Reklama

Boże Ciało w diecezji kaliskiej. Co z procesjami?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Boże Ciało w diecezji kaliskiej. Co z procesjami? - Zdjęcie główne

Procesja w tym roku pójdzie z kościoła św. Marcina do Chrystusa Króla. Trasa została jednak zmieniona z uwagi na trwające w centrum miasta roboty ziemne | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już jutro (czwartek, 3 czerwca) w Kościele katolickim obchodzona będzie uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, która w tradycji ludowej nazywana jest Bożym Ciałem.

Reklama

Wiele osób zastanawiało się, czy w tym roku odbędzie się tradycyjna procesja do czterech ołtarzy. Kuria diecezji kaliskiej opublikowała informację na ten temat. 

W związku ze zbliżającą się uroczystością Bożego Ciała (3 czerwca 2021 roku) prosimy, aby nie rezygnować z tradycyjnych form liturgicznych z zachowaniem obowiązujących na ten dzień przepisów sanitarnych. Obecne regulacje nie zabraniają zorganizowania procesji eucharystycznych Według Rozporządzenia Rady Ministrów w zgromadzeniach liturgicznych sprawowanych na zewnątrz należy przestrzegać odległości między zgromadzonymi przynajmniej 1,5 metra, natomiast nie ma nakazu noszenia maseczki na świeżym powietrzu. Zachęcamy, aby tam, gdzie to jest możliwe, celebrację Mszy św. przed lub na zakończenie procesji zorganizować na zewnątrz kościoła. Księży Proboszczów/Administratorów prosimy o zgłaszanie tras procesji oraz prośby o zabezpieczenie policji według systemu wypracowanego w minionych latach. Należy pamiętać również o poinformowaniu zarządcy dróg - w przypadku, gdy teren nie należy do parafii - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej diecezji kaliskiej.

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to święto obchodzone przez katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. W tym dniu są zobowiązani do uczestniczenia we mszy św.. Nadal jednak obowiązuje bezterminowa dyspensa od uczestnictwa we mszach św. w niedziele i święta, której wiernym udzielili biskup kaliski Damian Bryl oraz arcybiskup poznański Stanisław Gądecki. Oznacza to, że nieobecność w te dni na Eucharystii nie jest obciążona grzechem. Kto jednak może, powinien uczestniczyć w niedzielnych mszach świętych. Ordynariusze zachęcają osoby korzystające z dyspensy do trwania na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.  

 

Mając na uwadze trwające zagrożenie związane ze stanem pandemii, udzielam, zgodnie z kanonami 87 § 1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane od dnia 15 lutego 2021 r. do odwołania następującym wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie:

a) w podeszłym wieku,

b) z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c) które czują obawę przed zarażeniem,

d) wszystkim, którzy w wyniku ograniczeń prawnych (np. kwarantanna, izolacja) nie będą mogli uczestniczyć we Mszy św.


W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Obchodzone jest 60 dni po Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome. 

W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział m.in. dziewczynki sypiące kwiatki, poczty sztandarowe poszczególnych grup i wspólnot działających w parafiach. Osoby mieszkające przy trasie  procesji dekorują okna swoich domów embelmatami eucharystycznymi oraz świętymi obrazkami. Procesja jest okazją do publicznego wyznania wiary w żywą obecność Pana Jezusa w Eucharystii. 

W Jarocinie co roku jest organizowana procesja, która łączy dwie parafie. W tym roku z uwagi na remonty prowadzone na ulicach Śródmieścia, uczestnicy pójdą inną trasą. Druga, największa procesja w naszym mieście odbywa się po południu w parafii franciszkańskiej św. Antoniego Padewskiego. 

 

Procesja z parafii św. Marcina w Jarocinie do parafii Chrystusa Króla

Msze św. o godz. 6.00, 12.00 i 18.30 w kościele św. Marcina oraz o godz. 7.30, 8.30, 9.45  w kościele św. Jerzego. Procesja rozpocznie się mszą św. w kościele św. Marcina  o godz. 12.00 i przejdzie ulicami: ks. Kard. St. Wyszyńskiego, Al. Niepodległości i Tadeusza Kościuszki do kościoła Chrystusa Króla. W oktawie Bożego litania, msza św. i procesja eucharystyczna codziennie o godz. 18.00 w kościele św. Marcina. W niedzielę 6 czerwca procesja eucharystyczna po Mszy św. o godz. 12.30. Rozpoczęcie obchodów Bożego Ciała w środę 2 czerwca o godz. 18.00 w kościele Św. Marcina. Po mszy św. procesja. 

 

Procesja w parafii św. Antoniego Padewskiego 

Msze św. o godz. 7.00, 8.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 17.00. Nie ma Mszy Św. o 16.30 i 18.30. Po Mszy św. o godz. 17.00 wyruszy procesją z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Przejdzie z kościoła ulicą Wojska Polskiego do I ołtarza przy ulicy Podchorążych. II ołtarz znajdować się przy ulicy Chrobrego, III ołtarz przy ulicy Batorego, a IV ołtarz przy kościele na schodach. W tym miejscu nastąpi zakończenie procesji. Przez oktawę Bożego Ciała procesje będą odbywały się na placu kościelnym po wieczornej mszy świętej, a w niedzielę po mszy o godz. 12.00. 

 

Procesja w parafii Matki Bożej Fatimskiej

Procesja do 4 ołtarzy odbędzie się po mszy o godz. 9.30 - ul. Folwarczną - do przejazdu kolejowego i z powrotem do kościoła.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy