reklama

Capstrzyk w Jarocinie z orkiestrą wojskową i szwadronem konnym [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Capstrzyk w Jarocinie z orkiestrą wojskową i szwadronem konnym [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
52
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościCapstrzykiem - z udziałem orkiestry wojskowej i szwadronu konnego - zainaugurowano obchody Święta Niepodległości w Jarocinie.
reklama

Trwają obchody Dni Patrona Miasta i Święta Niepodległości w Jarocinie. Tradycyjnie już na rynku odbył się capstrzyk niepodległościowy. Poprzedziła go msza św. w kościele o.o. Franciszkanów, odprawiona w intencji narodu i powstańców wielkopolskich. Po eucharystii, uczestnicy obchodów w kolumnie przeszli na rynek. 

Capstrzyk niepodległościowy w Jarocinie 

W przemarszu wzięli udział: pododdziały 16. jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk, Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia, poczty sztandarowe szkół, organizacji społecznych i kombatanckich oraz straży pożarnej. Korowodowi towarzyszył szwadron konny.

Na płycie rynku odbył się capstrzyk z ceremoniałem wojskowym. Uczestniczyły w nim władze samorządowe Jarocina i powiatu jarocińskiego. Pamięć poległych w walce o wolność uczcili Urszula Wyremblewska -  Korzeniewska - burmistrz Jarocina, wiceburmistrzowie - Łukasz Witczak i Radosław Żyto, Robert Kaźmierczak - sekretarz gminy Jarocin, Mariusz Stolecki - starosta jarociński, Lidia Czechak - posłanka, Jan Grzesiek - radny sejmiku województwa wielkopolskiego oraz przedstawiciele służb mundurowych: straży pożarnej i wojska.

reklama

Apel poległych i pokaz jeździecki ułanów na jarocińskim rynku

 - My, mieszkańcy Jarocina, spotykamy się dzisiaj na rynku, aby uczcić przez naród polski odzyskanie wolnej ojczyzny po latach zaborów. Symboliczną datą jest 11 listopada. Jednak to już w nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku w miejscowych koszarach wybuchła rewolucja, w wyniku której powstała pierwsza na terenie zaboru pruskiego rada żołnierska. To wydarzenie dało początek stopniowemu przejmowaniu władzy z rąk zaborcy - przypomniała Olga Wiszniewska, uczennica SP nr 5, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Jarocinie. - 1 stycznia 1919 roku dokładnie w tym miejscu, gdzie dzisiaj stoimy, ogłoszono oficjalnie przejęcie miasta, powiatu pod zarząd polski, a na ratuszu zawieszono biało-czerwoną flagę.

reklama

Oby - jak podkreśliła - nigdy powtórzyła się historia, jakiej doświadczyli Polacy.

- Chcemy żyć w pokoju, w wolnym kraju, aby móc cieszyć się swoją młodością, realizować swoje marzenia, kształtować swoją przyszłość, mieć szansę na edukację i uczestnictwo w życiu społecznym bez ograniczeń - zaznaczyła przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Jarocinie

Odczytany został Apel Poległych, a żołnierze z 16. Batalionu Remontu Lotnisk oddali salwę honorową. Władze samorządowe złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstańców wielkopolskich z naszego terenu, która znajduje się na murze krużganków kościoła Św. Marcina.

Na płycie rynku odbyła się defilada pooddziałów uczestniczących w capstrzyku niepodległościowym. Wiele osób z zainteresowaniem obejrzało pokaz jeździecki w wykonaniu poznańskich ułanów. Była też grochówka z wojskowego kotła. 

reklama

ZOBACZ 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama