W tym roku główna procesja w Jarocinie rozpocznie się mszą św. w kościele Chrystusa Króla o godz. 12.15, a później przejdzie ulicami Kościuszki, Niepodległości, kardynała Wyszyńskiego na rynek.
Ostatni z czterech ołtarzy będzie znajdował się przy kościele św. Marcina. Co roku w tej parafii układane są kwiatowe dywany, dlatego proboszcz - ksiądz prałat Dariusz Matusiak - poprosił o przyniesienie w czwartek (16 czerwca) do godz. 8.00 kwiatów i zielonych liści.
Procesja w Boże Ciało. W parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie rano, u franciszkanów wieczorem
W parafii Matki Bożej Fatimskiej procesja odbędzie się po mszy św. o godz. 9.30. Trasa będzie wiodła ul. Warcianą do ul. Lutyńskiej i z powrotem do kościoła. U jarocińskich franciszkanów obchody Bożego Ciała odbywają się po południu. Po mszy św. o godz. 17.00 wierni wyruszą do czterech ołtarzy. Trzy z nich będą się na znajdować na Tumidaju (ul. Podchorążych, Chrobrego i Batorego), a czwarty na schodach kościoła św. Antoniego Padewskiego, gdzie nastąpi zakończenie procesji.
Procesja w Boże Ciało. Proboszczowie zachęcają do dekorowania okien
Do udziału w procesji proboszczowie zapraszają poczty sztandarowe, grupy działające w parafii, dziewczynki sypiące kwiatki, chłopców w strojach komunijnych, młodzież i wszystkich wiernych. To okazja do publicznego wyznania wiary w to, że Chrystus jest obecny wśród nas, w naszym życiu. Duchowni zachęcają również do udekorowania okien na trasach, którymi przejdą kapłani z Najświętszym Sakramentem. Apelują również o pomoc przy budowaniu ołtarzy, przy których czytane są fragmenty Ewangelii oraz śpiewane suplikacje.
Procesja w Boże Ciało. Poświęcenie wianków na zakończenie oktawy
Procesje wokół kościoła odbywać się będą przez całą oktawę Bożego Ciała po mszach wieczornych, a w niedzielę po mszach przedpołudniowych i południowych. Na zakończenie, w czwartek (23 czerwca) przygotowywane będą ponownie cztery ołtarze, ale tym razem już przy każdym z kościołów parafialnych. W tym dniu księża święcą wianki z kwiatów i ziół. W polskiej tradycji wierzy się, że zarówno poświęcone ziele z wianków, jak i brzozowe gałązki, które ludzie zabierają z ołtarzy podczas Bożego Ciała, mają uchronić przed uderzeniami pioruna, burzą, pożarem, gradobiciem i szkodnikami w polach. Wianek przechowywany jest przez cały rok, nie wolno go wyrzucić, bo jest poświęcony, jedynie spalić (podobnie sprawa ma się z dewocjonaliami).
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.