Reklama

Czy w Zakrzewie jest potrzebna sala wiejska? Burmistrz Jarocina pyta mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: A. Konieczna

Czy w Zakrzewie jest potrzebna sala wiejska? Burmistrz Jarocina pyta mieszkańców - Zdjęcie główne

Konsultacje społeczne na temat sali wiejskiej w Zakrzewie | foto A. Konieczna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz Jarocina ogłosił konsultacje społeczne. Pyta mieszkańców Zakrzewa, czy jest im potrzebna sala wiejska. Dotychczasowa została bowiem dwa lata temu wyłączona z użytkowania przez nadzór budowlany.

Reklama

Zakrzew to jedna z większych miejscowości w gminie Jarocin, liczy około 1.000 mieszkańców (w tym 624 pełnoletnich). Od dwóch lat nie ma tam sali wiejskiej, ponieważ tę, która była, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania. Aby podjąć decyzję, co dalej, burmistrz Jarocina ogłosił konsultacje społeczne. Chce zapytać mieszkańców Zakrzewa, czy jest im potrzebna sala wiejska.     

Niektóre sale wiejskie dla stowarzyszeń albo na sprzedaż?

Jakiś czas temu władze gminy Jarocin rozważały możliwość przekazania kilku sal wiejskich - między innymi w Dąbrowie, Cząszczewie i Zakrzewie - do prowadzenia organizacjom pozarządowym albo wystawienia na sprzedaż. Po jakimś czasie jednak wycofano się z tego pomysłu.  

- Myśleliśmy o tym, ale to jest już nieaktualne. Sprawa została przeanalizowana i doszliśmy do wniosku, że wszystko pozostanie po staremu - informował rok temu wiceburmistrz Bartosz Walczak.  

Gruntowny remont przewyższałyby koszt budowy sali wiejskiej w Zakrzewie

Większość sal wiejskich jest dobrze utrzymana i na bieżąco remontowana. Służy temu między innymi wyodrębniany każdego roku z budżetu gminy fundusz sołecki. To pieniądze, które otrzymują poszczególne miejscowości do własnej dyspozycji. 

Nie wszystkim udaje się jednak zebrać wystarczająco dużo środków, żeby dokonać niezbędnych napraw i remontów w salach. Z drugiej strony - niektóre z nich znajdują się w obiektach, które wymagają sporych nakładów, żeby doprowadzić je do jakichkolwiek standardów.  

Tak było między innymi w Cząszczewie, gdzie w 2021 r. zarwała się podłoga. 

Z kolei w Zakrzewie, w tym samym roku, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyłączył salę wiejską z użytkowania.

Sołtys miejscowości nie był zdziwiony tą decyzją, ponieważ stan budynku od dłuższego czasu budził wątpliwości. 

- To jest stary, ponad stuletni obiekt. Orientowaliśmy się, jakie byłyby mniej więcej koszty gruntownego remontu, ale okazało się, że przewyższałyby nawet koszt budowy, więc nie było sensu tego robić - wyjaśniał wówczas Rafał Grzybowski. 

Konsultacje społeczne w sprawie sali w Zakrzewie - jak i gdzie wyrazić swoją opinię?

Na przełomie lat 2013 i 2014 w Zakrzewie została pobudowana remiza strażacka. W drugim etapie tej inwestycji miała powstać nowa sala wiejska. Ale do dzisiaj do tego nie doszło. 

- Sala jest nam bardzo potrzebna. Wnioski składamy od kilkunastu lat. Ostatnio na zebraniu wiejskim podjęliśmy uchwałę w sprawie budowy sali - przypomina Rafał Grzybowski.   

Żeby poznać zdanie mieszkańców Zarzewa na ten temat, burmistrz Jarocina ogłosił konsultacje społeczne. Potrwają one do piątku - 9 czerwca.  

Opinie i propozycje mieszkańcy Zakrzewa mogą zgłaszać na karcie konsultacyjnej na cztery sposoby:

  • drogą elektroniczną na adres konsultacje.spoleczne@jarocin.pl,
  • w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jarocinie (ul. Kościuszki 15b),
  • przesłać na adres Urzędu Miejskiego w Jarocinie, al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocin z dopiskiem „Konsultacje - Świetlica Wiejska Zakrzew”,
  • złożyć u sołtysa Zakrzewa
Karta konsultacyjna dostępna jest w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jarocinie. Dodatkowo pracownicy jarocińskiego magistratu dostarczyli ją każdemu pełnoletniemu mieszkańcowi Zakrzewa do skrzynki pocztowej. 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy