Reklama

Bądźmy uważni - dbajmy o pszczoły, bo bez nich wyginiemy

Opublikowano:
Autor:

Bądźmy uważni - dbajmy o pszczoły, bo bez nich wyginiemy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Szybkie wymieranie pszczół nie jest tylko problemem pszczelarzy. Może to zagrażać istnieniu całej naszej cywilizacji. Dlatego specjaliści apelują - bądźmy uważni!

 

 

Jeśli pszczoły znikną, wkrótce to samo może stać się z ludźmi. Dlaczego? Otóż światowa produkcja żywności jest w ponad 3/4 uzależniona od kondycji pszczelich pasiek.

 

Ponad 84% gatunków roślin uprawianych w Europie jest zależnych od zapylania przez pszczoły. Jeżeli ich zabraknie, to konsekwencją będzie klęska żywnościowa na niespotykaną skalę.

 

Jednym z poważnych czynników zagrażających tym pożytecznym owadom jest niewłaściwe stosowanie przez rolników środków ochrony roślin.

 

 

Dlatego Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu przypomina, jak prawidłowo należy wykonywać zabiegi ochrony roślin.

 

Przede wszystkim trzeba zwrócić szczególną uwagę na:

- stosowanie wyłącznie środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy,

- dobieranie środków ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy niebędące celem zabiegu,

- stosowanie środków ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi na etykiecie,

- niestosowanie preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty,

- wykonywanie zabiegów po zakończonych lotach owadów zapylających,

- przestrzeganie okresów prewencji,

- nie wykonywanie zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu.

- zachowywanie minimalnych odległości od pasiek, która wynosi 20 metrów.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE