1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Jarocinie liczne delegacje samorządowców, organizacji kombatanckich, służb mundurowych oraz młodzież szkolna złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów. Tymczasem w Woli Książęcej odbył się II Bieg Tropem Wilczym. Bieg zabezpieczyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. Wydarzenie uświetnili żołnierze z 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk.
Blisko 150 osób pobiegło Tropem Wilczym w Woli Książęcej
Panie z kuchni dla wszystkich ugotowały smaczna grochówkę i upiekły chruściki. Bieg przygotowali Joanna Jarecka, Elzbieta Smoczyńska, Michał Grzelak, Paweł Banach oraz Iwona Matyla.
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został wprowadzony jako święto państwowe w 2011 roku. Wybór daty święta, które obchodzone jest od 2011 roku jest również nieprzypadkowy. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN). Już dziesięć lat wcześniej, w 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.