W Jarocinie odbędą się cztery procesje. Dwie przejdą ulicami miasta, a pozostałe dwie wokół kościoła.
Procesja jest publicznym wyznaniem wiary w żywą obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie, dlatego kapłani zachęcają wszystkich wierzących, oczywiście z zachowaniem przepisów sanitarnych oraz do dekoracji domów flagami i symbolami religijnymi.
Inicjatorką ustanowienia święta Bożego Ciała była św. Julianna z Cornillon (1192-1258). Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. Pierwsza procesja eucharystyczna odbyła się w 1246 roku.
W tym roku wokół tematu obchodów uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej było trochę zamieszania wywołanego pandemią koronawirusa i związanymi z tym ograniczeniami. Biskupi w dekretach wydanych pod koniec maja tłumaczyli, że że z powodu aktualnie obowiązującego stanu prawnego procesje Bożego Ciała ogólnomiejskie lub ulicami parafii nie odbędą się. Możliwe miały być tylko te wokół kościoła. Z uwagi na zachowanie limitu 150 uczestników zgromadzeń poza świątynią zalecano, by odbyło się ich kilka, po każdej mszy św..
Na początku czerwca pojawiła się kolejna informacja, według której ograniczenia już nie obowiązują. Biskupi podjęli więc decyzję, że można zorganizować procesje na ulicach, nie tylko wokół kościołów. Uczestniczy muszą mieć jednak maseczki lub przestrzegać dwumetrowych odstępów.
W parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie wierni pójdą do czterech ołtarzy na zakończenie Eucharystii o godz. 9.30. Procesja Bożego Ciała odbędzie się na trasie z i do kościoła ulicami Warcianą, Lutyńską, Dunajecką, Prośnianą i Warcianą.
Główna procesja miejska w Jarocinie z udziałem pocztów sztandarowych rozpocznie się w tym roku mszą św. w kościele Chrystusa Króla o godz. 12.15. Przejdzie zmienioną z uwagi na trwające właśnie remonty trasą. Nowa prowadzić będzie ulicami Kościuszki, Niepodległości i kard. Wyszyńskiego do kościoła św. Marcina.
U franciszkanów, zgodnie z pierwszym dekretem, nie będzie w tym roku procesji na osiedlu Tumidaj. Odbędą się tylko te przy świątyni po mszach św. o godz. 12.00 i 17.00.
W archidiecezji poznańskiej odbędzie się tylko centralna procesja ulicami Poznania. Pozostałe parafie mają możliwość zorganizowania procesji wokół kościoła lub poza terenem kościelnym. W tym drugim przypadku konieczne jest uzyskanie zgody i zabezpieczenia odpowiednich służb, w tym policji, straży miejskiej oraz zarządcy dróg.
W parafii w Golinie procesja Bożego Ciała ma być wyjątkowa. Po mszy św. o godz. 10.00 nastąpi objazd wszystkich ulic. Proboszcz prosi o przystrojenie domów i trasy. Parafianie będą mieli możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu wychodząc przed swoje domy. Trasa przejazdu: ul. Mostowa, Wolności (do cmentarza), Wolności, Jarocińska, Piaskowa, Stefanów (płyty betonowe), Zakrzewska, Wojska Polskiego, Bukowa, Sosnowa, Świerkowa, Zakrzewska, Jarocińska, Ogrodowa (do ul. Polnej) i powrót, Dworcowa, Słoneczna, Sportowa, 1 Maja, Zagajkowa, Dworcowa (w stronę torów) i powrót, Mostowa, ks. Sz. Toboły.