudowanie gęstej sieci sensorów w całej Polsce, co wpłynie na zwiększenie świadomości tego, czym oddychamy na co dzień. Pozwoli to także zidentyfikowanie źródeł problemów i ich dokładnej lokalizacji – precyzuje pomysłodawca. Partnerem akcji w Jarocinie jest Veolia – która dostarcza ciepło do budynków wielorodzinnych na terenie miasta.  

 

Bieżące odczyty są już dostępne w internecie [ZOBACZ TUTAJ]. Co ciekawe - na początku jesieni - czujnik zlokalizowany na ul. Węglowej pokazywał, że mamy w mieście „Wspaniałe powietrze” - idealny dzień do aktywności na świeżym powietrzu - zachęca Airly.  

W tym samym momencie na ul. Kasprzaka powietrze było tylko i aż „dobre”. Ale „Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz i cieszyć się dniem” - przekonują badacze.  

 

Trzeci sensor trafił na ul. Gołębią. Na razie jednak odczyty z tego urządzenia są niedostępne. Spodziewaliście się, że mamy aż tak dobre powietrze?

 

- Poczekajcie, jak zacznie się sezon grzewczy i palenie byleczym. Wtedy czujki mogą zwariować - komentuje mieszkanka osiedla 700-lecia. Zgadzacie się?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  Łuszczanów

  Dziękujemy za głosy, tym którzy je oddali, pozostałych zachęcamy do głosowania! https://wiemczymoddycham.pl/glosowanie/ee96c577-2f7f-44c4-b787-4f482bd13a11

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  NIE

  A w Witaszycach na ulicy Cukrowniczej 3a palą podkładami kolejowymi. Smród straszny. NIe zostawię tak tego! Nikt nie będzie truł mi dzieci!

 • 4 lata temu | ocena +4 / -0

  żerków city

  Zawalczmy o ŻERKÓW, bo nie ma czym oddychać!!!!

 • 4 lata temu | ocena +1 / -0

  a

  Fajnie Niech czujnik bada powietrze. Ale jak zmusić sąsiada, by nie spalił tira odpadów, które właśnie w Ł. rozładowuje?