reklama

Będą pieniądze na schrony w Jarocinie - zapowiedział wiceminister Wiesław Szczepański [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Będą pieniądze na schrony w Jarocinie - zapowiedział wiceminister Wiesław Szczepański [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDo Jarocina przyjechał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji - Wiesław Szczepański. Na spotkaniu z władzami miasta zapowiedział między innymi rządowe pieniądze na budowę schronów.
reklama

Z tegorocznego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że na miejsce w schronach może liczyć niecałe 4 proc. mieszkańców naszego kraju. W niektórych gminach w ogóle nie istnieją miejsca schronienia dla ludności.

W Jarocinie są dwa schrony, które odpowiadają wymogom projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej - pod pocztą główną oraz budynkiem dworca kolejowego.

Schrony nie tylko pod budynkami użyteczności publicznej, ale i blokami?

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, jak przekazał na konferencji prasowej Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, jest na finiszu. 

To projekt, który zrewolucjonizuje ochronę ludności w Polsce - ocenił. - Zakładamy bardzo dużą rolę samorządów, jeśli chodzi o ochronę ludności - podkreślił szef MSWiA. 

reklama

W myśl zaproponowanych przez rząd przepisów, to samorządy będą zobowiązane zapewnić schronienie dla co najmniej 50% mieszkańców w terenie zabudowanym, poza tym terenem - dla 25%. Tomasz Siemoniak zapowiedział uruchomienie specjalnych programów budowy schronów, które miałyby być finansowane zarówno przez rząd, jak i samorządy. 

Nowe prawo nakłada też obowiązek, aby pod każdym nowym budynkiem użyteczności publicznej było miejsce schronienia dla mieszkańców, spełniające parametry schronu.

Co więcej, rozważana jest również możliwość nałożenia takiego obowiązku na deweloperów, którzy będą budowali nowe obiekty mieszkalne. 

Co roku milion złotych dla jarocińskich samorządów, m.in. na schrony

Wiesław Szczepański - wiceminister spraw wewnętrznych i administracji - m.in. w projektowanych przepisów o obronie cywilnej i ochronie ludności - spotkał się w Jarocinie z władzami gminy, a konkretnie z burmistrz Urszulą Wyremblewską-Korzyniewską i jej zastępcą - Łukaszem Witczakiem. 

reklama

Rozmawiali o współpracy rządu z samorządem przy wdrażaniu wspomnianych regulacji. 

- Chcielibyśmy przez kolejnych 10 lat na obronę cywilną w naszym kraju przekazać około 0,3% PKB, to jest około 10 - 12 miliardów złotych, z których połowa miałaby trafić do samorządów oraz podmiotów realizujących zadania z zakresu obrony cywilnej - poinformował Wiesław Szczepański.   

I dodał:

- Dofinansowane powinny zostać określone działania, między innymi budowa nowych schronów, adaptacja pomieszczeń na cele schronowe i edukacyjne, zarówno dla uczniów w szkołach, jak i dla osób dorosłych. 

Rządowy projekt zakłada, że co roku na szczebel powiatowy, a następnie do gmin ma trafiać milion złotych na wsparcie jednostek wykonujących zadania z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej - przede wszystkim dla jednostek straży pożarnej. 

reklama

Gmina Jarocin ma być odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom 

Zastępca burmistrza Jarocina Łukasz Witczak podkreślił, że spotkanie z wiceministrem pozwoliło uzyskać szerszą informację na temat projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jego zdaniem, wdrożenie nowych przepisów wiąże się z wieloma wyzwaniami dla samorządów i niepewnością dotyczącą ich finansowania. 

- Nowa ustawa ma obligować samorządy każdego szczebla do zapewnienia bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonowanie podmiotów ochrony ludności, obiektów i schronów, których nie mamy w wystarczającej ilości. Biorąc pod uwagę możliwość dofinansowania, braki te uwzględnimy przy planowaniu kolejnych inwestycji - stwierdził wiceburmistrz Łukasz Witczak.  

reklama

Z kolei, burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska podkreśliła jak ważne jest, że samorządowcy mogą dowiedzieć się u źródła o rządowych zamierzeniach, nawet jeśli są to wstępne plany. 

- Wszyscy wiemy, jak ważna jest w dzisiejszych czasach rzetelna informacja. Poza tym, podczas takich spotkań budujemy swego rodzaju most i klimat do dalszej współpracy i wsparcia naszych przedsięwzięć. Rozmawialiśmy o wielu obszarach, nie tylko o obronie cywilnej. Dzięki temu już wiemy na przykład, jak kierować nasze działania, żeby jak najwięcej środków zewnętrznych uzyskać dla gminy i mieszkańców - podkreśla Urszula Wyremblewska-Korzyniewska.        

Czy Waszym zdaniem potrzebne sa schrony na naszym terenie - zagłosujcie w naszej SONDZIE na końcu artykułu ↓

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

reklama
SONDA

Czy Waszym zdaniem potrzebne są schrony na naszym terenie?

Zagłosowało 41 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 09.07.2024 od godz 12:50
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama